sreda, 11. september 2024 leto 29 / št. 255
Intel v veliko odpuščanje, Zvezne rezerve priznale, da so se jim ameriške sankcije vrnile kot bumerang!
Po informacijah o padcu delnic (za 20 odstotkov) in velikem načrtovanem odpuščanju (15 odstotkov delovne sile) v ameriškem računalniškem gigantu Intel je sedaj novo poročilo ameriških Zveznih rezerv razkrilo tudi pravega krivca – to pa so ameriške sankcije in omejitve poslovanja s Kitajsko!
V poročilu o »tveganjih ločevanja« Federal Reserve v bistvu pravi, da so se ZDA »ustrelile v nogo« s svojim nadzorom izvoza na Kitajsko.
»ZDA so uvedle nadzor izvoza, da bi Kitajski onemogočile dostop do strateških tehnologij, [vendar] ne najdemo nobenih dokazov o reshoringu ali friend-shoringu (premiku trgov v druge prijateljske države, op. avt.). Zaradi teh motenj imajo prizadeti dobavitelji negativne in neobičajne donose delnic, kar je izničilo 130 milijard dolarjev tržne kapitalizacije in privedlo do upada bančnih posojil, dobičkonosnosti in zaposlovanja. Skupno število strank [podjetij v ZDA] se je zmanjšalo, kar lahko povzroči stransko škodo istim podjetjem v ZDA, ki jih nadzor nad izvozom tehnologije poskuša zaščititi.«
Poudarjajo tudi, da so »ugodnosti ameriškega nadzora izvoza, namreč onemogočanje dostopa Kitajske do napredne tehnologije, lahko omejene zaradi kitajskega strateškega vedenja. Pravzaprav obstajajo dokazi, da je Kitajska po ameriškem nadzoru izvoza spodbudila domače inovacije in opiranje na lastne sile ter povečane nakupe pri neameriških podjetjih, ki proizvajajo tehnologijo, podobno tisti, izdelani v ZDA, za katere velja izvozni nadzor.«
Z drugimi besedami, politika ki jo je zaostril ameriški predsednik Joe Biden (pred tem pa sprožil že njegov predhodnik Donald Trump) se je izkazala za pravo katastrofo in prinaša skoraj čisto izgubo ameriškim podjetjem, ki so izgubila stranke, prihodke in tržno kapitalizacijo, medtem ko so prizadeta kitajska podjetja našla alternativne dobavitelje, Kitajska pa se ob tem tam, kjer ni imela lastne tehnološke baze, postavlja na noge, postaja samooskrbna in spodbuja svojo domačo inovativnost in samozavest.
Skratka, znova je na delu podobna politika, kot v primeru sankcij proti Rusiji in znova vodi le do tega, da sankcije, paradoksalno, v resnici okrepijo tistega, ki bi ga morale sankcionirati.