sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
6 škandalov, ki so Orbána drago stali: tajkuni, bahavost in največja prevara v EU
Dolgoletna vladavina Viktorja Orbána je utrpela najtežji udarec doslej.
Budimpešta in več velikih mest so padla v roke opozicije in to ni naključje.
Orbánov režim so od leta 2010, odkar nepretrgoma vlada, pretresli različni škandali in kontroverze, od katerih so nekateri odmevali po vsej Evropi, od sporne obravnave migrantov z Bližnjega vzhoda, preko obračuna s Fundacijo Georgea Soroša, do nedavne seks afere župana Győrja Zsolta Borkaija iz vladajoče stranke Fidesz …
#UPDATE Hungary's opposition scored a shock win in the Budapest mayoralty election Sunday, the first electoral blow for nationalist Prime Minister Viktor Orban since he came to power in 2010 https://t.co/RHAVNlVPN5
— AFP news agency (@AFP) October 13, 2019
Skratka, tekom Orbánovove vladavine na Madžarskem ni manjkalo odmevnih afer, večini je skupni imenovalec korupcija, nekatere pa so ostale »pod radarjem«, še nerazkrite.
V nekaterih od njih tičijo razlogi za slab rezultat Fidesza na lokalnih volitvah to nedeljo.
"A sex scandal in the western city of Gyor, in which videos surfaced of the married Fidesz mayor, Zsolt Borkai apparently participating in an orgy on a yacht in the Adriatic, appears to have damaged [Viktor Orban's right-wing Fidesz party] in urban centres." https://t.co/vTRh7mFEzu
— Ed Bott (@edbott) October 14, 2019
Ena najpogostejših kritik Orbánove vladavine zadeva klavrno stanje v medijih.
Od leta 2010 je kritično (opozicijsko) mišljenje v medijih teptano korak za korakom, zato danes svobodne medije lahko naštejemo na prste ene roke.
Medijsko hobotnico, ki podpira Orbána, je lažje našteti - vsi njem zvesti mediji (ima jih več kot 400!) so pod okriljem konglomerata »Srednjeevropske fundacije za tisk in medije«, ki jo vodi Orbánov zaupnik in nekdanji poslanec Fidesza Gabor Liszkay.
Glede na koncentracijo medijev na enem mestu bi bilo za pričakovati, da bodo ukrepale državne institucije, pristojne za nadzor monopola, vendar je to preprečil Orbán osebno s posebnim odlokom, ki je omenjeno fundacijo izvzel obveznosti preverjanja madžarskega organa za konkurenco.
Orbán se sicer sklicuje na »državni interes«, toda opozicija opozarja, da je s tem ukrepom Madžarsko vrnil v čas podržavljenja medijev.
New rules in #Hungarian parliament effectively ban #journalists from asking questions from MPs anywhere in the building. It means the #press will not be able get close to Viktor Orbán either. Approaching the PM on corridors was the only way of asking questions from him lately.
— Viktória Serdült (@viktoriaserdult) October 16, 2019
Kot primer, kako je Orbánova oblast zadušila svobodo tiska in medijev na sploh, kaže usoda časnika »Népszabadság« (Svobodno ljudstvo), nekoč največjega dnevnopolitičnega časopisa, kritičnega do Orbána.
Časnik je bil do svojega bridkega konca oziroma do oktobra leta 2016 lastništvo podjetja »Mediaworks Group«, ki je bilo v lasti avstrijskega poslovneža, ki se je ukvarjal z nakupom podjetij na Madžarskem in Balkanu s pomočjo posojil madžarske državne banke.
Do teh dognanj so prišli novinarji, ki so delali v neodvisnih časnikih, ki so šli po oktobru leta 2016 rakom žvižgat.
Novinarji so raziskovali, zakaj so propadli mediji, v katerih so delali, in kmalu prišli do sklepa, da je bil avstrijski lastnik zaradi omenjenih posojil dovzeten za izsiljevanja s strani oblastnikov in je naposled »dobili direktivo«, da časnike, ki niso bili po godu Orbánovim veljakom, preprosto – likvidira.
