REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

To je odkupna cena pšenice, ki so jo kmetje izpogajali letos

To je odkupna cena pšenice, ki so jo kmetje izpogajali letos

Od 140 do 175 evrov za tono pšenice za mletje. To je odkupna cena, ki so jo letos izpogajali v žitni verigi v Murski Soboti.

V povprečju je to vsaj 15 odstotkov več kot lani in čeprav je pšenice letos za približno 15 odstotkov manj, je kakovost pridelka boljša kot pred letom dni.
Točen znesek se sicer giblje v odvisnosti od kakovostnega razreda in izhodiščne cene odkupovalca.

Cena pšenice za razred C: 130-135 evrov za tono 
Cena pšenice za razred B 2: 140-145 evrov za tono
Cena pšenice za razred B 1: 150-160 evrov za tono
Cena pšenice za najboljši razred: 170-175 evrov za tono


V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije si želijo, da bi bilo čim več pšenice prodane doma, saj jih jeseni s pripravo osnove za shemo izbrane kakovosti v žitnem sektorju čaka veliko dela.

Kmetje vselej potegnejo krajšo?

Kmetje medtem ostajajo kritični.

"Cena pšenice na vseh trgih raste, celo blizu 180 evrov je že cena krušna pšenice, in pričakovali smo vsaj Kisov izračun in nagrado, vendar tega zagotovo ne bo in žal ugotavljam, da so v regiji že boljše ponujene cene," pa je za STA v imenu kmetov, ki niso zadovoljni s pogajanji, povedal Franc Küčan.
Ob tem je dodal, da kmetje pri pogajanjih vedno potegnejo krajšo.

Pšenica v slovenske trgovine

Veseli so nekolikšnega zvišanja v primerjavi z lansko katastrofalno nizko ceno, a kot opozarja Küčan, bo boljše plačilo velik del pšenice odtegnilo iz države. Žitna veriga bi si morala medtem po njegovem prepričanju prizadevati za to, da prav vsak kilogram pristane v slovenskih trgovinah.

"V Sloveniji pridelamo visokokakovostno pšenico, prihaja pa jesen in z njo shema izbrane kakovosti, po kateri morajo biti izdelki pridelani in predelani v Sloveniji, in takrat se bomo začeli drugače pogovarjati. Kmetje ne bomo ves čas pristajali, da bi bili v verigi prehrane najmanj plačani, še zmeraj trdimo, da smo tri- ali štiriodstotni deležnik, in v tem primeru ne bomo šli v izbrano kakovost," je jasen Küčan.
Mlinopek pripravljen odšteti 170 evrov

V soboškem Mlinopeku so sicer po zagotovilih Karla Pojbiča za najboljšo pšenico pripravljeni plačati vsaj 170 evrov, za kakovost B pa 160 evro za tono. O sami ceni pa naj bi se pridelovalci in predelovalci še pogajali.

Predstavnike žitne verige prihodnji četrtek sicer čaka vnovičen sestanek z ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejanom Židanom. 

Članek omogoča: Sobotainfo

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek