sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Melania Trump s petimi tehnološkimi velikani v boj proti spletnemu nasilju
Prva dama ZDA bo imela 20. marca sestanek s predstavniki petih največjih tehnoloških podjetij na svetu zaradi aktualnega vprašanja »internetne varnosti« ter »preprečevanja spletnega nasilja«. Medtem ko poskušajo odvetniki Donalda Trumpa na vsak način preprečiti emitiranje intervjuja porno igralke Stormy Daniels in razkrivanje podrobnosti o njeni aferi s sedanjim predsednikom ZDA na televiziji CBS to nedeljo, prva dama ZDA svoj čas posveča drugačnim problemom. Njena glavna skrb je poporočanju Washington Posta tako postala »internetna varnost« ter preprečevanje kibernetskega nasilja«.
V ta namen želi Melania Trump na posebnem pogovoru o tej temi zbrali vodilne iz petih največjih podjetij na svetu, ki lahko po njeni oceni največ prispevajo k zmanjšanju spornih praks. Ta sestanek naj bi bil 20. marca, torej samo dva dni po intervjuju Stormy Daniels na televiziji CBS. Na sestanek so sicer povabljeni predstavniki podjetij Amazon, Snap, Facebook, Google in Twitter. Da je sestanek res sklican, so potrdili tako v podjetju Amazon kot tudi v še dveh podjetjih, kjer pa so viri želeli ostati neimenovani, saj niso imeli dovoljenja, da o tem spregovorijo javno.
Stephanie Grisham, tiskovna predstavnica Melanie Trump, je v posebnem sporočilu zapisala, da je »gospa Trump preprosto prosila za srečanje, da bi razpravljala eno od mnogih zadev, ki imajo vpliv na otroke – tako kot je to storila že velikokrat v preteklosti v zvezi s številnimi drugimi problemi.« To srečanje pa naj bi bil hkrati prvi javni dogodek v zvezi z vprašanjem, glede katerega je prva dama ZDA že v preteklosti izražala svoje zanimanje. V nasprotju s tem je prvo leto predsednikovanja v javnosti igrala manj pomembno vlogo. Vendar to ni nič neobičajnega; tudi Michelle Obama, prejšnja prva dama ZDA je potrebovala približno leto dni, da je osmislila svojo kampanjo z naslovom »Gibajmo se« (Let's Move)
Je pa Melania Trump jasno pokazala, da jo zanimajo predvsem otroci. Tako je redno obiskovala bolnišnice in šole, ob prvem javnem nastopu v OZN pa je svetovne voditelje pozvala, da naj sodelujejo v dobro otrok. Tedaj je dejala, da se »moramo spomniti, da nas gledajo in opazujejo in zato ne smemo nikoli zapraviti priložnosti, da jih ob tem damo etične lekcije.« Tudi v času predsedniške kampanje je večkrat dejala, da jo zanima vprašanje »spletnega nasilja«, kar so mediji ocenili kot »zanimivo« glede na to, da je je sedanji predsednik ZDA in njen soprog zelo znan po izrekanju obtožujočih izjav na družbenih omrežjih.
Poleg izjav njenega soproga so nekateri kritizirali tudi ravnanje članov Trumpove družine. Februarja letos je študent Lauren Hogg v tvitu poslanemu Melanii Trump izrazil svoje nezadovoljstvo nad tem, da je Trumpov sin iz prejšnjega zakona tvitnil svojo oceno, da so bili tisti ki so preživeli strelski napad v visoki šoli Stooneman »zmanipulirani ob dajanju izjav za medije« in da so v teh izjavah »prikrivali slabo delo zveznega preiskovalnega biroja (FBI).« Dva dni pred tem je tudi Donald Trump javno govoril o potrebi »po več civiliziranosti na spletu« in pomenu »pozitivnih navad glede družbenih omrežij in tehnologije.«
Ni pa dvoma, da je to resen problem, še posebej v ZDA, kjer je zaščita svobode govora še bolj obsežna, kot na primer v Evropi; v najnovejši študiji ameriškega centra Pew je kar 41 odstotkov vprašanih Američanov zatrdilo, da so bili osebno tarča takšne ali drugačne oblike spletnega nasilja in to na podlagi številnih razlogov, ki vključujejo tudi njihov spol, nacionalnost ali videz.