Avstrijec je potem »Mediaworks Group« prodal podjetju, za katero se domneva, da je zdaj v lasti Lőrinca Mészárosa, Orbánovega dolgoletnega tesnega prijatelja in najvplivnejšega oligarha Orbánovega kroga na Madžarskem.
Toda to ni vse, kar se tiče sumljivih poslov v vrhu oblasti.
Tu sta še pregrešno drag stadion, zgrajen v »prestolnici Orbánistana« in vlak za – nikamor.
Big setback for Hungarian PM Viktor Orban’s party (worst losses in a decade of dominance). A very meaningful reminder that the nationalist surge & democratic recession is no sure thing. This is a fight. https://t.co/ME5dO8aFZ4
— Samantha Power (@SamanthaJPower) October 15, 2019
Druga najbolj pogosta kritika Orbánove avtokratske oblasti zadeva način porabe denarja iz proračuna, tako madžarskega kot EU, zaradi česar je Madžarsko preiskoval tudi Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF).
Najboljši primer kreativne porabe denarja je mogoče najti v mestu Felcsút, sicer premierjevi domači vasici, ki je od Budimpešte oddaljena 34 kilometrov.
Felcsút, nekoč revna in od boga pozabljena vas, ima danes vrtec, dom za ostarele in nogometni stadion s 3800 sedeži, čeprav celotna vas šteje le 1800 prebivalcev.
Ko gre za ta stadion, se presežki in »zanimivosti« kar vrstijo, sprevržene pa so predvsem tri: prvič, zgrajen je točno čez cesto od Orbánove domače hiše; drugič, gradnja je stala neverjetnih 13 milijonov evrov.
In tretjič – stadion, ki se nahaja »pod teraso« domačega ognjišča madžarskega predsednika vlade je gradilo podjetje prej omenjenega Lőrinca Mészárosa.
Os jogos tão acontecendo no controverso mini-faraônico estádio Pancho, no pacato município de Felcsut (menos de 2mil habitantes). Presente do 1o Ministro Viktor Orban pra vila onde cresceu. A desculpa para levar um estádio pra lá? Um estadio museu ao ídolo nacional Ferenc Pukás pic.twitter.com/j2cbnbUgh3
— Pedro Cinelli (@pedrovcinelli) June 7, 2019
Splošno znano je sicer, da je Orbán velik ljubitelj nogometa, zato je prav v njegovi vasi zrasel stadion, ki ga njegovi sovaščani sicer sploh ne potrebujejo.
Tudi tuji novinarji, ki so imeli to čast, da spremljajo tekme na Orbánovem stadionu, so nato več prostora posvečali poročanju o »kontroverznem mini-faraonskem stadionu v mirnem mestecu Felcsút z manj kot 2000 prebivalcev, ki je darilo premierja Viktorja Orbána vasi, kjer je odraščal.«
Opozicijski socialisti so zato porogljivo poimenovali Felcsút v »prestolnico Orbánistana«, a vaško pridobitev v obliki grandioznega stadiona so primerjali z - Disneylandom.
Mészáros was born in Felcsút, and was a school classmate of Viktor Orbán, but according to Mészáros, their friendship only dates back to 1999 - their mutual love of football created a strong bond between the two when Europe's then-youngest prime minister started playing in his
— Nagashi (@dieNagashi) December 28, 2018
Stadion sicer ni edini projekt, realiziran v Felcsútu, ki je bil deležen graje in ostrih kritik. Tam je tudi železnica, le kilometer stran od stadiona in nekaj svetlobnih let od - potnikov.
Gre za domišljavo železniško progo, ki jo je deloma financirala EU.
Problem je le en, toda ključen - ne premore dovolj potnikov, zato sploh ni dobičkonosna. Da bi bila gradnja te proge upravičena, bi bilo seveda nujno, da se dnevno pelje z vlakom vsaj nekaj sto potnikov, toda njih preprosto - ni ...
Ni težko uganiti, da je tudi to potratno železnico zgradil (a kdo drug?) Lőrinc Mészáros.
Top graffit from wall of pub loo in #Budapest. Refers 2 Viktor #Orban’s construction of loss making vanity railway line between his two tiny boyhood villages of Felcsút and Alcsútdoboz with 2 Million Euros of #EU money. #OLAF, (EU anticorruption agency) are now investigating. pic.twitter.com/IplylGj8HQ
— Alex Faludy (@AlexanderFaludy) September 1, 2018
Stadion v Felcsútu in lokalna železniška proga sta v resnici uvod v zgodbo, ki se nanaša na najmočnejše ljudi na Madžarskem.
Gre za krog veljakov iz vladajočega Fidesza, ki so podobno kot Mészáros del Orbánovega najožjega kroga posvečenih in so se začeli vzpenjati na družbeni lestvici od trenutka, ko je on prišel na oblast.
Mészáros se je na primer do leta 2010 komaj preživljal, ko je delal kot vodovodar; potem ko se je Orbán zavihtel na oblast leta 2010, je tudi Mészárosu nenadoma krenilo na bolje – vstopil je v svet zasebnega »biznisa« in tako hitro napredoval, da se poleg gradbeništva zdaj uspešno ukvarja tudi s turizmom in drugimi dejavnostmi. Je lastnik hotelske verige in holdinga z različnimi podjetji.
This light railway operates in prime minister Viktor Orban’s home village of Felcsút. In the last year, its net losses totalled 27,000 euros #hungary #orbanland #orban #EUfunds https://t.co/kBFg7yogyn
— Atlatszo.hu (@Atlatszo) September 1, 2018
Zanimivo je, da Mészáros niti ne skriva, še več – odkrito priznava, da svoj uspeh dolguje »dobremu gospodarju«: Orbánu.
Seveda ni edini.
Podobna usoda je »doletela« tudi Lászla Szíjja, poslovneža, ki ima v lasti podjetje »Duna Aszfalt«.
To podjetje je zmagalo na skoraj vseh javnih razpisih, »težkih« več sto milijard forintov.
Samo v letu 2017 so njegova podjetja zmagala na razpisih v vrednosti 1,8 milijarde evrov (606,5 milijarde forintov), a 44 odstotkov sredstev za te projekte prihaja iz - Evropske unije.
How Orban's oligarchs are made: László Szíjj’s Rise to the Top Business Circles of the Regime #orbansfriends #hungary https://t.co/Fqs0TJxHNS
— Atlatszo.hu (@Atlatszo) March 10, 2019
László Szíjj je tudi eden izmed tesnih prijateljev madžarskega premierja, ki so ga leta 2018 preiskovalni novinarji »ujeli« na luksuzni jahti na Jadranu …
Če je bil Orbán tako radodaren do svojih strankarskih kolegov in prijateljev, potem ni težko sklepati, kako se godi članom njegove družine.
Ne nazadnje – kdo bo komu, če ne bo Orbán pomagal do bogastva lastnemu zetu?
Tako so se poleg bližnjih prijateljev, v Orbánovem času obogatili tudi člani njegove družine.
Zgovoren je primer Istvána Tiborcza, moža najstarejše Orbánove hčerke Rahel, ki se je po študiju prava odločil ustanoviti podjetje za elektroniko; toda obetaven posel se je sprva skazil - uspelo mu je zaslužiti nič več kot 10.000 evrov na leto.
Le nekaj let pozneje, ko je njegov tast postal premier, je podjetje Istvána Tiborcza »nenadoma« začelo cveteti. V letih 2014 in 2015 je dobilo pogodbe v vrednosti približno 65 milijonov evrov za nabavo LED razsvetljave za mesta, ki jih vodijo župani Fidesza.
Hungary’s top 100 wealthiest now include someone unusually young: Viktor Orban’s son-in-law, Istvan Tiborcz became the country's 32. richest businessman.
— direkt36 (@direkt36) May 9, 2019
Direkt36 has been closely covering the enrichment of Orban’s family. This is a good piece to start:https://t.co/OoeFt1YDMx
Tudi ta projekt je bil delno financiran iz evropskih skladov, zato je Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) tudi v tem primeru sprožil preiskavo.
Ne oziraje se na to, se je premierjev zet v zadnjih letih uveljavil kot eden od najmlajših, toda najbogatejših madžarskih oligarhov …
Niti to ni vse, zato se zdi, da OLAF na Madžarskem sploh ne dohaja preiskave hudih koruptivnih dejanj.
Since then #OLAF established in a report that >€40m #EU funds were misappropriated by Elios, a co owned by István Tiborcz, #Orban 's son-in-law. #Hungarian #illiberalism is built from #EU funds, with approval. This is why joining #EPPO is critical, and #corruption intolerable. https://t.co/O0cs18LPIb
— Márton Gyöngyösi (@GyongyosiMarton) September 19, 2019
Najodmevnejša afera zadeva budimpeštanski metro.
Pridobila si je sloves celo največje goljufije v EU.
OLAF je namreč posumil v pravo ozadje oziroma porabo denarja namenjenega projektu rekonstrukcije in izgradnje štirih linij metroja v Budimpešti.
The reconstruction of #Budapest's #metro line 3 costs 557 million euros!#eu #ec #europeancommission #hungary... - https://t.co/Y33QoBfdv4
— Daily News Hungary (@DNewsHungary) August 4, 2018
Uradniki OLAF-a so ugotovili, da so koruptivna dejanja in številne nepravilnosti »okužile« pogodbe za gradnjo in rekonstrukcijo prog metroja v vrednosti približno 272,8 milijarde forintov (870,390 milijonov evrov).
Zato bi EU lahko zahtevala od Madžarske, da vrne nekaj vloženega denarja (omenjata se kar dve tretjini!).
Malverzacije glede metroja v Bruslju že štejejo za eno od največjih primerov finančnih goljufij v Evropski uniji na splošno, kljub dejstvu, da ne gre za osamljen primer.
#Budapest invented the fastest way to increase the number of #metro lines in your city. Take something that is not a metro line, and call it a metro line. https://t.co/PHF9JAfqz4
— Index.hu (@indexhu) July 17, 2019
Od leta 2012 doslej je OLAF na Madžarskem identificiral skupno 24 podobnih primerov ...
Nazadnje, ne smemo pozabiti niti super luksuzna potovanja.
Orbán osebno nima nič proti razkošnim potovanjem.
Novinarjem je uspelo madžarskega premierja večkrat fotografirati, kako potuje v luksuznem letalu Bombardier Global 6000, ki je v zadnjem času Orbánovo priljubljeno prevozno sredstvo, ter premike njemu ljube ladje »Lady Mrd«, na kateri so na mondenih plažah Jadrana lahko dopustovali ljudje, ki so blizu premierja Madžarske.
Orbán je z letalom »Bombardier Global 6000« julija leta 2018 priletel v Bolgarijo le zato, da si ogleda nogometno tekmo Ludogoretc - Videoton.
Pred tem pa je z istim letalom potoval v Nizhny Novgorod, na tekmo med Argentino in Hrvaško, nato pa se je z istim prevoznim sredstvom odpravil tudi v Moskvo 15. julija lani na finale Svetovnega pokala v nogometu, kjer se je srečal tudi z Vladimirjem Putinom.
Gre za letalo, ki stane 60 milijonov dolarjev.
Odvisno od destinacije, ura letenja s tem luksuznim zrakoplovom stane med 5.000 in 10.000 ameriških dolarjev.
Letalo je dolgo 30 metrov in lahko sprejme največ 17 potnikov in velja za Rolls Royce na nebu ...
BOMBARDIER GLOBAL 6000 - THE ROLLS ROYCE OF THE SKIES
— CapaWings (@CapaWings) October 15, 2019
CapaWings owns and operates private jet empty leg flights all over the world including from our own personal fleet which includes the World’s number one aircraft the G6000https://t.co/Y7OwMR0VNo#aviation #aircraft #avgeek pic.twitter.com/ZGA7mKhbYl
»Bombardier Global 6000« uradno sicer ne pripada madžarski letalski družbi, temveč podjetju iz Avstrije, kjer je tudi registriran, vendar je po navedbah raziskovalnega portala Atlatszo večinoma parkiran na letališču v Budimpešti.
In Orbánu ter petičnežem iz njegove »orbite« - vedno na voljo.