REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Lahko vzameš komunista Ivana iz Jugoslavije, a Jugoslavije iz komunista Ivana nikdar!«

»Lahko vzameš komunista Ivana iz Jugoslavije, a Jugoslavije iz komunista Ivana nikdar!«Komunizem mu je vedno na jeziku: premier Janez Janša, nekoč vnet komunist. Vir: Twitter

Na pikro kritiko premierja Janše na račun aktualnega sodstva in zakonodaje, ki se je odvila v torek pod taktirko predsednika države Boruta Pahorja, so razpravljavci tuhtali, ali je dejstvo, da je »Janez na prostosti dokaz, da imamo slabo sodstvo oz. zakonodajo, ki jo je sprejel parlament.«

Izjava Janeza Janše, s katero je oponesel predstavnikom sodne veje oblasti, češ da smo »pred 32 leti imeli nek sodni sistem in kazensko pravo, ki je bilo formalno opredeljeno kot orodje za uničevanje razrednega sovražnika,« je izzvala številne odzive.

Ekonomist Jože P. Damijan je zabodeno ugotavljal, da se Janša še vedno spotika ob komunizem, slikar Arjan Pregl pa, da »lahko vzameš komunista Ivana iz Jugoslavije, a Jugoslavije iz komunista Ivana nikdar!«

Sanda se je temeljito lotila poslušanja posveta o sodstvu v sobanah predsedstva države.

In ni mogla skriti razočaranja.

Denis je Janševo trditev, da si »mora sodstvo ugled zaslužiti razumel kot napor trenutnega predsednika slovenske vlade, da si s podrejanjem sodstva zagotovi zaščito svojih partijskih kadrov, ki so bili v preteklih mesecih udeleženi v številnih aferah, ki so močno dišale na korupcijo, in v malverzacije na račun državne blagajne ter nič hudega slutečih davkoplačevalcev.

Hojs in njegova parcela
Odstopljeni notranji minister iz vrst SDS Aleš Hojs in sporna parcela. Vir: Twitter, Google Maps

Alem Maksuti je posredno odgovoril na dilemo Godrnjavka (Grumpy).

»Obramba lastnih blodenj in stalno zavračanje osebne odgovornosti so ga pripeljali do tega, da na jugoslovanski socializem danes gleda izključno skozi prizmo lastne žrtvene pozicije, predvsem v luči dogodkov okoli leta 1988. Kot družba in država smo ujetniki teh blodenj,« je Maksuti zelo natančno opredelil Janševo nenadno obujanje spomina na življenje v nekdanji državi in sodni sistem izpred treh desetletjih.

Marsikoga je razprava v poslopju predsednika države spominjala na »vzporedno vesolje«.

Janšev napor, da si podredi tako sodstvo kot tožilstvo po enakem kopitu kot je že vse vzvode policije, je bil hitro spregledan: »Janez Janša bi delal reformo sodstva kadar ima vloženo obtožnico. 30 let se država ukvarja z njegovimi kazenskimi postopki.«

Udeleženca ostre razprave o sodstvu: Janez Janša in pravosdona ministrica Kozlovičeva iz vrst stranke SMC. Vir: Twitter
Udeleženca ostre razprave o sodstvu: Janez Janša, ob njem pa pravosodna ministrica Kozlovičeva iz vrst stranke SMC. Vir: Twitter

Matej Klarič pa je Janševo razpravo, v kateri se je premier Slovenije osredotočil predvsem na to, kako je bil sam »zaprt po krivici« ocenil kot odkrito napoved razraščanja »mafijske države, kjer je tistim na pravi strani dovoljeno vse. Prav strah pred pregonom drži skupaj to vlado.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek