torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
Gregor Golobič: »Ladja norcev ali Kako se ljubljanska policija in tožilstvo posmehujeta delu policije v zadevi #TEŠ6.«
![Gregor Golobič: »Ladja norcev ali Kako se ljubljanska policija in tožilstvo posmehujeta delu policije v zadevi #TEŠ6.«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/borut-pahor-gregor-golobic.jpg?itok=Ht_aOXN-)
Nekdanji minister in predsednik stranke Zares, Gregor Golobič, ki se po umiku z domačega političnega parketa menda ukvarja s svetovanjem »naftnim in drugim podjetjem«, se je preko Twitterja odzval na novico, da se je nekdanji predsednik vlade, sedaj pa predsednik države, Borut Pahor, izognil pregonu zaradi nevestnega dela v službi, ki ga je državni zbor zaradi projekta Teš 6 vložil proti Borutu Pahorju, nekdanjemu ministru za gospodarstvo Mateju Lahovniku in nekdanjemu ministru za finance Francu Križaniču.
Golobiča, ki je v politiko vstopil davnega leta 1988 kot član predsedstva mladinske organizacije zveze socialistične mladine, ki so jo kasneje preoblikovali v stranko LDS, nato pa je v prvi vladi Janeza Drnovška postal generalni sekretar stranke in funkcijo opravljal do leta 2001, ko je odstopil, je novica, da je preiskava sumov kaznivega dejanja nevestnega dela v službi v zvezi s projektom šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), zaradi katerih je državni zbor spomladi leta 2018 policiji naznanil omenjeno trojico - obstala na mrtvi točki, ker se v letu dni v vsebinskem smislu ni niti začela, očitno tako osupnila, da je Slovenijo primerjal z »ladjo norcev«.
V nadaljevanju je zapisal: »Ladja norcev ali Kako se ljubljanska policija in tožilstvo posmehujeta Državnemu zboru in resnemu delu celjske policije v zadevi #TEŠ6.«
A je to mogoče, da ne preiskujejo kljub ovadbi?
— Ni nam lahko (@NiLahko) 25 March 2019
Golobičev tvit je spodbudil h komentiranju tudi druge uporabnike socialnih omrežij. Don Amsel Redshied bi »temu rekel ladja Corleone«, a sledilec Pjur je zgroženo pripomnil, da gre za Nedotakljive, kar je v obeh primerih asociacija na znana filma o razvpitih mafijskih združbah, ki so nekoč sejale strah in trepet v ZDA.
Nedotakljivi.
— pjur (@pjur11) 25 March 2019
Celjski kriminalisti, ki so v zadevi Teš 6 že leta 2014 ovadili deset oseb, med njimi nekdanjega direktorja Teša Uroša Rotnika, domnevno nikoli niso preiskovali državnih funkcionarjev, ki so bili na položajih v času priprave in gradnje 1,41 milijarde evrov vrednega bloka v Šoštanju.
Nič manj zgrožen je uporabnik Twitterja, ki se je poimenoval Ni nam lahko, ki sprašuje: »A je to mogoče, da ne preiskujejo kljub ovadbi?«.
Razpravo je zaključil Iztok Vencelj, ki je ošvrknil predvsem delo policije: »Resno delo CE policije? 3-5 x so priprli modela z polnim trezorjem gotovine (neznanega izvora) in kaj še?«
Resno delo CE policije? 3-5 x so priprli modela z polnim trezorjem gotovine (neznanega izvora) in kaj še?
— Iztok Vencelj (@twiitiztok) 26 March 2019
Tako se je trojica nekoč visokih državnih funkcionarjev, med katerimi je aktualni predsednik države Borut Pahor, očitno izmazala od preiskave odgovornosti za finančni polom Teš 6, ker ne nazadnje niti tožilstvo, po trditvah specializiranega državnega tožilstva, ki ga vodi Harij Furlan, ni obravnavalo oseb v zvezi z morebitnimi očitki glede nevestnega dela političnih funkcionarjev, saj za to v teku predkazenskega postopka ni bilo dokazov …
In kaj so Pahorju, Lahovniku in Križaniču sploh očitali poslanci? Državni zbor jim je očital kaznivo dejanje nevestnega dela v službi, ki so ga poslanci v sklepu formulirali kot »opustitev dolžnega nadzorstva oziroma nevestno ravnanje pri opravljanju svojih funkcij«.
Po 258. členu kazenskega zakonika (KZ-1) ga zagreši javni uslužbenec ali uradna oseba, ki:
- zavestno krši zakone ali druge predpise,
- opušča svoje nadzorstvo ali
- kako drugače očitno nevestno ravna v službi, čeprav predvideva ali bi morala in mogla predvidevati, da lahko nastane zaradi tega hujša kršitev pravic drugega ali škoda na javni dobrini ali premoženjska škoda, in res nastane kršitev oziroma večja škoda.
Zagrožena kazen za to kaznivo dejanje je ali denarna ali tri leta zapora.
![](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/karl_erjavec_denar_0.jpg)
V slovenski politični zgodovini je bil najbolj znan primer Karla Erjavca, ki se je zaradi domnevnega nevestnega dela v službi v zadevi Patria moral zagovarjati pred sodiščem.
Toda to ga je aprila 2011 povsem oprostilo obtožb ...