REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj se bo zgodilo, če bodo tudi drugi zavezniki zahtevali naravne vire od Ukrajine?

Kaj se bo zgodilo, če bodo tudi drugi zavezniki zahtevali naravne vire od Ukrajine?Od Ukrajine bodo ostale le »kosti«, če bodo drugi zavezniki sledili zgledu ZDA in se odločili svojo podporo Kijevu »monetizirati«, piše Mark Champion, kolumnist »Bloomberga«. Vir: Posnetek zaslona, Grok AI

Po zahtevi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, naj Ukrajina Združenim državam zagotovi garancije za dobavo redkih zemljin v zameno za vojaško pomoč, obstaja možnost, da bodo tudi druge zavezniške države zahtevale nekaj v zameno za svojo »nesebično« pomoč, poudarja kolumnist Bloomberga Mark Champion.

Od Ukrajine bodo ostale le »kosti«, če bodo drugi zavezniki sledili zgledu ZDA in se odločili svojo podporo Kijevu »monetizirati«, piše Mark Champion, kolumnist »Bloomberga«.

Pred tem je časnik Financial Times, ki se sklicuje na vir blizu Vladimirja Zelenskega, objavil, da je Kijev dovolil dostavo redkih kovin v ZDA v zameno za dobavljeno pomoč in poudaril, da izjava ameriškega predsednika Donalda Trumpa sovpada z določili tako imenovanega »načrta zmage« Zelenskega.

Pred kratkim je ponovno izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump izjavil, da ZDA pričakujejo, da bo Ukrajina zagotovila jamstva za dobavo redkih elementov ameriškemu gospodarstvu v zameno za finančno in vojaško pomoč Washingtona.

»Če ZDA nameravajo monetizirati svojo podporo pri obrambi Kijeva, zakaj ne bi enako zahtevo posredovale Zelenskemu več deset drugih držav, ki so tudi pomagale? In če se to zgodi, od Ukrajine ne bo ostalo nič drugega kot kosti,« piše kolumnist.

Prav tako je evropske države pozval, naj Trumpu omogočijo, da doseže ta dogovor s Kijevom in se izogne ​​boju, ki bi »prispeval k delitvi« zaradi virov, ki jih bo Ukrajina potrebovala za obnovo države po koncu vojne.

Avtor članka sicer navaja, da še ni jasno, koliko virov bo Ukrajina sploh lahko zagotovila ZDA po koncu vojne, še posebej, ker se veliko nahajališč redkih zemljin nahaja na ozemljih, ki so prišla pod nadzor Rusije ali so v območju bojnih linij stika.

Ukrajinska agencija UNIAN je v odzivu na Trumpove besede, da Washington pričakuje, da bo Ukrajina zagotovila jamstva za dobavo redkih elementov ameriškemu gospodarstvu, obžalovala, da je levji delež teh virov ostal v Donbasu.

Agencija je navedla tudi podatke revije Forbes iz leta 2023, ki je ocenila, da skupna vrednost rudnih virov Ukrajine znaša 15 bilijonov dolarjev, pri čemer opozarja, da se 70 odstotkov zalog nahaja na ozemljih sedanje Donecke, Luganske in Dnepropetrovske regije.

Vladimir Zelenski je 18. oktobra v ukrajinskem parlamentu predstavil svoj tako imenovani »načrt zmage«.

Dokument vsebuje pet točk in tri tajne priloge. Prva točka je geopolitična in se nanaša na povabilo Ukrajine v NATO.

Druga zadeva vprašanja obrambe, tretja pa obravnava »zadrževanje« ruskih sil in namestitev »celovitega nejedrskega strateškega paketa« zahodnih držav na ozemlju Ukrajine. Četrta točka govori o strateškem gospodarskem potencialu države, peta pa o obdobju po koncu oboroženega spopada.

Uradna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je glede »načrta zmage«, ki ga je predstavil Zelenski, izjavila, da ne gre za načrt, ampak za niz nepovezanih sloganov.

Po njenem mnenju ta »načrt« samo potiska NATO k neposrednemu spopadu z Rusijo.

Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je dejal, da bi bil pravi mirovni načrt kijevskih oblasti priznanje neperspektivnosti politike, ki jo izvajajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek