sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Medijska svoboda v Orbanistanu: Bo Slovenija uvozila tudi madžarski, sprevržen medijski sistem?
Ob izvolitvi novega predsednika slovenske vlade je svojemu »prijatelju« Janezu Janši med prvimi čestital madžarski predsednik vlade Viktor Orban.
Da sta zaveznika, ni skrivnost. Oba, tako slovenski mandatar kot madžarski premier pa imata precej samosvoje poglede na svobodo medijev.
V Sloveniji, pa tudi na zasedanju Evropskega parlamenta se bo kmalu precej govorilo predvsem o že razkritem madžarskem financiranju medijev v tujini, predvsem v Sloveniji in Makedoniji.
V sredo na plenarki o madžarskem financiranju medijev v Sloveniji, povezanih s SDS, in S.Makedoniji.Dosegli smo, da se bo morala opredeliti tudi EK.Vsaj v @RenewEurope bomo govorili o dejstvih, bo pa zagotovo pestro.Kot bodo najbrž pestri že odzivi na ta tvit.Kajne? :) @KGroselj
— Irena Joveva (@IJoveva) March 5, 2020
Zgolj v eno smer naj bi le v nekaj letih v medije obeh držav odteklo nekaj milijonov evrov.
Ob tem gre za medije, ki so za razliko od tistih s katerimi se primerjajo popolni izgubarji, ki brez izdatne podpore svojih mecenov na trgu ne bi obstali niti mesec dni.
Toda sedaj, ko se spreminjajo razmerja v novi vladi Slovenije bi bilo dobro razmisliti tudi o tem, ali si v Sloveniji želimo takšnega ustroja medijev, kot so ga zgradili na Madžarskem.
Slovenija: Tuji mediji že poročajo, da je predsednik SDS, Janez Janša, zaveznik Viktorja Orbana, postal premier v domovini Melanie. pic.twitter.com/hBXoVPD2Dq
— Danilo Been (@danilo3been) March 2, 2020
Takoj zatem, ko je Viktor Orban leta 2010 prišel na oblast je namreč najprej spremenil madžarski medijski zakon. V opoziciji so ga takoj primerjali z ureditvijo v času komunizma in v času totalitarnih režimov.
Nov zakon je namreč določal, da bo poseben medijski svet, ki ga bo imenovala vlada, imel pravico odločanja, ali je določen medij prekršil pravila uravnoteženega oziroma moralnega poročanja ter ga kaznovati z visokimi globami.
Tiskani in internetni mediji so po tem zakonu lahko kaznovani z globami preko 100.000 evrov, radiji in televizije pa z globami okoli milijona evrov, v kolikor se nadzornikom njihovo poročanje zazdi »neuravnoteženo.«
Kakšna sramota. Mediji v tujini že pišejo, da bo Slovenija dobila PV, ki je vpleten v številne korupcijske škandale.
— Nadja (@kokochannel12) February 26, 2020
Ob tem v vesteh ne sme biti več kot 20 odstotkov poročil o kriminalu, novinarji pa bi oblastem morali razkriti tudi svoje vire – kar bi lahko zaprlo nove vire in ogrozilo svobodo obveščanja.
Zaradi nasprotovanja novemu zakonu so v državnem radiju že odpustili nekatere novinarje.
Odgovorni urednik časnika Nepszava Peter Nemeth je v znak protesta zoper uvedbo zakona na naslovnici časnika »tiskal« prazno prvo stran.
»Naslovnica je bila prazna, popolnoma prazna. In ko bo Madžarska prevzela predsedovanje EU bomo akcijo ponovili. Evropski uniji želimo poslati sporočilo, da ta zakon ni dober,« je neuspešno opozarjal Peter Nemeth, ki je prepričan, da je položaj na področju medijev v Madžarski sedaj podoben kot v času komunizma ter da bo zakon dal »priložnost za diktaturo.«
Raztegljive pravne kvalifikacije v novem zakonu so pravzaprav tako široke, da omogočajo pregon novinarjev.
Prav zato so se na protestnih večerih pred uveljavitvijo zakona zbrali številni madžarski intelektualci.
Ja, uspelo je! Sem zelo vesela, da je @EKvSloveniji upoštevala moja vprašanja o zelo nevarnih praksah tujega financiranja strankarskih glasil / medijev. Gre posredno za tuje vmešavanje v demokratične volitve nedovisnih držav. Orban in SDS bodo na tapeti. https://t.co/ivYYtXrE7M https://t.co/xquSmY0ZX1
— Tanja Fajon, mag. (@tfajon) March 5, 2020
Protestniki so v znani madžarski knjigarni pred uveljavitvijo zakona prepevali pesmi in podprli levičarski madžarski časnik Nepszava, ki vztrajno kritizira novi medijski zakon.
Madžarski medijski zakon je že sprozil različne kritične odzive zaradi možnosti, da povzroči vzpon cenzure in avtocenzure.
Predstavnik Novinarjev brez meja Olivier Basille je dejal, da je madžarski zakon »najslabši medijski zakon vseh članic EU«, vključno z Italijo.
Po oceni Oliviera Basilla madžarski medijski zakon krši tudi evropske sporazume, prav tako pa bi lahko bil uporabljen zoper tuje novinarje, ki poročajo iz Madžarske, še posebej, če poročajo za medije, ki objavljajo na internetu.
»V vseh pogodbah lahko preberete, da imajo vsi državljani enake pravice. Vendar to ne velja za madžarske državljane in ljudi, ki živijo na Madžarskem in tiste, ki bodo objavljali na Madžarskem. Kajti tuji novinarji bodo lahko obtoženi tako kot vsi drugi novinarji ali kot vsak bloger v Madžarski, saj prebivajo v Madžarski.«
Kritiki zakona poudarjajo, da je medijski zakon samo eden od ukrepov, ki bi Madžarsko lahko spremenili v »Orbanistan«, skovanko iz priimka madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana in končnice srednjeazijskih držav, ki se soočajo z avtrokratskimi tipi vladavine.
Odpor zoper vlado pa je slab tudi zato, ker ima stranka Fidesz v parlamentu dvotretjinsko večino, kar ji omogoča spremembe ustave in sprejemanje ostre zakonodaje.
Zato nekateri trdijo, da na Madžarskem ni diktature, ker za vsem stoji volja ljudstva.
Toda volja ljudstva je stala tudi za tistim režimom, ki je svet porinil v drugo svetovno vojno.
Ja, Orban je res Madžaroš. Širi lovke v tujino in gradi veliko Madžarsko.
— Mateja Rose (@Mateja_Rose) March 3, 2020
Ne vem pa, kaj zdaj mislijo naši slovenski oboževalci. A bo Janša gradil veliko Slovenijo ali veliko Madžarsko...
Tudi kadar večina glasuje za populistične rešitve, ki nezakonito omejujejo svoboščine, v Evropi in EU veljajo tudi načela pravne države.
Kdor se jih ne drži, se sam izločuje iz skupnosti evropskih držav. Že sankcionirana vlada Viktorja Orbana spada v to kategorijo držav. Se ji bo - glede na sorodnost pogledov predsednikov vlad obeh držav kmalu pridružila tudi Slovenija?
Če stranke v parlamentu ne bodo še pravočasno ugotovile - kot so, na srečo, pri na hitrco lansirani ideji o ponovni uvedbi obveznega vojaškega roka - da bodo zato plačale veliko politično ceno, tudi na naslednjih volitvah, bi se to zagotovo lahko zgodilo.
Za medijsko svobodo se bo prav zaradi vazalnega odnosa, ki ga ima predsednik slovenske vlade to madžarskega predsednika vlade - potrebno znova boriti.