sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Korona bumerang: Kitajska zaradi vrnitve virusa v karanteno znova zaklenila kar 108 milijonov ljudi
Primer Kitajske kaže, da bo boj s koronavirusom veliko težji, kot se zdi v tem trenutku, ko večina evropskih držav že »sprošča« omejevalne ukrepe.
Kitajska je tako znova v karanteno zaklenila 108 milijonov ljudi.
Na Kitajskem so sicer v Wuhanu popolnoma zajezili bolezen in beležili lepe uspehe v boju proti koronavirusu.
China Institutes Mass Lockdowns Of More Than 100 Million After Failing To Stop Outbreak, Report Says https://t.co/DmyD9OfEJf
— Politiliberty (@politiliberty) May 19, 2020
Ukrepe so »razrahljali« v času prvomajskih praznikov in večini dovolili dopotovati tudi v Peking, brez obvezne 14-dnevne karantene.
Podobno kot te dni v Sloveniji ...
Za turiste so po treh mesecih odprli tudi Prepovedano mesto.
Vse to je potrebno, saj večina zasebnih podjetij dela s polovično kapaciteto. Od januarja je imela Kitajska sicer preko 81.000 primerov okuženih in najmanj 3200 mrtvih zaradi koronavirusa.
Toda sedaj so bile oblasti prisiljene uvesti karanteno za okoli 108 milijonov ljudi v severovzhodni regiji.
V poskusu zajezitve bolezni so mesta v pokrajini Jilin znova prekinila promet z vlaki in avtobusi, zaprla šole in v karanteno poslale na desettisoče ljudi.
To je presenetilo mnoge, ki so že mislili, da je država preživela najhujše in da je pandemija že za njimi.
Razlog za ponovne ukrepe pa naj bi bilo okoli 34 novih infekcij. Zaradi tega naj bi odpustili tudi več uradnikov.
V lekarnah je tudi prepovedana prodaja zdravil za zniževanje temperature, da ljudje ne bi prikrivali morebitne znake okužbe s smrtonosnim koronavirusom.
Over 100 million people place under lockdown in China after cluster of new coronavirus cases https://t.co/8NYPztHSN5 pic.twitter.com/NxtM6ahKcT
— The Hill (@thehill) May 19, 2020
Neprijetna novica je Kitajsko presenetila v trenutku, ko je kar 116 držav sveta zahtevalo »neodvisno preiskavo« o pričetkih izbruha koronavirusa.
Kitajska se je že burno odzvala in Avstraliji, zaradi vodilne vloge pri tej zahtevi, uvedla 80 odstotne carine na pšenico, kar bi Avstralijo lahko stalo na milijarde dolarjev.
Po drugi strani ameriški predsednik Donald Trump grozi, da bo popolnoma ustavil financiranje Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in ZDA umaknil iz njenega članstva, v kolikor ta organizacija ne izvede »velike« spremembe.