sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
KYMCO je postavil temelje novega standarda
Doživljamo pravo revolucijo razvoja električnih vozil. Po več kot sto letih dominacije motorjev z notranjim izgorevanjem je čas elektrifikacije vozil definitivno tu in bo tudi ostal, vsaj do ponovnega preobrata z doslej še neznano tehnologijo.
Vse, kar sedaj potrebujemo za masovno uporabo, je poenotenje ali standardizacija polnilnih sistemov in predvsem čim hitrejše polnjenje. In prav tu Kymco napoveduje revolucijo, saj je na letošnjem salonu vozil v Tokiu predstavil nov skuter. A pozornosti ni poželo vozilo, temveč sistem polnilnih baz.
To je to! Takšen sistem smo si vsi že zamišljali in si ga želeli, a le Kymco je naredil korak naprej in zadevo dejansko speljal tako daleč, da je uporabna, zanesljiva in pripravljena za takojšnjo uporabo oz. implementacijo na trgu.
Kwang Yang Motor Co. Ltd., ali KYMCO noče držati tega »patenta« le zase, temveč je platformo pustil odprto tudi za druge uporabnike. To pomeni, da lahko tudi drugi proizvajalci le predelajo svoja vozila (oziroma to upoštevajo pri snovanju novih), da tehnološko ustrezajo »Kymco« baterijam in uporabniki nato prosto menjavajo baterije na svojih vozilih. Kaj lepšega in bolj uporabnega. 2020 bo še prehitro tu in Kymco je vse svoje sile usmeril v ta cilj. Kaj nam pomagajo električna vozila, če pa je polnjenje težava!? A nič več.
»V nadaljnjih treh letih bo Kymco na trg poslal kar 10 novih električnih modelov, vzpostavil sistem polnilnic v 20 državah in prodal več kot pol milijona elektro vozil po celem svetu«, je dejal predsednik uprave Allen Ko. »Z vozilom Ionex pa pričenjamo gibanje na odprti platformi, ki naznanja enega od najbolj pomembnih projektov našega časa«, je še dodal.
Skuter Ionex sam po sebi ne prinaša nobene radikalne novosti, saj dejansko temelji na modelu Many 110, ki je gnan na klasični 4T motor. Dejansko so v press materialih ta model poimenovali kar Many EV. Tako ga bodo po vsej verjetnosti tudi imenovali na azijskih trgih. Kymco tudi ni razkril nobenih podrobnih tehničnih detajlov, saj so se fokusirali mnogo bolj na predstavitev samega polnilnega sistema. Znano je le to, da Ionex poganja motor v zadnjem pestu. Skuter ima tri baterije: dve, ki sta snemljivi in eno vgrajeno.
Snemljivi poganjate vozilo ter obenem polnita vgrajeno, ki služi kot zadnja rezerva v primeru, da spraznite snemljive dve. Zanimiva rešitev, ki pride še kako prav, ko pozabimo zamenjati ali polniti baterije.
Polnjenje se izvaja na tri načine: klasičen priključni sistem s kablom, odstranljive baterije lahko odnesemo domov ali v službo in jih polnimo s priklopom na klasično vtičnico, ter »Ionex Energy Station« postaje, kjer baterije lahko enostavno napolnimo v eni sami uri.
Sistem enostavne zamenjave se je že leta 2015 spomnilo podjetje Gogoro, a žal so bili ali prezgodnji ali pa premalo finančno močni za prodor na svetovni trg. Zato se je Kymco tega načrta lotil izredno drzno in s ciljem postavitve omrežja v kar 20 državah. Gre za podiranje predsodkov o uporabnosti elektrovozil in z njimi povezanimi težavami. Tako želijo čim več ljudi ozaveščati o enostavnosti uporabe polnilnih postaj, obenem pa graditi »odprto platformo« in povabiti tudi druge proizvajalce, da povzamejo »standard« dimenzij baterij in tako svoja vozila na enak način približajo svojim uporabnikom. Pri Kymcu ne gre za vzpostavljanje monopola, temveč za čim večjo in množičnejšo uporabo dvokolesnih EV vozil. In posledično tudi prodajo svoje palete modelov. Zato pa pripravljajo kar 10 novih, da bodo lahko ponudili celoten spekter za različne okuse in potrebe voznikov.
Za premagovanje večjih razdalj Kymco ponuja opcijo najema še treh dodatnih baterij, ki jih lahko spravimo pod sedež in tako dobimo možnost, da prevozimo celo 200 km z enim polnjenjem. Ta pa je že razdalja, ki se lahko kosa z bencinsko gnanimi skuterji.
Ponovno nimamo nobenih točnih informacij, a približno lahko postavimo nekaj dejstev: vsaka baterija tehta največ 5 kg, imamo dve delovni in 3 rezervne, kar je skupaj 5 baterij x 5 kg, to znese 25 kg le v baterijah. Vsaka baterija pa bo zadoščala za 30 do 40 kilometrsko razdaljo. To je še sprejemljivo in za konstrukcijo (zaradi teže) povsem normalno, saj je elektromotor mnogo lažji kot bencinski. S samo dvema delavnima in polno vgrajeno pa je doseg nekako med 70 in največ 100 km.
Torej? Revolucija z »elektro« črpalkami je pred vrati in Kymco obljublja, da bo prve postaje na Tajvanu pričel postavljati že v drugi polovici tega leta. Preko svoje svetovno razširjene mreže prodajalcev in zastopnikov pa bo pričel s civilno iniciativo za spremembo tako zakonodaj kot možnosti izgradenj polnilnih postaj v urbanih mestih na najbolj izpostavljenih točkah, kot so šole, fakultete, shopping centri, javne ustanove…
Lahko samo še dodam: dobrodošli. Bencin pa bo ostal pogon za nostalgike, zaljubljene v pristno mehaniko in spominom na poslednji V8 … kot je nekoč dejal Mad Max.