ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Retuširanje zgodovine: proslava 75-letnice izkrcanja v Normandiji kot poskus zmanjševanja vloge Sovjetske zveze
Proslava »dneva D« v Normandiji, kjer so se z velikim pompom, proslavo in vojaškimi častmi ob prisotnosti številnih visokih zahodnoevropskih politikov spomnili tega pomembnega dogodka, v Rusiji vidijo kot poskus zmanjševanja vloge Sovjetske zveze in številnih, predvsem ruskih žrtev v drugi svetovni vojni.
Why was the German Chancellor even invited to a DDay memorial? Inappropriate https://t.co/1919IJwnov
— Jack Posobiec (@JackPosobiec) 6 June 2019
Na proslavi dneva D tako ni bilo predstavnikov Rusije, ki jih Francija sploh ni uradno pozvala na proslavo v Francijo, čeprav je bila Sovjetska zveza, katere pravna naslednica je Rusija, pomembna članica zavezništva, ki je premagalo nacistično Nemčijo in fašistično Italijo.
75 years ago today, Allied forces launched the largest seaborne invasion in history, marking the beginning of the campaign to liberate north-west Europe from German occupation #DDay75 #DDay #WW2 #DDayLanding #LestWeForget pic.twitter.com/3rMyRIMqgx
— BBC History Magazine (@HistoryExtra) 6 June 2019
Številne zgodovinarje pa je zmotila tudi navedba o »prelomni točki«, ki naj bi jo označilo izkrcanje 6. junija leta 1944 v Franciji.
V Rusiji takšne ocene označujejo kot lažno zgodovinopisje«, ki poskuša »retuširati« prava zgodovinska dejstva, poroča Business Insider.
Kritično se je odzval predvsem ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Po njegovi oceni velike proslave dajejo »lažno sliko« o tem, kdo je bil dejansko zaslužen za zmago v drugi svetovni vojni.
To pa je po njegovi oceni brez dvoma bila Sovjetska zveza, ki je dala tudi največje žrtve za osvoboditev Evrope od nacizma.
»Mladim ljudem se sporoča, da največje zasluge za zmago nad nacizmom ne pripadajo sovjetskim enotam, pač pa zahodu, ker so pristali v Normandiji. V zahodnih izobraževalnih sistemih se uvajajo napačne interpretacije zgodovine, polne mistifikacij in psevdo-historičnih teorij, da bi z njimi zmanjšali žrtve naših prednikov. Mladim ljudem se sporoča, da za zmago nad nacizmom in osvoboditev Evrope zasluge ne gredo sovjetskim enotam, pač pa zahodu, zaradi izkrcanja v Normandiji, ki se je zgodilo manj kot leto dni, predno je bil nacizem poražen. Toda hrbtenico tretjega rajha so zlomila ljudstva Sovjetske zveze. To je dejstvo,« je opozoril Lavrov.
75 years ago, thousands of Allied troops landed on the beaches of Normandy to fight for a free world and end Nazi tyranny. May we never forget the service and sacrifice of the 'Greatest Generation' that changed the course of history and gave us the freedom we enjoy today. #DDay pic.twitter.com/nzj6nsOPmG
— House Republicans (@HouseGOP) 6 June 2019
Na »dan D«, 6. junija leta 1944 se je sicer več kot 140.000 vojakov iz ZDA, Velike Britanije in Kanade izkrcalo na obalah Normandije v Franciji. Manj kot leto dni pozneje, 8. maja leta 1945, se je nemško poveljstvo predalo v Berlinu.
V trenutku izkrcanja v Normandiji so sovjetske sile že porazile nemško vojsko na vzhodni fronti ter jo nato preganjale vse globlje proti zahodu.
Leta 1943 je prišlo tudi do zavezniškega izkrcanja v Italiji, zato se je z Normandijo odprla še druga zahodna fronta. Nemška vojska se je predala dvakrat, zavezniškim enotam 7. maja v Reimsu v Franciji, drugič pa dan pozneje v s strani sovjetske Rdeče armade okupiranemu Berlinu.
Zgodovinarji pa se strinjajo, da je Sovjetska zveza imela največje izgube v tej vojni. Samo vojakov Rdeče armade je umrlo med 9 in 11 milijoni, kar je le del od okoli 26 milijonov državljanov Sovjetske zveze, ki so umrli v tej vojni.
Že preprosta analiza dejstev namreč pokaže, da je bilo v bitki za Normandijo ubitih ali ujetih okoli 110.000 nacističnih vojakov.
V bitki za Stalingrad, ki je bila res prelomna točka vojne, pa so nacisti izgubili kar 1,5 milijona vojakov.
Celo takratni ameriški predsednik Franklin Delano Roosevelt je Stalingrad ocenil kot »kritični trenutek vojne« - kar pa današnji evropski in ameriški voditelji očitno radi pozabljajo.
— Rob Jackson (@muh_thoughts) 6 June 2019
Sedaj pa po oceni Sergeja Lavrova poskušajo ponarejevalci zgodovine narediti še korak več in »zmanjšati vlogo Sovjetske zveze v drugi svetovni vojni in jo celo orisati, če ne že kot glavnega krivca za drugo svetovno vojno, potem vsaj kot agresorja, ki je enak nacistični Nemčiji.«
Today on the 75th anniversary of DDay, we recongnize all the brave people who faced incredible dangererous circumstances, but still invaded Nazi Germany, not knowing if they would survive the war or any certain amount of time. We Thankyou for your bravery and sacrifice. pic.twitter.com/uaDSGNB09q
— Jordan Perloff (@Jordan_perly10) 6 June 2019
»Pri tem cinično enačijo nacistično okupacijo in zločine kolaboracionistov z osvobodilno misijo Rdeče armade,« je v ruskem zunanjepolitičnem časniku ogorčeno zapisal Sergej Lavrov.