sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Ženeva 2018 (1. del): Praznik avtomobilskih "električarjev"
Danes in v prihodnjih dneh bomo malce bolj natančno pogledali vse novosti na letošnjem znamenitem Ženevskem avtomobilskem salonu. Tudi tokrat ljubitelji avtomobilov ne bodo razočarani, res pa je, da bodo še bolj navdušeni privrženci električnih avtomobilov.
Avtomobilska industrija se razvija hitreje kot kadarkoli v zgodovini. Trendi, smernice, potrebe, želje ... in v katero smer iti, to je glavno vprašanje. Vsi vemo, kaj potrebujemo - čisto okolje, a do tja še ne znamo priti, morda celo nočemo oziroma nam preveč govorijo, da se še ne splača, vsaj tako nam razlagajo tisti, ki držijo roko nad pogonskimi viri, fosilnimi gorivi.
Kakorkoli, avto industrija ne spi, ravno nasprotno. Snuje nove in nove modele, obuja stara nostalgična imena in vabi nove kupce. Hitreje, močneje, drznejše, večje ... a po drugi strani je za mlajšo populacijo avtomobil zgolj in samo prevozno sredstvo - tako kot avtobus in »car sharing« - izmenjava avtomobilov oz. skupna raba. Konec koncev je vprašanje na mestu: kaj je pomembno, čustva ali racionalnost? Oboje, če mene vprašate.
Za tiste, ki nam avtomobil pomeni tehnični biser, čustveno navezanost, igračo ali celo statusni simbol, si zdaj poglejmo, kaj je letošnji Ženevski avtomobilski salon pripravil novega. Svetovne premiere si bomo ogledali v nekaj nadaljevanjih.
ABT RS5-R, je nadgradnja Audija RS5, ki že v sami serijski osnovi močno požene kri po žilah. Že optično nakazuje, da ni navadna izvedenka, saj pod pokrovom skriva 2.894 kubični bencinski turbo motor s kar 530 KM ter 690 Nm navora. Z quattro pogonom bo dosegel 100 km/h le v 3,6 sekundah. Čeprav je primeren za na pisto, bo zelo dobro služil tudi kot družinsko poslovni avto za občane, željnih zelo hitrih premikov.
JAGUAR I-PACE »first edition« (EV400). Tudi poznana angleška znamka se je pridružila trendu električnih vozil. Odločili so se za popolnoma nov design, ima seveda hišno prepoznavo, ter ga postavili na novo platformo elektro pogona. Petsedežnik ima 90kWh zmogljivo baterijo, ki omogoča že spodobno avtonomijo 480 kilometrov. Obenem pa znaša pospešek od 0-100 km/h zgolj 4,8 sekunde, kar je za tako vozilo izredno dober podatek. No, elektromotorji na prvi in zadnji osi zmorejo 400 KM, torej je podatek pospeška sedaj nekako utemeljen, mar ne?
MITSUBISHI OUTLANDER PHEV je bolj elektro vozilo in bolj SUV kot kadarkoli prej. Posodobili so popolnoma vse, tako da res lahko govorimo o novem vozilu z visoko stopnjo udobja in kvalitete. 2.000 ccm motor v kombinaciji z elektromotorjem poganja inteligenčni 4x4 pogon, kjer lahko nastavljamo različne parametre glede na podlago, po kateri vozimo ter glede na način vožnje.
FOMM SPORT je japonski proizvajalec, ki je prikazal svoj popolnoma električen avto - prototip, nekako športnega karakterja s 4x4 pogonom in le dvema sedežema. Ker je kabriolet z izredno nizkim vetrobranskim steklom, je njegova uporaba izgleda bolj omejena na sončne kraje na Floridi. Drugače pa je zanimive oblike, ima lambo vrata ter majhne, kompaktne mere.
Iz istega podjetja pa prihaja še skuter, seveda električen. Oblikovno spominja na predelane skuterje japonske mladine, ki obožuje nizke in dolge "mašine".
VOLVO V60 karavan, ki nadaljuje tradicijo izredno uspešnega modela. Novi karavan je postavljen na platformo, ki si jo deli z XC60 in V90. Tako so združili najboljše vozne lastnosti s preprosto uporabnostjo in predvsem trpežnostjo, saj je XC terenec, V pa sinonim skandinavskega karavana. V60 bo na voljo z bencinskim motorjem in da, zgolj zaenkrat tudi še z diesel motorjem. Bosta pa na voljo že dva »plug-in« hibridna pogona, eden s 340 KM drugi pa s 390 KM. Torej se za podhranjenost ni bati, da tudi popolnoma obtežen družinski karavan ne bi zmogel najtežjih nalog.
DAVID BROWN AUTOMOTIVE je angleško podjetje, ki je oživelo legendarnega Minija. Ročna izdelava na sodobnem podvozju s sprednjim pogonom, 1.275 ccm bencinskim štirivaljnikom, 71 KM ter porabo okoli 6,6 l/100 km. Menjalnik je avtomatski, kar se za mestnega malčka tudi spodobi. Skratka, ljubitelji retro vozil bodo lahko prišli na svoj račun ne da bi morali nenehno vzdrževati staro tehniko. In ko smo že pri Davidu Brownu, da ne bi mislili, da s ukvarjajo samo z izdelavo »žepnih« avtomobilov: v proizvodnji imajo tudi limitirano izvedbo 10-ih primerov modela SPEEDBACK SILVERSTONE Edition. Inspiracijo zanj so povzeli po dirkalnikih z luksuznim pridihom, kot je to bilo v 60 in 70-ih letih. Naj vas olika ne zavede: je čistokrvni športnik z V8 bencinskim 5.000 ccm motorjem in 601 KM, avtomatskim 6-stopenjskim menjalnikom ter zadnjim pogonom. Založen je z vso mogočo elektroniko, v povprečju naj bi "spil" preko 12 litrov na 100 km. Samo toliko?
Ročna izdelava omejenih serij z motorji na notranje izgorevanje se, kot izgleda, še splača. Zbiratelji, navdušenci in premožni poslovneži, ki želijo izstopati, imajo ponovno novo opcijo nakupa. Cena? Tega se pač ne sprašuje.
PAL-V, mešanica trikolesnega avtomobila in helikopterja. Idealno prevozno sredstvo za premagovanje razdalj v urbanih poseljenih predelih, kjer je uporaba drugih načinov skoraj nemogoča. Patentirana tehnologija zložljivega rotorja ter nagibne konstrukcije kabine omogoča hitro premikanje tako po cesti kot po zraku. Meri le 4 x 2 x 1.61 m, kar pomeni, da gre v vsako garažo. Ima bencinski V8 motor, ki proizvede 200 KM (ne, ni navit in je predvsem trpežen ter zanesljiv), zato po cesti omogoča hitrost do 160 km/h, v zraku pa okoli 180 km/h. Motor preko 5-stopenjskega menjalnika poganja zadnja kolesa, ko pa se dvigne rotor pa se pogon preusmeri na zgornjo in zadnjo eliso. Slednja je sestavljena na sistem centrifugalnega odprtja; ko se vključi pogon, se razpre in potiska vozilo med letom. Za vožnjo boste potrebovali izpit za pilota, ker gre vseeno za »letečo napravo«.
NISSAN Formula E Racing Car. Nissan je postal prvi japonski proizvajalec, ki se bo uradno pridružil karavani električno gnanih dirkalnikov tipa Formula-1. To pomeni, da so dovolj samozavestni in predvsem na dovolj visokem nivoju razvoja, da so svoje znanje in izkušnje postavili na »tnalo« dirk, ki je pravi pokazatelj tehnike in sposobnosti. Po drugi strani pa jim bo ta vzporedni razvoj še kako dvigoval ugled pri (najprej) razvoju, nato pa prodaji električnih vozil. NISSMO, ki je poznan Nissanov športni oddelek, je prišel z razvojem mnogo dlje, kot je to poznano ali videno v serijskih vozilih. Zato ne bodimo presenečeni, ko bodo dali na trg zelo uporabne verzije električnih vozil, o katerih se nam danes samo sanja.
KIA je predstavila že tretjo generacijo zelo uspešnega modela Cee'd, ki se sedaj končno imenuje le Ceed. Ta model že poseduje samovozeči sistem nivoja 2, kar pomeni, da jih nikakor ne gre podcenjevati. Za pogon bosta na voljo dva motorja, turbo bencinski 1.4 T-GDi ter diesel 1.6 CRDi. Če pogledamo severnoameriški trg, je KIA znamka, ki se prodaja v takih številkah in ima takšne modele, da bi marsikateri slovenski, da ne rečem evropski kupec takoj spremenil mnenje o tej znamki. A politika in dogovor »velikih« evropskih avto hiš sta pač naredila svoje in igrice v ozadju nas puščajo slabo informirane ...
KIA RIO je dobila še svojo bolj strupeno izvedenko GT-Line, KIA OPTIMA SW pa je karavan, ki je dobil novi 1.6 L diesel motor, ki ima sedaj že kar spodobnih 180 KM ter 7-stopenjski menjalnik z dvojno sklopko.