REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemška vojska preganja poveličevanje nacizma

Nemška vojska preganja poveličevanje nacizmaŠlemi


V Nemčiji je vsako poveličevanje nacizma strogo prepovedano, kljub temu pa so v zadnjem času v nekaterih vojašnicah v Nemčiji odkrili spominska mesta, ki so z različnimi predmeti ohranjala spomin na nacizem, ter »uspehe« Hitlerjeve nemške vojske (Wermachta) v času druge svetovne vojne. 

Volker Wieker, vrhovni poveljnik današnje zvezne nemške vojske (Bundeswehra) je prav zato zahteval natančno preiskavo vseh vojašnic in enot z namenom odkrivanja in odstranjevanja omenjenih »spominskih sob« in različnih »vojaških spominkov.« Pregledi, ki jih s polno paro že izvajajo vojaški inšpektorji bodo trajali vse do 16. maja, vrhovno poveljstvo pa pričakuje poročilo naslednji torek. Pred nekaj dnevi so namreč zbirke posterjev, propagandnih letakov, vojaških medalj  ter znanih nemških čelad z različnimi insignijami našli v vojašnicah nemške vojske v mestih Illkirch in Donaueschingen, kjer sta nameščeni dve pehotni brigadi nemške vojske. Med njimi so bili tudi nacistični simboli.
 

Preprečen »napad na lažno zastavo«

Zadeva je postala javen problem šele po nedavnem poskusu »napada na lažno zastavo« oziroma načrtovanem lažnem napadu na leve aktiviste, ki ga je pripravljal eden od častnikov nemške vojske, stacioniran v nemško-francoski brigadi. Pri napadu na »lažno zastavo« zarotniki sicer napadejo svoje lastne enote, pripadnike lastnega naroda ali podobne cilje ali pa napad organizirajo tako, da vsi dokaži kažejo, da so ga izvedli njihovi sovražniki.  
Do odkritja je prišlo po preiskavi dejanj Franca Albrechta, osemindvajsetletnega prvega poročnika , ki je načrtoval rasističen terorističen napad. Preiskovalci so ugotovili, da je poročnik živel »dvojno življenje«, saj je bil prijavljen tudi kot sirski begunec in zaradi tega dobival državno pomoč na podlagi svoje lažne identitete. Njegov načrt je bil preprost: ubiti nekaj posameznikov na »seznamu za uboje«, na katerem so bili, kot poroča nemški Bild, znani levičarski in antifašistični aktivisti.

Če bi njegov načrt uspel, bi njegovi prstni odtisi, ki so bili vpisani v bazo podatkov beguncev, preiskovalce privedli do prepričanja, da je za napade na leve aktiviste kriv sirski begunec in prosilec za azil v Nemčiji. Krivda za napade bi tako padla na begunce, pravi napadalec pa bi tako z istim dejanjem istočasno zadel kar dve svoji osovraženi »tarči«. Vojašnica v francoskem mestu Illkirchu, kjer je omenjeni poročnik služboval je bila sicer v središču škandala že leta 2012, ko je nemški Bild poročal o tem kako so nemški vojaki zmago svojega nogometnega kluba proslavili z oblikovanjem štirimetrske nacistične svastike. Zaradi tega so tedaj trije vojaki dobili odpoved.

Bundeswehr

V nemški vladi so že potrdili, da bodo »obrnili vsak kamen«, da bi odkrili, kako se je kaj takšnega sploh lahko zgodilo, oziroma kako je bilo mogoče, da se oseba z očitno ksenofobnimi stališči lahko lažno predstavi kot sirski begunec in to kljub temu, da ni Franco Albrecht - ni znal niti besede arabskega jezika.

Višji častniki so raje »gledali vstran«

Ministrstvo za obrambo tudi sumi, da Franco Albrecht svoje dejanje ni načrtoval sam, pač pa je bil del skrajno desničarske mreže, v kateri je bilo, kot poročajo Hanoverische Allgemeine Zeitung, najmanj pet oseb. Po navedbah nemške  ministrice za obrambo Ursule von der Leyen je bil osumljeni Albrecht že ob predaji svoje prve magistrske teze prepričan, da bodo begunci izvedli »genocid nad ljudstvi zahodne Evrope.«

Osumljeni Albrecht je bil prepričan, da bodo begunci izvedli genocid nad ljudstvi zahodne Evrope.

Pod njega so nato zahtevali, da popravi svojo tezo, kar je tudi naredil, vendar zaradi svojih pogledov nikoli ni doživel nikakršnih sankcij. Po oceni nemškega ministrstva za obrambo pa ni nobenega dvoma, da je osumljeni Albrecht, kot potrjuje tudi analiza njegovega magisterija, zagovarjal »nacionalistične, rasistične in skrajno desna stališča«. 

V svojem komentarju za nemško televizijsko mrežo ZDF je nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen dejala, da ima nemška zvezna vojska »problem s pristopom« glede določenih problemov, ter da je očitno, da se sooča s problemom »šibkega vodstva na več ravneh.«

Odpovedala je tudi svoj obisk v ZDA in se namesto tega napotila v vojašnico, kjer so odkrili »nacistični spominski kotiček.« Ocenila je tudi, da enote nosijo »kolektivno odgovornost« zaradi načrtovane skrajnodesničarske zarote. Po njeni oceni zadnji škandali niso več izolirani primeri, saj naj bi do njih privedel »napačen duh organizacije« (esprit de corps), zaradi katerega so višji častniki ob nesprejemljivem ravnanju podrejenih »gledali vstran.« 

Nemška ministrica za obrambo z vojaki

Te pripombe so izzvale nezadovoljstvo med številnimi vojaški poveljniki in več kot 100 generalov in admiralov je od ministrice že zahtevalo opravičilo. 

General Harald Kujat, nekdanji generalni inšpektor nemške vojske je dejal, da so besede nemške obrambne ministrice »nesprejemljive in nespoštljive« do oboroženih sil ter ocenil, da bi zaradi takšnih besed vojska lahko »izgubila zaupanje v politično vodstvo.«

Vendar pa je ministrico podprla ne samo celotna vlada, pač pa celo opozicija. »Njeno stališče do zvezne vojske in razmere v njej si zasluži spoštovanje. To je edini minister po vojni, ki odkrito govori o problemu s skrajno desnico v oboroženih silah,« je dejal Klaus Ernst, podpredsednik Leve stranke. Minister za pravosodje Heiko Maas pa je dejal, da »za tiste, ki glorificirajo Wermacht, ne bo mesta v nemški vojski.« 

Javno razpravo o stanju v nemški vojski zahteva tudi Mednarodni komite taborišča Auschwitz. "Za vse, ki so preživeli holokavst, je že zgolj misel o tem, da bi lahko v nemški vojski znova glorificirali nacistične simbole nekaj popolnoma odvratnega in nesprejemljivega,« je dejal Christoph Heubner, izvršni predsednik organizacije.

Da je problem morda večji, kot se zdi na prvi pogled, pa kaže tudi podatek, da nemška vojska preiskuje 275 primerov desničarskega ekstremizma v svojih vrstah. Večina primerov je povezana s propagiranjem zločinov in rasističnimi komentarji na internetu. Vse to predstavlja resen problem tudi za nemško vlado, saj Nemčijo čez pet mesecev čakajo volitve. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek