četrtek, 05. december 2024 leto 29 / št. 340
Pogled v bojišče prihodnosti: Ameriško letalstvo vadi z »robotskimi psi«
Ameriška vojska je te dni izvedla nenavadne vojaške vaje, pri katerih so sodelovali »robotski psi.«
Robotski štirinožci so se pojavili na izhodni rampi ameriškega transportnega letala, nato pa pogumno zakorakali na letališko stezo letališča blizu puščave Mojave.
Spotty joins the Air force.
— Alok Sinha (@aloksinha2001) September 9, 2020
Will the advent of automated robots in warfare, result in higher human casualties or lesser?
Robot dogs join high-tech US Air Force exercisehttps://t.co/JRIqGSmW1O
Šlo je za nenavaden »pogled v prihodnost« in v bojišče, na katerem bodo nekega dne delovali vojaki - ob sodelovanju z roboti.
Istočasno pa je šlo za največji ameriški eksperiment z novo tehnologijo.
Robotske pse so poslali na teren pred vojaki, da bi tako s temi roboti najprej podrobno pogledali, ali jim morda ne preti kakšna nevarnost.
Pri tem pa so robotski psi samo ena komponenta v nizu podobnih novotarij, ki so v ZDA povezana v ABMS oziroma gre za Napredni sistem za vodenje na bojišču.
Will Roper, pomočnik sekretarja za nabave v ameriškem letalstvu namreč opozarja, da bodo vojaki v prihodnosti na bojišču soočeni s pravo »poplavo informacij« in se bodo morali zato zanašati na sintezo vsega, ki bo narejena v nanosekunadah, če želijo biti uspešni.
»Ocenjevanje podatkov je pomemben vir bojevanja, ne manj pomemben, kot so gorivo za letalstvo ali sateliti in je ključ do naslednje vojne«, opozarja Roper.
Ob zadnjih manevrih so zato preizkusili svoje znanje na kar 30 različnih lokacijah.
Robotski psi imajo ob tem nekaj prednosti.
Informacije zbirajo z različnimi senzorji, pri tem pa je rešitev z nogami za premikanje po terenu boljša zaradi »zmanjšane mehanske kompleksnosti, če jih primerjamo z drugimi roboti z nogami ali celo roboti z gosenicami,« piše na spletni strani podjetja, ki je izdelalo robota z imenom »A Ghost Robotics Vision 60.«
Izdelalo ga je podjetje Ghost Robotisc.
Povezava vseh informacij v enoten tok obveščanja je trenutno najpomembnejša naloga za ameriško armado.
»Naši vojaki in njihova poveljstva se morajo boriti s spletno hitrostjo, če želijo zmagati,« je dejal poveljnik generalštaba ameriškega letalstva, general Charles Brown Jr.