sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Dethleffs e-home: Neslišni dopust na kolesih
Po električnem kolesu, avtomobilu, plovilu in celo avionu je prišel na vrsto še električni avtodom. Hmm, ni to vozilo za premagovanje razdalj z vsem hišnim udobjem, ko boljša polovica pelje s seboj toliko prtljage, kot bi se selila? Plus dodatnih 500 kg baterij? Ja, tudi to smo sedaj doživeli.
Dethleffs je za poizkusno osnovo vzel Iveco Daily, odstranil ves pogonski sklop in vgradil popolnoma električnega. To ni iz »ničle« narejeno vozilo, temveč korenita in strokovna predelava v namene testiranja in zbiranja vtisov, izkušenj, želja ter nenazadnje odzivov javnosti, beri potencialnih kupcev. Niso prvi, da se bomo razumeli: Volkswagen s svojim I.D. Buzz konceptom že zelo razburja javnost, še najdalj pa je šel že pred temi leti Hillside Leisure, ko je pokazal svoj Dalburyjev E »pop-top« mikro kamper, ki je narejen na osnovi Nissana e-NV200 in z dometom okoli 170 km.
Prav domet je pri vseh popolnoma električnih vozili velik »handicap«, če ga primerjamo s klasično gnanim motorjem z notranjim izgorevanjem. Ravno želja po svobodi in neodvisnosti je bistvo takšnega načina potovanja, ne pa da smo priključeni na omrežje vsakih 160 km. Tako pač ne gre. A razvoj se je šele pričel in prav Dethleffs je s svojim e-home vozilom prvi posegel v tako imenovani tip-C razreda avtodomov s kopico tehnoloških rešitev, ki pa so vse še v fazi testiranj. Vedno se vse prične v tej smeri: ideja, konceptna zasnova, testiranje, javni odziv, prvi modeli in nato serijska proizvodnja.
Vsekakor to ne bo šlo preko noči. Na trgu je že kar nekaj električnih kombijev (dostavnikov), ki se dajo preurediti v kamperje razreda B, a za kaj večjega bo potrebno še malo časa. Tudi večja tovorna vozila na električni pogon so že zelo blizu uporabi in nadaljnja predelava (dodelava) je le še korak stran. A to spet govorimo za največja in najdražja. Srednji razred C, ki je najmnožičnejši, pa zahteva veliko več: uporabnost, enostavnost, praktičnost, avtonomijo, samozadostnost, udobje ... Vse, kar gre na elektriko, je teoretično že možno, praktično pa so vseeno še ovire.
Dethleffs je uporabil Ivecovo podvozje, vgradil 80 kW elektromotor (ekvivalent 107 KM) z baterijami, ki naj bi omogočale okoli 280 km dosega. Žal ni podatka, ali so baterije spredaj in je pogon na zadnji osi. Ko vzamemo v obzir, da je potrebno s seboj voziti še veliko »hišo« z vsem pohištvom in opremo, vodo ter osebno prtljago, bo lahko domet padel tudi na samo 170 km, kar pa je za neko resno uporabo še premalo. Že res, da baterije zdržijo okoli 1.500 ciklov polnjenj, kar je nekako ekvivalent 250.000 prevoženim kilometrom, a prave finančne matematike še ni.
V želji za izboljšanjem dometa so na skoraj vso površino montirali sončne celice; teh je kar 31 m2 in pridelajo za 3 kW energije (3.000 W), kar je zelo dobrodošlo pri polnjenju tako delovnih akumulatorjev za podaljšanje dometa kot tudi za napajanje porabnikov preko 228 Ah velike baterije, ko smo stacionirani.
Konceptno vozilo e-home ni samo električni avtodom. Je premikajoči laboratorij, saj testirajo mnogo več stvari, ko jih vidi oko: med drugim tudi izolacijo iz posebnega materiala, ki absorbira toploto in jo oddaja, ko se prostor shladi. Tako se pri ogrevanju privarčuje še nekaj prepotrebe energije. Ti materiali delujejo skupaj z infrapaneli, ki so vgrajeni v tla, stene, strop in lahko zelo hitro ogrejejo notranjost ne da bi ogrevali zrak okoli njih.
