REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdo ima koga … v svetu ljubljene pločevine

Kdo ima koga … v svetu ljubljene pločevineVIR: TaTrenutek.si

Imena proizvajalcev štirikolesnih vozil so nam kakor poznana. Pa so nam res? Kdo lastniško obvladuje koga, je vprašanje, na katerega si bomo odgovorili v tem članku.

Evropski trg se razlikuje od ameriškega in azijskega. Preprosto zato, ker veljajo drugačne norme, navade, nekaj pa je tudi zgodovine. V novejši dobi prevzemov pa je to še bolj postavilo vse skupaj na glavo. Da se niti ne dotaknemo težav s poimenovanjem posameznih modelov, ki imajo v določenem jeziku pozitiven pomen, v drugem pa lahko izpadejo prav smešno, včasih celo žaljivo. A o tem v enem od prihodnjih člankov.

Skozi novejšo zgodovino smo bili najprej priče povezav zaradi tehnoloških rešitev in samega razvoja. Tudi poenotenje posameznih sklopov je botrovalo razvoju enotnih platform. Elektronika, možgani vsakega sodobnega vozila, je to še bolj zakomplicirala in razvoj se je prestavil v laboratorije, kot so giganti tipa Bosch, Magneti Marelli in drugi. Tu so še proizvajalci gum in zavor, ki so prav tako zgodba zase.

Sčasoma, ko se je kapital kopičil pri najbolj uspešnih - beri tistih, ki so najbolje prodajali svoje izdelke -, so se pričele še kapitalske povezave. V svetu so finančni prevzemi postali nekaj vsakdanjega, še posebej, ker zadaj stojijo banke in druge finančne ustanove, ki prelivajo bajne vsote naokoli. Razumljivo z interesi vplivanja na politiko in razvoj. Sami zaslužki niti ne igrajo več velike vloge. V avtomobilski industriji so večinoma zadaj drugačni interesi: dostopi do premium znamk, tehnološkega razvoja, pridobljenih večletnih izkušenj, celo dostop do trgov. In ko pogledamo lastniške povezave, postane marsikaj jasno.

BMW group

BMW Group ima v svoji lasti še Minija ter najprestižnejšo znamko Rolls Royce. Tako so svoj visokotehnološki razvoj hitro vnovčili v Miniju ter z RR prišli še do najdražjega segmenta vozil.

Daimler

DAIMLER ima Mercedes Benz znamko, prav tako pa imajo v lasti nekoč samostojen AMG, ki je od nekdaj pojem za predelave in dodelave Mercedesov. Z nakupom znamke Smart so prišli še v najmanjši razred. Glede na opazno širitev modelne linije bodo kmalu prisotni prav v vseh segmentih vozil.

FCA Fiat-Chrisler-Automobiles

FCA Fiat-Chrysler-Automobiles. Chrysler je bil nekaj časa poročen z Daimlerjem, pa je svojo prihodnost videl v Fiatu. Ker za Fiatom stojijo močni finančni lobiji, so pod svoje okrilje dobili (vzeli) še prestižnega Maseratija, tradicionalno italijansko znamko Alfa-Romeo, obudili strupeni Abarth ter preko ameriške naveze Chrisler dobili še Dodge in legendarni Jeep. Vsekakor zelo pisana druščina z neverjetnim zgodovinskim poreklom, obilico tehničnega znanja, tudi 4x4 ter tudi športnimi izkušnjami.  

Ford

Ford, legenda izdelave serijskih avtomobilov. Po burnih letih so po pod svoje okrilje vzeli Lincoln, ki je bil od nekdaj sinonim za prestižne ameriške avtomobile, s katerimi so se vozili najvišji vladni predstavniki. Model Navigator denimo vozijo tajni agentje vladnih služb. Troller pa je brazilska znamka, ki izdeluje off-road vozila, na moč podobna Jeep-u.

Geely

GEELY je kitajsko podjetje s sedežem v mestu Hangžou. Proizvajajo avtomobile, motorna kolesa, motorje z notranjim izgorevanjem ter menjalnike. Od leta 2010 je tudi lastnik znamke Volvo, vendar samo avtomobilskega oddelka, ne pa tudi tovornega.

General Motors

GM - GENERAL MOTORS. Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac, Holden, Autobaojun, Wuling, Jiefang, Maven in OnStar so blagovne znamke, ki jih ima GM pod svojim okriljem. Štirje ameriški in pet z Daljnega vzhoda. O samih ameriških ne gre izgubljati besed, saj je Cadillac pojem luksuza na kolesih, GMC pa poznamo predvsem po ogromnih SUV vozilih. Buick je bolj kot ne namenjen srednjemu razredu, prav tako kot sam Chevrolet. Slednji je bil že v sodelovanju z Daimerjem in Daewoojem. Prelivanje kapitala iz Amerike v Kitajsko in obratno je temeljilo na povezovanju, še posebej pa je bilo opazno pri vplivu razvoja in proizvodnje avtomobilov na Kitajskem, ki so narejeni izključno za kitajski trg.

Honda

HONDA, japonska tehnika, ki jo poznamo po visoko vrtečih motorjih. Pa naj si bo to v Formuli 1 ali modelu Civic, da motociklističnega programa niti ne omenjamo. Se ne povezujejo niti ne kupujejo drugih. Razvijajo sami. Imajo le svojo linijo Acura, ki je prisotna na Ameriškem trgu. S športnim modelom NSX, ki ima hibridni pogon, pa so se dvignili tudi nad BMW i8. 

Hyundai

HYUNDAI. V Evropi prodajajo le del svoje linije, proizvajajo pa zelo širok spekter vozil. So lastniško povezani z brandom KIA. Imajo pa v svojem portfelju še znamko Genesis, ki je prisotna na ameriškem trgu z motorji V6 3.5 L pa vse do V8 5.0 L.

PSA Peugeot Citroen

PSA Peugeot Citroen. Francoska skupina, ki ima pod svojim okriljem znamke Citroen, Peugeot, DS Automobiles, Opel in njegovo angleško različico Vauxhall. Skupaj delujejo tako na področju razvoja kot izmenjave določenih delov za pocenitev proizvodnje.

Renault Nissan

RENAULT NISSAN. Skupina ki ima neverjetno velik tehnološki potencial, saj pod svojem okriljem združuje znake kot so Renault, Nissan, Infinity (Nissan Amerika), kot tudi del Mitshubishija, del Renault-Samsunga, znamenito Alpine, Datsun, rusko Lado in romunsko Dacio. Imajo široko paleto izkušenj - od Formule 1 do japonsko-ruskih neverjetnih vozil (strojev). 

Suzuki

SUZUKI. Pod svoje okrilje je Suzuki že pred časom vzel tudi indijski Maruti. Tako izdelujejo najbolj popularne avtomobile v Indiji, ki postaja vedno večji trg za vse igralce.

TATA Motors

TATA MOTORS. Indijski gigant, ki proizvaja od avtomobilov, kombijev, kamionov, gradbenih strojev do avtobusov. Kot angleška "kolonija" imajo odprta vrata na Otok, kot močna finančna ustanova pa dovolj denarja in še več tehnološkega interesa, da so kupili legende kot sta Jaguar ter Land Rover. S tem so si kupili leta razvoja in izkušenj izdelave na najvišjem nivoju.   

Toyota

TOYOTA, še en gigant z največ prodanimi vozili na svetu. Pod svojim okriljem ima lastne tovarne, luksuzno znamko Lexus za velike modele. Z nakupom Daihatsu znamke ter tovarne so prišli do znanja in izkušenj izdelave manjših motorjev ter vozil. Prisotni so na vseh trgih, jasna politika poslovanja z podporo na najvišjih političnih nivojih pa jim je že v preteklosti utrla pot na trge, kot so Afrika, kjer dejansko dominirajo. Pregovorno zanesljiva tehnika je razumljiva tako v Formuli 1 kot 4x4 vozilih Land Cruiser, ki so pojem za off road popotniško vozilo.

Volkswagen

VOLKSWAGEN skupina. Nemški ponos, ki je pod svoje okrilje vzel Volkswagen, Audi, Porsche, Seat, Škodo ter eksota Lamborghini in Bugatti. Tako imajo praktično vse: od cenovno ugodnih vozil, do najdražjih vozil na svetu. Da o sami tehniki niti ne izgubljamo besed. Je pa zanimivo, kako se tehnične rešitve in motorna paleta pojavljajo v različnih modelih po celi skupini.

Še neodvisni proizvajalci:

ASTON MARTIN
MAZDA
SUBARU
KOENIGSEGG
PAGANI
NEVS
(elektro vozila in rešitve)
TESLA (elektro vozila)
MCLAREN
FERARRI

Neodvisne znamke avtomobilov

Tem znamkam je uspelo ostati neodvisen oz. samostojen. Pa še vseh niti nismo našteli. A to ne pomeni, da ne sodelujejo z drugimi na tehničnih področjih, le lastniško se ne povezujejo. Sicer se v zadnjih časih dogajajo sila zanimive stvari, saj je trg elektro vozil vsak dan bogatejši za kakšno znamko. Kako bo v prihodnosti, še ne vemo, je pa nekaj zagotovo: preživeli ne bodo vsi in vsi tudi še ne bodo tako hitro postali električni. Torej bo razvoj motorjev z notranjim izgorevanjem še trajal, saj je področij, ki ne podpirajo električnega polnjenja vozil, enostavno preveč. Prav tako so razdalje, ki jih lahko premagujejo električna vozila, še vedno preveč omejene.

Pa še eno dejstvo drži: niso vsi naprodaj. Ne glede na znesek. Respect, pravimo. Spoštovanje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek