torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Kako je Aleksandar Vučić »prodal Kosovo za 29 dolarjev« in zakaj je prišlo do spora v delegaciji Prištine
Včerajšnje podpisovanje sporazuma med Srbijo in Kosovom ni minilo brez dramatičnih trenutkov.
Zdi se, da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću vsaj v enem trenutku ni bilo povsem jasno, kaj je podpisal oziroma da se je tega zavedel šele tedaj, ko je bilo že - prepozno ...
The moment #Serbia's president Vucic realized that he will have to move the Serbian embassy to Jerusalem in exchange of #Israel recognizing Kosovo as an independent state.
— Enrico Kremlin-affiliated (@Russ_Warrior) September 5, 2020
pic.twitter.com/oBVWZ3DUw6
Sporazum je bil sicer »dvojno bilateralen«, kar pomeni, da sta ga z Donaldom Trumpom, predsednikom ZDA posebej podpisala predsednik Srbije in predsednik vlade Kosova.
Oba sporazuma zato ne obvezujeta Kosovo do Srbije in obratno, pač pa Kosovo in Srbijo do Združenih držav Amerike.
He needed to keep talking long enough for the cameras to record this PR crap, no matter what foolishness he spewed out of his mouth.
— Flamur Radoniqi (@FRadoniqi) September 5, 2020
He was talking with Nov 3 in mind, and for debate talking points!
Težav je bilo pred podpisom sporazuma še nekaj.
Najprej je Srbija zavrnila deseto točko, ki je zahtevala priznanje Kosova, v delegaciji Kosova pa je prišlo do spora zaradi točke, ki določa rešitev spora na Gazivodah.
Gre za veliko akumulacijsko jezero, ki oskrbuje z vodo tudi elektrarno in se večinoma nahaja izven administrativne meje Srbije s Kosovom.
Po sporazumu, ki so ga zahtevali pogajalci ZDA pa sta se obe podpisnici strinjali, da bosta skupaj z ameriškim ministrstvom za energijo delali na študiji, ki bi razdelila energetske vire jezera Gazivode.
»Zakaj so bili tako zelo proti, mi pa smo bili za, pri čemer nismo želeli odkrivati za kaj gre in smo vsi molčali, to je bilo zato, ker mi danes nimamo niti kilovata elektrike z Gazivod v tem trenutku. In če bomo to nekako razdelili, potem bomo samo lahko dobili in zato so se oni zelo prepirali med seboj. Zelo pomembno je, da Američani naredijo 'feasibility' študijo in da lahko dobimo del energetskih virov, gre za vodo in elektriko. Na našem ozemlju so Gazivode nekaj globlje, in voda gre v glavnem za Kosovo in Metohijo in Prištino, manj pa v srbska naselja. Elektrike pa sploh ne dobivamo in to je za nas odlično, v Prištini pa je izzvalo nemire,« je pojasnil Vučić.
Nekateri so opozarjali tudi na v diplomaciji pomembno govorico telesa in protokol ter razporeditev sedežev.
Tito je kao predsednik SFRJ ravnopravno razgovarao sa američkim predsednicima u Vašingtonu (Karter, Kenedi, Nikson), a Vučić tamo ide na preslišavanje i izvršenje zadatka. To je razlika. I to ogromna. pic.twitter.com/jZduLIbnEh
— NORWEGIAN MAN (@NORWAY69665268) September 5, 2020
V preteklosti so bili predstavniki Jugoslavije enakopravni vsaj na zunaj s predstavniki velikih sil, sedaj pa se to niti ne poskuša zamaskirati.
U AMERICI Tito nadmoćan, Đinđić ponosan, Vučić ponizanhttps://t.co/ApMbyI3ewS
— Petar (@joe59303) September 5, 2020
Resnica o podrejeni vlogi državnikov državic z Balkana je sedaj vidna vsem.
To je bilo očitno tudi zato, ker sta Vučić in Hoti imela dve majhni mizici, Trump pa je kraljeval za svojo, ogromno.
Tito nam nije valjao. Djindjića smo ubili. Evo ishoda. (Credist to @BojanBB) #Srbija #Sporazum #Kosovo #Vucic pic.twitter.com/bGJuJSnvA1
— Ivan Ejub Kostić (@IvanEjub) September 5, 2020
Sam sporazum sicer prinaša marsikaj tudi Kosovu, predvsem velike investicije in prometne povezave s svetom preko Srbije in Albanije.
Presenetljivo, sporazum, ki naj bi uredil odnose med Beogradom in Prištino, se je izkazal kot terna za - Izrael.
As reported by @klixba: https://t.co/q54LSknGnM
— Nate Schenkkan (@nateschenkkan) September 5, 2020
Video posnetek (spodaj) razkriva, da srbski predsednik o tem ni vedel prav nič vse do trenutka, ko je dobil sporazum v podpis.
