sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Kdo so šampioni podražitev bančnih storitev?
Malenkostne podražitve lahko bankam prinesejo tudi velike zneske, prav tako pa so dolgoročno zelo pomembne tudi za denarnice stranke. Preverili smo, katere banke so od leta 2015 pa do danes podražile – ali pocenile – svoje storitve.
Banke včasih dražijo svoje storitve, ne da bi bile njihove stranke na to pozorne. Malenkostne podražitve lahko bankam prinesejo tudi velike zneske, prav tako pa so dolgoročno zelo pomembne tudi za stranke. Zato smo preverili trenutne cene dveh osnovnih bančnih storitev in njihove podražitve v zadnjih treh letih pri štirinajstih bankah, ki poslujejo v Sloveniji.
Pod drobnogled smo postavili ceni storitev, ki se jih poslužuje in zato tudi plačuje že skoraj vsak izmed nas: mesečno tarifo za vodenje navadnega osebnega računa in provizijo za plačilo položnice na bančnem okencu ali preko spletne banke.
Medtem ko se nekatere banke v tem obdobju niso odločile za dražitev omenjenih storitev, pa so med njimi tudi take, ki so segle po presenetljivo visokih podražitvah.
BKS Bank AG zvišala ceno za 29,4 odstotke
Od štirinajstih obravnavanih bank se je za podražitev mesečnega vodenja navadnega osebnega računa v zadnjih treh letih odločilo šest bank (grafikon 1). Kar 29,4 odstotno zvišanje cene je doletelo komitente BKS Bank AG, podružnice avstrijske banke BKS, ne daleč za njo pa ji s 17,1 odstotno podražitvijo dotične storitve sledi Nova Ljubljanska banka. Nad 10 odstotno podražitev najdemo še pri banki Unicredit.
V nasprotno smer so krenili pri banki Intesa Sanpaolo, bivši Banki Koper, kjer so tarifo te storitve znižali od leta 2015 do danes za 65 odstotkov. Pri sedmih obravnavanih bankah (Delavska hranilnica, Deželna banka Slovenije, Gorenjska banka, Nova Kreditna banka Maribor, Primorska hranilnica Vipava, SKB banka, Sberbank) je raven cene danes enaka kot leta 2015.
Kljub visoki podražitvi mesečne tarife vodenja navadnega računa pri BKS banki, pa to ni trenutno najdražja tovrstna storitev v Sloveniji – prvo mesto na lestvici z 2,79 EUR zaseda banka Sberbank (TABELA 1). Banko Unicredit, ki je v zadnjih treh letih storitev vodenja računa podražila za kar 13,7 odstotkov, še vedno najdemo med cenejšimi ponudniki v Sloveniji, najceneje pa za vas vodi vaš navadni račun banka Intesa Sanpaolo in sicer za samo 1,00 EUR.