REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Prekmurju od četrtka dalje Hrvaški prodajajo Petišovski plin po obnovljenem cevovodu

V Prekmurju od četrtka dalje Hrvaški prodajajo Petišovski plin po obnovljenem cevovodu

Geoenergo je te dni pričel surovi plin iz vrtin pri Lendavi prodajati na Hrvaško.

Družba Geoenergo, v lasti Petrola in lendavske Nafte, je julija lani s hrvaškim podjetjem INA podpisala pogodbo o prodaji surovega naravnega plina. Dobava surovega plina iz vrtin Pg-10 in Pg-11 na Hrvaško je minuli četrtek končno stekla.

Plin s petišovskega plinskega polja teče po obnovljenem plinovodu do Zebanca na Hrvaškem, od tam pa ga bodo transportirali v Molve v Posavini, kjer ima Ina centralno plinsko postajo, nato pa ga predelali za končne porabnike. Geoenergo in investitor projekta razvoja naftno-plinskega polja Petišovci Ascent Resources namreč še nimata okoljevarstvenega dovoljenja za postavitev nove naprave za čiščenje plina pri Petišovcih in oddajo plina v slovensko plinovodno omrežje. 

Priprave od lanskega avgusta

Za dobavo surovega naravnega plina do kupca koncesionar poslužuje obstoječega Ininega pridobivalnega plinovoda iz Lendave proti Hrvaški. Proizvodnja iz že obstoječih vrtin sicer nepretrgoma teče že vse od leta 1943 in z zemeljskim plinom oskrbujejo nekaj lokalnih industrijskih odjemalcev.

“Za pričetek proizvodnje iz dveh novih vrtin je potrebno izvesti pripravljalna dela, ki so v teku že od avgusta 2016, ko smo uspešno izvedli tlačni preizkus pridobivalnega plinovoda Lendava-Medžimurje. V sklopu teh del smo že 23. novembra 2016 pričeli z aktivnostmi na vrtini Pg-10. Ob zaključevanju prve faze pripravljalnih del na vrtini Pg-10 je potrebno le-to ponovno zatesniti, pred zatesnitvijo pa je iz varnostnih razlogov potrebna uporaba bakle. Bakla je varnostni element, ki preprečuje, da bi zemeljski plin uhajal v okolje. Pri izgorevanju zemeljskega plina nastajata le voda in ogljikov dioksid – enako kot pri katerem koli drugemu izgorevanju zemeljskega plina v kurilnih napravah,” so v januarja letos povedali pri podjetju Geoenergo.

Članek omogoča: SOBOTAINFO

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek