četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Pentagon priznal: Kitajska prehitela ZDA po številu ladij, izstrelkov in učinkovite protizračne obrambe
![Pentagon priznal: Kitajska prehitela ZDA po številu ladij, izstrelkov in učinkovite protizračne obrambe](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/kitajskavojska_0.jpg?itok=HQn0HjSY)
Novo poročilo ameriškega obrambnega ministrstva opozarja, da je Kitajska že prehitela Združene države Amerike na nekaterih ključnih obrambnih področjih.
Letno poročilo z naslovom »Vojaški in varnostni razvoj« se ukvarja tudi z Ljudsko republiko Kitajsko (LR Kitajska), ki je ameriški »najpomembnejši strateški tekmec,« opozarja Newsweek.
Pentagon Report Finds China Tops U.S. in Ships, Missiles and Air Defense https://t.co/uvSaNBOgC0
— Cawnporiaah (@Cawnporiaah) September 2, 2020
Poročilo navaja, da je Kitajska v samo dveh desetletjih dosegla velik uspeh na poti, da do polovice 21. stoletja zgradi »svetovno prvorazredno« vojsko.
Pentagon ocenjuje, da bo cilj Pekinga, da do preloma stoletja zgradi vojsko, ki »bo enaka in na nekaterih področjih superiorna v primerjavi z ameriško vojsko ali katerokoli drugo vojsko, ki jo Kitajska doživlja kot grožnjo.«
»LR Kitajska je v zadnjih dveh desetletjih zbrala vire, tehnologijo in politično voljo, da bi okrepila in modernizirala Kitajsko ljudsko armado na skorajda vsakem področju,« ocenjuje poročilo.
Na določenih področjih, kot so »izgradnja ladij, konvencionalne balistične rakete na kopnu in manevrirne rakete ter integrirani protizračni sistemi,« pa je Kitajska že sedaj – prehitela ZDA.
According to a new Pentagon report, China is expected to double its nuclear arsenal within the next decade. Read Caitlin Talmadge’s 2018 essay on the possibility of a U.S.-Chinese confrontation going nuclear:https://t.co/qQDnk1bSOZ
— Foreign Affairs (@ForeignAffairs) September 3, 2020
Kitajska je tako uspela izdelati 350 vojaških ladij, med katerimi jih je 130 večjih. ZDA jih ima v nasprotju s tem 293, čeprav ima med njimi precej več velikih letalonosilk, kot Kitajska.
"President Trump has been publicly promising to build a 350-ship U.S. Navy since his 2016 campaign and he’s still campaigning on it. He will end his first term failing to achieve that goal. But according to the Pentagon, China did it — on Trump’s watch." https://t.co/qwA9gcPifK
— Daniel Wessel (@da_wessel) September 3, 2020
Namestnik obrambnega ministra Chad Sbragia je ob tem dejal, da bo imela kitajska vojska do konca leta na voljo še 10 dodatnih ladij.
![Najmočnejše vojske sveta Najmočnejše vojske sveta](https://insajder.com/sites/default/files/worlds-most-powerful-militaries-index-list.jpg)
Vendar imajo ZDA več letalonosilk. Trenutno imajo trinajst letalonosilk, dve, ki sta v izdelavi ter še sedem, ki se načrtujejo.
Kitajska ima trenutno samo dve in bi jih v naslednjem desetletju ali dveh lahko imela kvečjemu nekaj več.
Pentagon Report Shows China Surpassing U.S. in Key Military Domains https://t.co/WhEIekyyOq
— Richard Gabriel (@gcexpress) September 3, 2020
Kitajska ima tudi več kot 1250 balističnih izstrelkov srednjega dosega in na kopnu instaliranih manevrirnih raket z dometi med 500 in 5500 kilometri. ZDA takih raket niso smele izdelovati zaradi pogodbe INF z Rusijo, od katere pa so letos odstopile.
Medtem so ZDA že preizkusile dve raketi srednjega dosega.
China is ramping up nuclear and missile forces to rival U.S., Pentagon says - The Washington Post https://t.co/7ghK2v2Kjg
— MAR-A-LAGO Comedy (@MarALagoComedy) September 3, 2020
Kitajska ima v primerjavi z ZDA tudi boljše protizračne sisteme, kjer pa se opira predvsem na ruske S-300 in S-400.
Ob tem pa ima tudi lastne podobne sisteme, ki skupaj sestavljajo precej robustno obrambo.
Pentagon je tudi prvič ocenil, da ima Kitajska okoli 200 jedrskih bojnih konic, vendar bo že do konca desetletja to število podvojila na 400.
China's meteoric military progress has not simply narrowed the gap with the U.S., but has in fact pursued parity, a new Pentagon report concludes. https://t.co/qjoWHJ5Gnj
— National Interest (@TheNatlInterest) September 3, 2020
To je sicer še vedno bistveno manj, kot ameriških 5800, zato Kitajska tudi ne želi sodelovati v nekakšnem trojnem dogovarjanju o omejevanju jedrskih izstrelkov med ZDA, Rusijo in Kitajsko, kar sicer zahteva Washington.
Medtem pa geopolitične napetosti zaradi Tajvana, Hongkonga, posledic koronavirusa in trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko neprestano naraščajo, to pa kaže tudi poročilo Pentagona.