sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Študija: Kar 83 odstotkov smrti zaradi koronavirusa v ZDA bi lahko preprečili, če bi se Donald Trump odzval v začetku marca
ZDA zaostrujejo obtožbe do Kitajske zaradi izbruha koronavirusa, vendar pri tem pozabljajo, da bi veliko večino rekordnega števila žrtev lahko preprečili, če bi se predsednik Združenih držav Amerike in ameriška vlada odzvala pravočasno.
Okoli 83 odstotkov žrtev v ZDA zaradi koronavirusa bi lahko ušlo smrti, če bi ameriške oblasti uvedle karanteno najpozneje vsaj 1. marca letos, kaže študija raziskovalcev iz Univerze Columbia v ZDA.
V ZDA j trenutno več kot 1,6 milijona okuženih, za Covid-19 pa je umrlo že preko 97.000 ljudi.
About 83% of US coronavirus deaths could have been avoided if lockdowns were imposed March 1, researchers estimate https://t.co/ka7xSr2CVS via @businessinsider
— Zac Petkanas (@Zac_Petkanas) May 22, 2020
Če bi karanteno uvedli šele 8. marca, bi kljub temu lahko preprečili še 36.000 smrti zaradi Covida-19.
Toda 9. marca je ameriški predsednik Donald Trump še zmeraj poskušal zmanjšati nevarnost virusa.
Pri tem se je skliceval na to, da je že prepovedal polete med ZDA in Kitajsko. Toda smrtonosni virus se je tedaj že širil po državi.
»Lani je 37.000 Američanov umrlo zaradi navadne gripe. V povprečju jih umre od 27.000 do 70.000 letno. Pa se nič ne zapre, življenje in gospodarstvo gre naprej. V tem trenutku je 546 potrjenih primerov koronavirusa in 22 mrtvih. Razmislite o tem!« je Donald Trump tvitnil 9. marca.
V resnici pa so začeli s karantenami v ZDA šele v sredini ali konec marca, ko je število okuženih že pričelo hitro naraščati.
V začetku marca je bilo samo 20 primerov umrlih zaradi Covida 19. Toda sedaj je ta številka že ogromna.
So last year 37,000 Americans died from the common Flu. It averages between 27,000 and 70,000 per year. Nothing is shut down, life & the economy go on. At this moment there are 546 confirmed cases of CoronaVirus, with 22 deaths. Think about that!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 9, 2020
»To je velika, velika razlika. Ta majhen trenutek v času, ki ga je bilo potrebno uloviti v trenutku rasti je bil izjemno kritičen pri zmanjševanju števila smrti,« je ocenil epidemiolog Jeffrey Shaman, raziskovalec Univerze Columbia.
Ob tem, da so prepozno uvedle karanteno pa so sedaj v ZDA številne zvezne države že pričele tudi s hitrim »odpiranjem« in rahljanjem ukrepov, čeprav pandemije koronavirusa v tej državi še zdaleč ni konec.
Lockdown Delays Cost at Least 36,000 Lives, Data Show https://t.co/YDstcCOcb2
— Jenn Clark (@JennatFFP) May 23, 2020
Znanstveniki so prav zato napovedali, kakšen bo rezultat – število smrti v ZDA se bo zato po njihovih izračunih podvojilo.
Še pred mesecem dni, 29. aprila so ocenjevali, da bo v ZDA do avgusta zaradi koronavirusa umrlo v povprečju 72.400 ljudi oziroma najmanj 59.300 in največ 114.200.
Believe it or not; @realDonaldTrump truly would dispense the untested (and lethal) hydroxychloroquine to coronavirus patients to satisfy his quackery bent.
— wilfidde (@wilfidde) May 6, 2020
Senior scientist says administration ignored virus warnings https://t.co/QHUNIpDM6c
Toda nova politika ZDA in hitro odpiranje gospodarstva, ki ga zahtevajo tudi gospodarstveniki, bo sedaj zahtevala bistveno več žrtev.
Doslej je bilo v ZDA okuženih 1,2 milijona ljudi, smrtnih žrtev Covida-19 pa je bilo 68.762.
Novi podatki, izračunani na podlagi »rahljanja ukrepov« pa kažejo, da se bo zato število pričakovanih smrti do sredine avgusta letos v ZDA dvignilo na 135.000.
Kar je v primerjavi z na primer nekaj tisoč žrtvami terorističnih napadov enajstega septembra 2001 prav grozljivo visoka številka.
Ampak ameriški predsednik Donald Trump ne glede na to podpira »odpiranje« in tudi protestnike, ki si želijo zagona gospodarstva.
Ko so ga vprašali, ali bo zaradi tega več žrtev, je dejal, da je to »verjetno.«
President Donald Trump really doesn't care if you die from the coronavirus. He's shown little empathy for victims and is focused on reopening the economy — even as deaths continue to rise. https://t.co/i1dCTDogxJ via @HuffPostPol
— Justice Will Prevail (@ndr33) May 6, 2020
Empatija nikoli ni bila močnejša vrlina aktualnega ameriškega predsednika.
Pa tudi drugače zaradi številnih mrtvih v ZDA zaradi koronavirusa očitno ni več posebej zaskrbljen.
Zadnje ankete kažejo, da mu je popularnost po velikem padcu znova poskočila na običajno raven, medtem pa je že našel pripravno žrtev, ki jo bo obtožil za svoje katastrofalne zamude pri odzivu na pandemijo.
To je seveda Kitajska, ki jo ameriški politiki že obtožujejo, da je kriva za pandemijo, zahtevajo mednarodno preiskavo in ji želijo izstaviti »visok račun«, kar bi lahko privedlo do novega kroga trgovinske vojne – in celo prave vojne, kot že napovedujejo kitajski analitiki.
»Sedaj pričakujemo, da bo epidemija v velikem številu držav trajala tudi čez poletje,« je dejal direktor washingtonskega inštituta IHME, dr. Christopher Murray.
Končno število smrtnih žrtev je zabeleženo v obliki statistične verjetnosti in bi jih lahko bilo do 4. avgusta letos od 95.092 do 242.890, vendar je najverjetneje, da jih bo 134.475.
Te analize so tudi v skladu z oceno Bele hiše, da bo ob koncu maja pandemija v ZDA dnevno ubila 3000 ljudi.
Researchers have doubled the U.S. COVID-19 death forecast, citing eased restrictionshttps://t.co/iD13SQGbR7
— Doug Wise (@DougWise9) May 5, 2020
Situacija je v tem trenutku sicer nekoliko boljša, kajti trenutno jih umira manj kot 1000 dnevno, bo pa čez teden dni ta številka zagotovo večja.
Konec maja naj bi se število na novo okuženih v ZDA po projekcijah IHME dnevno povečevalo tudi za 200.000 oseb, kar je desetkrat več kot sedaj, ko se jih dnevno okuži okoli 25.000.
Vendar je tudi tu situacija nekoliko boljša, saj se jih dnevno okuži okoli 16.000.
Vendar je to še vedno zelo veliko, smrtnih žrtev pa bo gotovo veliko več kot 100.000.
It didn’t have to be this bad. The hard truth is that Donald Trump failed to take action, and it cost American lives. pic.twitter.com/qhkliK1i5Z
— Joe Biden (@JoeBiden) May 22, 2020
Ne glede na to je ameriški predsednik še vedno »optimist.«
»Izgubili bomo nekje med 75, 80 do 100.000 ljudi. To je grozna stvar,« je dejal za Fox News.
Ne glede na to pa Trump še vedno podpira hiter zagon gospodarstva in je to ceno očitno pripravljen plačati. Še posebej zato, ker se ta grozljiv račun ne plačuje iz njegovega žepa.
The US is being presented with 2 choices: the economy or public health. Experts say it’s a false dichotomy and there’s a 3rd option. https://t.co/seWtntOnyO
— CJ Bowen (@blithe_cb) May 11, 2020
Z zaostrovanjem retorike do Kitajske, podpiranjem članstva Tajvana v WHO, prenehanjem plačevanja prispevkov za WHO in podpiranjem protestnikov v Hongkongu zaostruje konflikt s Pekingom, kajti v tem vidi pot, po kateri bi lahko pozornost javnosti od svojih napak usmeril proti zunanjemu sovražniku.
Težava je le v tem, da bi se vse skupaj lahko končalo s precej večjim konfliktom in pravo gospodarsko in morda celo pravo vojno, ki pa si jo večina sveta absolutno ne želi.