sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Prodana duša: Viktor Orbán prikazuje Prekmurje kot ukradeno od Madžarske, zloglasni Anže Logar pa pohlevno molči
Slovenski zunanji minister Anže Logar, ki ima veliko za povedati tako o medijih, ki naj bi »izšli iz komunizma« v Sloveniji, je istočasno še vedno povsem tiho ob najnovejši provokaciji in povzdigovanju kršitve ozemeljske integritete Slovenije, ki prihaja iz sosednje Madžarske.
Že res, da zgodovinski zemljevidi visijo tudi pri nas, vendar jih ne objavljamo javno (vsaj do zdaj jih nismo). Odziv na madžarski zemljevid, ki to pravzaprav podpira, dokazuje, da imamo kolaborantsko vlado. Pa saj drugega ni pričakovati, zven forintov je milozvočen.
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) May 8, 2020
Žvenket forintov je še enkrat preglasil zlovešč molk zunanjega ministra Anžeta Logarja, ki ima dvojno delo, saj istočasno služi tako gospodarju v Budimpešti, kot njegovemu lakaju v Ljubljani.
Na spletni strani zunanjega ministrstva je sicer mogoče prebrati marsikaj o zaščitnih maskah, razrešenem direktorju NPU, menjavah v vladi, slovenskih medijih in podobno.
Le malo pa o področju dela zunanjega ministra – zunanji politiki.
"Velika Madžarska bo vedno obstajala" je izjavil Orban in poslal novo nakazilo za financiranje medija največje opozicijske stranke v državi, kjer je Madžarska izgubila del ozemlja. pic.twitter.com/pYI8x2dKSS
— Mr No (@pipermanaus) February 16, 2020
Če ti Orbán polni žepe in medije moraš seveda molčati, ko z zemljevidom Velike Madžarske posega po ozemlju Slovenije, kaže zavržen primer zloglasnega Anžeta Logarja in njegovega podkupljenega šefa, predsednika vlade Janeza Janše.
Eden od komentatorjev je zato upravičeno opozoril, da zunanjega ministra njegovo področje dela očitno ne zanima.
Pregled objav na profilu ministra za zunanje zadeve @AnzeLog kaže, da ministra zunanje zadeve ne zanimajo.
— Boris Vasev (@borisvasev) May 6, 2020
Madžarski premier Viktor Orbán je namreč v sredo na Facebooku objavil fotografijo globusa iz časov Avstro-Ogrske, ob tem pa maturantom zaželel vso srečo pri pisanju zgodovine.
Orbán je v preteklosti že razburil z izjavami in objavami o veliki Madžarski, ki jo je bilo konec pred sto leti, ko so v Versaillesu podpisali Trianonsko pogodbo, s katero je Madžarska izgubila okoli dve tretjini svojega takratnega in očitno prevelikega ozemlja.
Madžarski premier je s sredino izjavo spomnil na te čase in objavil globus iz časa Avstro-Ogrske, ko se je ogrski del raztezal čez slovensko Prekmurje ter ozemlja današnje Avstrije, Hrvaške, Italije, Romunije, Slovaške in Srbije.
Številni na družbenih omrežjih so bili kritični do objave madžarskega premierja, odzivi pa so se med drugim zvrstili v Sloveniji in na Hrvaškem.
Predsednik republike Borut Pahor je v odzivu dejal, da razume, da je »ponavljajoča objava zemljevidov, ki bi jih bilo mogoče razumeti kot izraz ozemeljskih zahtev, deležna zavračanja in zaskrbljenosti demokratične javnosti in politike, tudi mene kot predsednika republike.«
Napovedal je, da bo na to opozoril svojega madžarskega kolega Janosa Aderja ob načrtovanem uradnem obisku julija letos.
Tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović se je odzval, vendar posredno, tako da je hrvaškim maturantom sporočil, da imajo številne države v svojih arhivih zgodovinske zemljevide, ko so posedovale večja ozemlja, tudi Hrvaška.
Primer, kako se kaj naredi... @BorutPahor https://t.co/oOygBYmPmg
— Jasmina Držanič (@D_Jasmina) May 7, 2020
»Ne delite jih in ne jih objavljati na svojih profilih,« jih je pozval predsednik Hrvaške.
Zapisal je še, da ti zemljevidi danes niso več relevantni, »kar pa je najpomembneje, razburjajo naše sosede.«
»To so provokacije tistih, ki dobro vedo, da bodo ti zemljevidi ostali v omarah. Učite se iz zgodovine, vendar glejte v prihodnost,« je tvitnil.
V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše pa so odgovorili, da tudi v prostorih slovenske vlade visijo zgodovinski zemljevidi, med drugim Kozlerjev zemljevid Slovenskih dežel, ki prikazuje »Veliko Slovenijo.«
Iz slovenskega ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da tako kot v preteklosti, javno ne komentirajo objav zgodovinskih zemljevidov v tujini v različnih kontekstih, kot so med drugim raziskovalni, šolski in razstavni, če te niso povezane z jasno namero ali omembo revizionizma.
»Ministrstvo pozorno spremlja kontekst oz. način, kako se tovrstni zgodovinski zemljevidi uporabljajo in interpretirajo,« so dodali.
@MZZRS je danes pojasnil, da javno ne komentira objav zgod. zemljevidov v tujini ... v kolikor te niso povezane z revizionizmom. TO NI RES 7. 6. 2019 je MZZ komentiral in obsodil objavo zemljevida velike Madžarske. Bo @AnzeLog tiho, ko drugi izražajo apetite po našem ozemlju?
— Jernej Pikalo (@JernejPikalo) May 7, 2020
Stranke so se odzvale različno.
Zelo kritični so bili predvsem pri opozicijski Levici.
»Tovrstne provokacije, ki razpihujejo nacionalistična čustva, je potrebno obsoditi. Janševa vlada tega ne bo storila, saj računa na pomoč sosednjega režima. Njen cilj je jasen: uveljavitev avtoritarnega konservativnega režima po zgledu Orbánove Madžarske pri nas,« so sporočili iz stranke.
Opozorili so še, da zgražanje le krepi politične položaje desničarskih populistov, senzacionalistično poročanje pa jemlje pozornost korupcijskim aferam. Pozvali so k oblikovanju perspektive, ki bo segla dlje od tekmovanja ene države proti drugi.
Poslanec opozicijske SD in predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Matjaž Nemec je izrazil pričakovanje, da bo slovenska zunanja politika z odločno reakcijo pokazala, da ni marioneta madžarskega režima.
Orbánova objava zemljevida velike Madžarske kaže na vse bolj odkrito težnjo po reviziji državnih meja, je Nemec zapisal na Twitterju.
»Ko Orbán, prijatelj vladajoče SDS, niti več ne skriva svojih načrtov. Pričakujem oster odziv vseh vladajočih. Sedaj je čas, da pokažete zavezanost svoji državi!« pa je dejal predsednik SD Dejan Židan.
Vladna NSi je na Twitterju izrazila pričakovanje, »da bo slovenska diplomacija ustrezno odreagirala in opozorila sosednjo Madžarsko na nesprejemljivost tovrstnega 'pouka zgodovine', ki sodi v šole, zagotovo pa ne v sodobno politiko.«
»Politično propagiranje zemljevidov nekdaj velikih držav ne zbuja dobrih občutkov pri narodih, ki smo tako kot Slovenci doživljali raznarodovalne pritiske in preživeli tudi obdobje nasilne madžarizacije. Spoštujmo meje, ki jih imamo danes, in delajmo na tem, da bodo čim manj delile ljudi v naši skupni evropski prihodnosti,« so dodali socialdemokrati.
Novi gospodar Slovenije pravi: Trianonska pogodba, po kateri je Prekmurje slovensko, je kot "smrtna obsodba"
— Gregor Vesel (@GeorgLesev) February 16, 2020
"Velika Madžarska bo vedno obstajala," Obeta se izjemna razprodaja kajne? @PocivalsekZ @StrankaSMC @strankaDeSUS https://t.co/B1Bjo04Eef
Orbán in madžarska vlada sta v preteklosti že objavila podobne zemljevide velike Madžarske. Lani so razburili s podobno objavo ob madžarskem prazniku narodne povezanosti, decembra pa je Orbán objavil fotografijo sestanka svoje stranke Fidesz pod spornim zemljevidom.
Velika Madžarska je ob tem za Orbána prava obsesija.
Leta 2018 je nastal diplomatski škandal, ko je bila objavljena slika Viktorja Orbána, ki je poljskemu predsedniku vlade Mateuszu Jakubu Morawieckemu kazal zemljevid Hungarie Magne (Velike Madžarske), ki je vključevala tudi danes romunsko Transilvanijo.
Prav tako je potrebno opozoriti, da so ob podobnem omenjanju »italijanske Istre in Dalmacije« s strani nekdanjega predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija v prejšnji slovenski in hrvaški vladi ostro protestirali proti takšnim izjavam.
Na njegov izpad je v svojem tvitu tedaj opozoril tudi tedanji slovenski premier Marjan Šarec: »V soboto sem govoril o želji po potvarjanju zgodovine v Sloveniji. Enako se dogaja na italijanski strani meje. Žal s strani vidnih politikov, celo EU funkcionarjev. Zgodovinski revizionizem brez primere. Fašizem je bil dejstvo in imel je za cilj uničenje slovenskega naroda,« je poudaril Marjan Šarec.
Odzval se je tudi predsednik Slovenije Borut Pahor, evropski poslanci so Tajaniju napisali posebno pismo in zahtevali opravičilo, odzvale so se stranke in druge države.
Podpisovala se je celo mednarodna peticija proti Tajaniju.
Zunanje ministrstvo je tedaj v izjavi za javnost opozorilo, da je ob italijanskem obeleževanju dneva spomina prišlo do »poskusov enostranske in selektivne interpretacije zgodovinskih dogodkov na obmejnem prostoru Slovenije in Italije«, ki niso v duhu evropskih vrednot.
Na MZZ pod vodstvom Mira Cerarja pa so tedaj zaradi zgodovinskega revizionizma vsaj »izrazili zaskrbljenost.«
MZZ torej v preteklosti ni molčalo, kot danes zavaja MZZ pod vodstvom Anžeta Logarja.
Molči samo sedaj, ko z zemljevidi Velike Madžarske provocira Viktor Orbán, tesen zaveznik aktualnega slovenskega predsednika vlade in človek, ki omogoča napajanje medijev, ki delajo v korist stranke SDS.
Tu se jasno vidi, da je madžarski predsednik vlade slovenski marionetni vladi že izstavil prvi račun.
To je postalo jasno že tedaj, ko je slovenski zunanji minister takoj po oblikovanju Janševe vlade na prvi obisk sprejel madžarskega zunanjega ministra, kakor da bi bila Slovenija madžarska provinca, ne pa samostojna država.
V prejšnji vladi so kakšno pohlevno potezo tu in tam naredili le zaradi zahtev iz Bruslja ali Washingtona.
V primeru sedanje vlade pa se zunanjemu ministra kolena šibijo že ob provokacijah iz Budimpešte.
To je tako, kot če bi PV Janša kljub arbitražnemu sporazumu slovenskim maturantom zaželel vso srečo pri pisanju zgodovine s tem, da bi objavil zemljevid, na katerem bi celotna Istra spadala pod Slovenijo.
— Uroš Esih (@UrosEsih) May 7, 2020
In Hrvaška bi bila seveda tiho.https://t.co/E8GewQWTGD
Isti vzorec se sedaj ponavlja, toda v še hujši obliki.
Medtem ko slika dele Slovenije kot ukradene od Madžarske, mora Anže Logar zaradi svojega šefa Janeza Janše, ki mu je Orbán z evri napolnil medije in s tem tudi žepe - pohlevno molčati.
In to ni nenevarno, kajti tako se začenja vsak iredentizem.
Najprej z idejo, nato z etnično homogenizacijo, nato z revizijo zgodovine in povsem na koncu, v primernem trenutku, tudi s spreminjanjem meja.
Meje v Evropi, na prvi pogled trdne in večne, začrtane s Helsinško sklepno listino, so že padle. Nekatere evropske države in ZDA so jih podrle na Kosovu, Rusija pa v odgovor na to v Gruziji in na Krimu.
Bili bi naivni, če bi mislili, da se v primernem zgodovinskem trenutku to ne more zgoditi še kje, na primer v Sloveniji.
Kaj pa je zdaj to!! Janez vabi na kolesarjenje jutri? pic.twitter.com/phpj6urH7e
— zoran p (@p_zoran) May 7, 2020
Prav zato bi bil odziv Logarja in Slovenije nujno potreben.
Pa ga nismo dočakali.
Dočakali smo samo zlovešči molk tistih, ki so slovensko zunanjo politiko za nekaj srebrnikov prodali sosedi.