Eden od dobaviteljev opreme v e-home vozilu je priznal, da je namen imeti popolnoma električno vozilo, brez uporabe sekundarnih virov, kot so plin za kuhanje. Zato pa je že sedaj vgrajena steklokeramična plošča. Tudi popoln digitalen nadzor nad vsemi porabniki: luči, kuhalna plošča, hladilnik, črpalke za vodo, ventilacija, ogrevanje in hlajenje ipd. je bistvo vsega napredka. Če gledamo današnje stanje, imamo kar tri vire energije v avtodomih: gorivo za premikanje (diesel ali bencin), akumulator za električno napajanje bivalnega dela ter plin za ogrevanje, kuhanje ter hladilnik. Poleg vsega pa smo v avtokampih priklopljeni tudi na električno omrežje za pogon klima naprav za hlajenje ali za ogrevanje. Preveč in prezapleteno glede na stopnjo današnjega razvoja.
Vsi ti sistemi so sedaj združeni v enega samega, ki je mnogo bolje nadzorovan in krmiljen. In prav to je cilj vozil, kot so e-home. Poenostavitev, čeprav to sprva ni videti. Mnogo manj mehanike in več digitalizacije, ki v končni fazi tudi poceni vse skupaj. Korak naprej so šli tudi z uporabo samozatemnitvenih oken (vgrajena je dvojna folija), ko s pomočjo elektrike določamo prosojnost stekel: podnevi spustimo svetlobo notri, ponoči pa zatemnimo za določen del zasebnosti. Tako se izognemo mehanskim žaluzijam in zavesam.
Ko odmislimo vso to tehnologijo, e-home še vedno izgleda kot klasičen avtodom. Fotografije nam prikažejo notranjo razporeditev dnevnega prostora, ki se lahko spremeni v posteljo. Pa kuhinjo, kopalnico z WC-jem. Seveda ne manjka niti TV ter odlagalni prostorček za brezstično polnjenje telefona. Nič revolucionarnega, saj je bil poudarek drugje.
Avtodomi z električno zasnovo so vsekakor zelo zanimiva popestritev in nenazadnje tudi prihodnost, a vgradnja nekakšnega »podaljševalca« dometa v obliki diesel ali plinskega agregata bi bila vsekakor dobrodošla. Kombinacija napajanja tako agregata (motor z notranjim izgorevanjem) in plinskega kuhalnika in ponovno združevanje sistemov ... uhhh ... no, pustimo se presenetiti in dajmo razvojnikom prosto pot. Tudi gorivne celice še niso rekle zadnje in morda bo prihodnost avtodomov prav v hibridnih pogonih in sistemih. Konec koncev bodo trg in uporabniki odločali, kaj bo prodajno uspešno in kaj ne. Kaj bo cenovno sprejemljivo in kaj bo ostalo zgolj samo pri idejah in zasnovah.
Če bo VW, ki je najbolj poznano ime v svetu »malih« avtodomov uspel prodreti s svojim električnim konceptom I.D. Buzz, potem bodo tudi ostali v segmentu C pričeli resneje razmišljati o koraku naprej k elektrifikaciji. Ker je večina njih narejena na podvozjih dostavnikov znamk Citroen, Renault, Fiat, Ford, Mercedes ..., bo potrebno počakati, da matične tovarne naredijo svoj del posla in razvijejo podvozja, ki bodo ustrezala tovrstnim vozilom. To vse skupaj postavlja na glavo, saj bo klasična zasnova - motor spredaj, pogon spredaj (razen Mercedes in Ford) - morda popolnoma spremenjena, uvedena bo uporaba štirikolesnega pogona ter tudi boljša razporeditev teže je sedaj že na dosegu roke.
Prihaja namreč nova era nomadskih popotnikov, tokrat priklopljenih na elektriko. Želja popotovanj ostaja, le način se neizogibno spreminja. Pa srečno pot!