nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Zakaj je Donald Trump pohvalil zločinskega Mohameda bin Salmana, naročnika umora novinarja Hašodžija?
Ob zadnjem vrhu G20 v Osaki je svetovna javnost lahko znova videla nekaj, kar se je samo še pred nekaj meseci zdelo skoraj nemogoče – prijazno kramljanje s savdskim princem Mohamedom bin Salmanom, dejanskim vladarjem Savdske Arabije, princem teme, kot ga imenujejo svetovni mediji.
I guess he can feel like the boss when he can murder at will without repercussions
— Cliff Thompson (@CliffThompson75) 28 June 2019
Kronski princ savdske dinastije bin Salman je sicer tudi po analizah ameriške Cie najverjetnejši naročnik grozljivega umora novinarja ameriškega Washington Posta in savdskega disidenta - Džamala Hašodžija.
Coward! https://t.co/liVwEZAG6S
— Mag.Art.Leo (@Tevilevi) 29 June 2019
Na srečanju z delegacijo Savdske Arabije je namreč ameriški predsednik Donald Trump Mohameda bin Salmana pohvalil, ker izvaja »spektakularno delo« in poudaril, da je kronski princ »moj prijatelj.«
Khashoggi’s killing tape revealed: “Has the sacrificial animal arrived?” — An audio transcript obtained by a UN investigator reveals a minute-by-minute account of what happened the day journalist Jamal Khashoggi entered the Saudi consulate in Istanbul.pic.twitter.com/c787JngGG3
— Alfons López Tena #FBPE (@alfonslopeztena) 23 June 2019
Dejal je tudi, da mu je »v veliko čast«, da se je lahko srečal s človekom, ki so ga njegove lastne obveščevalne službe obtožile kot načrtovalca brutalnega umora Džamala Hašodžija.
Res pa je, da tudi Donald Trump novinarjev ne mara preveč.
Medije, predvsem ameriške, redno obklada z žalitvami, šeč da so »sovražniki ljudstva« in proizvajalci »lažnih novic«.
Coward! https://t.co/liVwEZAG6S
— Mag.Art.Leo (@Tevilevi) 29 June 2019
Z Mohamedom bin Salmanom so se sicer slikali in pogovarjali tudi drugi svetovni voditelji.
Da se zelo dobro razumeta tudi z Vladimirjem Putinom, se je videlo tudi na podobnem vrhu G20 v Argentini.
Vendar je tokrat z izjemno toplimi izreki o »prijateljstvu« med voditeljema ZDA in Savdske Arabije Donald Trump znova vzbudil vrsto jedkih komentarjev tudi v ameriških medijih.
JUST IN: President Trump meets with Saudi Crown Prince bin Salman at G-20 in Japan, calls him "a friend of mine" and says that he's done "really a spectacular job" and that it's a "great honor" to meet with him. pic.twitter.com/cKvZ8qWFQc
— MSNBC (@MSNBC) 29 June 2019
Džamal Hašodži je bil namreč umorjen 2. oktobra leta 2018 kmalu potem, ko se je v konzulatu svoje države v Carigradu oglasil po dokumentacijo, ki jo je potreboval za poroko.
Njegovo truplo so tesni sodelavci Mohameda bin Salmana razkosali, raztopili v kislini in naposled odplaknili skozi kanalizacijo.
Dear @realDonaldTrump: Can ask the Crown Prince where the body parts of US resident Jamal Khashoggi are? https://t.co/MHaIcMsJ6W
— Ted Lieu (@tedlieu) 29 June 2019
Vse skupaj pa je posnela turška obveščevalna služba.
Proti domnevno odgovornim se v Savdski Arabiji sedaj vodi proces, toda v državi, ki ne pozna neodvisnega sodstva poznavalci razmer tudi to »sojenje« opisujejo kot farso, ki je potrebna zgolj za umiritev vesti mednarodne javnosti.
— rosierifka (@rosierifka) 26 June 2019
Sojenje je zaprto za javnost, na njem pa lahko sodelujejo samo nekateri tuji diplomati.
Posebno poročilo strokovnjakov OZN je potrdilo, da je za »eksekucijo gospoda Hašodžija odgovorna Savdska Arabija« ter da se je prestolonaslednik moral zavedati tudi poskusov prikrivanja zločina po umoru znanega disidenta.
What happened to Saudi journalist, Jamal Khashoggi? pic.twitter.com/VfAq11pOdc
— Al Jazeera English (@AJEnglish) 19 June 2019
ZDA so sicer strateški partner Savdske Arabije, ki ji prodajajo tudi velike količine orožja.
There's no confusion here. No moral equivocation. Jamal Khashoggi was the target of a "deliberate, premeditated execution," and the Saudi government must be accountable at the highest levels.https://t.co/dbKVQefP0s
— Amy Klobuchar (@amyklobuchar) 19 June 2019
Dogajanje glede že pozabljenega oziroma bin Salmanu očitno že odpuščenega krutega umora ameriškega novinarja je komentirala tudi kandidatka slovenskih korenin za predsednico ZDA na prihodnjih volitvah, Amy Klobuchar.
Klobucharjeva je ob Trumpovem prisrčnem snidenju z bin Salmanom opozorila, da je bil novinar in kolumnist Washington Posta Džamal Hašodži »tarča vnaprej načrtovane, naklepne eksekucije,« in da je »zanjo mora odgovarjati sam vrh savdske vlade«.
S temi besedami je Klobucharjeva merila naravnost na - bin Salmana.