Pred kamerami, seveda.
What the Trump mob calls A Set Up.
— Tom Coleman (@RepTomColeman) September 5, 2020
Družbena omrežja so se hitro odzvala tudi na Trumpovo nekoliko nerodno pripombo, s katero je Kosovo vmestil na Srednji vzhod in poudaril, da gre za deželo z muslimanskim prebivalstvom ...
Kosovo is a multiconfedional country in Balkans. Kosovo is not in the Middle - East. Simplified language is used especially for @gazetaexpress @buzhala https://t.co/sH3E0UoO5F pic.twitter.com/G3IGkrxPld
— Klara Buda (@KlaraBuda) September 5, 2020
Kosovo je dobilo tudi priznanje Izraela in to v trenutku, ko je Srbija Izraelu naredila veliko koncesijo in postala prva evropska država, ki bo svoje veleposlaništvo preselila v Jeruzalem.
We , Kosovo are in Middle East now because @realDonaldTrump said that
— ilir (@ilirMeja) September 5, 2020
Congratulation pic.twitter.com/mKlqSZKp5Y
Gre verjetno za edinstven primer v svetu, ko se država, ki je oškodovana z aktom neke države le-tej zahvali z veliko koncesijo.
V Beli hiši so celo najprej pričakovali in zahtevali, da naj Srbija sama pozove Izrael, da naj le-ta mednarodno prizna Kosovo.
To pa je Srbija zavrnila, ker je v nasprotju s politiko države.
Trump:U redu Alex,danas geografija. Jesil spreman?
— Jusuf Efendic (@JusufEfendic) September 5, 2020
Vucic:Da druze nastavnice.
Trump:DRUZE!?
Vucic:??? gospode...,gospodine..,Trampe.
Trump:Nemoj da se plasis... Alex. Da krenemo sa ispitivanjem. U kom gradu se nalazi ambasada R.Kosovo u Izraelu?
Vucic:Tamo Gdje ti kazes,prcednice pic.twitter.com/T2ljo9uIoh
»Na brutalen način smo zavrnili medsebojno priznanje, toda to je bila šahovska miniatura. Rekli smo, da, če se o tem dogovorita Izrael in Priština – v redu. Prav tako smo rekli Izraelu, da, če bodo spoštovali Srbijo, bo naša država preselila veleposlaništvo v Jeruzalem,« je poudaril Vučić.
Srbski predsednik pa seveda ob tem ni pojasnil, kako ti lahko neka država izkaže »spoštovanje« s tem, ko 15 odstotkov tvojega zemlja prizna za samostojno državo.
Trump: "Aco, koliko tražiš za Kosovo?"
— Iva Svaguša (@liepaplavka1004) September 5, 2020
Aco: "Može jedna olovka? Naravno s kojom ste vi pisali." https://t.co/vCcpVMrli2
Ker se je po podpisu sporazuma Vučić hvalil, kako je dobil posebno penkalo, ki mu ga je podaril Donald Trump skupaj s »ključi Bele hiše«, so se na družbenih omrežjih kmalu pojavili zapisi, ki so razkrili, da stane »posebno penkalo« Donalda Trumpa na svetovnem spletu le 29 dolarjev.
kosovo... samo juče po ceni od 29 dolara https://t.co/psyb2EAMjO
— čika deka (@o5deka) September 5, 2020
In da je za toliko – Vučić prodal Kosovo, ki velja za »zibelko Srbije« in »najdražjo srbsko besedo.«
Slika = 1000 reči.
— Ivana Gajić (@IvanaGajic13) September 5, 2020
Je l' vama ovo deluje kao sastanak dva predsednika ili kao ribanje kod jednog predsednika?
Nema veze. Izrael je dobio priznanje, Kosovo je dobilo priznanje a ON je dobio hemijsku.
I šta sad vi hoćete? Koliko vas je dobilo hemijsku od nekog predsednika? pic.twitter.com/JwEKH3HT6W
Istočasno pa je Srbija v nasprotju z politiko EU, ki bi se je kot kandidatka za članstvo morala držati, škodila tudi interesom Palestincev, ki jim Izrael ne priznava njihovega dela Jeruzalema.
Serbien flytter ambassade i Israel for at tækkes Trump. Trump tvinger Kosovo til at skrive under på aftale, der giver Serbien USA's opbakning til, at Kosovo forbliver en del af Serbien? Den type hemmelige "aftaler" holder sjældent i længden.https://t.co/JMmonHzjHG
— Sebastian Frische (@Frischedk) September 5, 2020
Tudi to je bila prikrita »cena sporazuma«, ki je bil podpisan v Washingtonu.