sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Zgodovinska prelomnica: Donald Trump se bo srečal z Kim Jong Unom
Ameriški predsednik Donald Trump je izrazil pripravljenost, da se po povabilu severnokorejskega voditelja Kim Jong Una z njim osebno sreča do maja letos. To bi lahko bil uvod v rešitev severnokorejske krize in eden od največjih zunanjepolitičnih preobratov v zgodovini napetih odnosov med ZDA in Severno Korejo.
Ameriški predsednik Donald Trump in severnokorejski voditelj Kim Jong Un se bosta srečala najpozneje do maja. To je presenetljiva, na nek način že zgodovinska novica saj bo to srečanje če do njega res pride, nasploh prvo srečanje med kakšnim ameriškim in severnokorejskim voditeljem v več kot 70-letni zgodovini zelo napetih odnosov med obema državama. Še več Severna Koreja in ZDA sta pravzaprav že od sredine petdesetih let prejšnjega stoletja še vedno »tehnično« še v vojni.
Najprej žaljivke, sedaj srečanje na vrhu
Donald Trump je najbolj nepredvidljiv ameriški predsednik doslej in zdi se, da bi se ta njegova nepredvidljivost in nekonvencionalni stil vodenja zunanje politike v primeru Severne Koreje laho obrestovala. Po drugi strani pa je tudi Kim Jong Un s svojimi raketnimi in jedrskimi poskusi res pokazal, da ima jedrsko orožje in sisteme, s katerimi lahko doseže ZDA in da torej v rokah ima ne samo orožje za obrambo pač pa tudi nekaj, s čemer lahko prepričljivo trguje v pogovorih z ZDA.
Preobrat je resnično izjemen, še posebej zato, ker sta si še lani Donald Trum in Kim Jong Un izmenjala celo vrsto najhujših žaljivk. Oktobra lani je predsednik ZDA za svojega zunanjega ministra Rexa Tillersona, ki si je prizadeval za diplomatski preboj s Severno Korejo na Twittru zapisal da »zapravlja svoj čas«. Avgusta pa je dejal, da bo agresija Severne Koreje soočena z »besom in ognjem, kot ga svet še nikoli ni videl« in da bo Severna Koreja, če bo to nujno, »uničena.«
Toda v pismu, ki ga je iz Severne Koreje iz rok Kim Jong Una dobila južnokorejska delegacija in je naslovljeno na Donalda Trumpa je zapisano, da je severnokorejski voditelj izrazil pripravljenost, da se »sreča s predsednikom Trumpom čimprej je to mogoče.« Pismo je v Južno Korejo prinesel vodja južnokorejske delegacije Čung Eui Jong.
In seveda je Donald Trump po svoji stari navadi in brez uporabe diplomatskih kanalov takoj odgovoril kar preko Twittra, da se je s Kim Jong Unom pripravljen srečati. To je sicer zagotavljal že med svojo predsedniško kampanjo, toda po lanski zaostritvi, ko sta bili ZDA in Severna Koreja dejansko zelo blizu vojnemu spopadu, se je srečanje zdelo skoraj povsem nemogoče.
Nekateri komentatorji sicer opozarjajo, da tudi namera severnokorejskega voditelja ni nič drugačna od politike njegovih predhodnikov. Vsi so si želeli srečanja s predsednikom ZDA, ne zato, da bi se odrekli jedrskemu orožju, pač pa zato, da bi lahko svetu pokazali, da so postali »enakopravni« z ZDA in da jih najmočnejša država sveta sprejema kot sogovornike. Kljub temu pa tudi nekatere druge poteze severnokorejskega voditelja kažejo, da tokrat morda Kim Jong Un res namerava izvesti zgodovinski preobrat.
Poleg njegove javno izpovedane želje, da napiše »zgodovino korejske združitve«, se je Severna Koreja v času ko bodo potekala pogajanja med Severno in Južno Korejo in ZDA odrekla tudi vsem jedrskim in raketnim poskusom. Istočasno je Kim Jong Un izrazil tudi »razumevanje« za vsakoletne, napovedane in letos zaradi olimpijade zgolj prestavljene vojaške vaje ZDA in Južne Koreje, ki bodo potekale kar dva meseca. Ti manevri vsako leto sprožajo ogorčene odzive v Severni Koreji in še nikoli se ni zgodilo, da bi jih severnokorejski voditelji sprejeli z razumevanjem. V Južni Koreji in ZDA poudarjajo, da so bile za preobrat odločilne najnovejše sankcije, kar pa je seveda vprašljivo, saj sankcije niti doslej niso vplivale na spremembo severnokorejske politike.
Bela hiša je že izdala sporočilo, v katerem je tiskovna predstavnica Sarah Huckabee Sanders dejala, da »predsednik Trump zelo ceni lepe besede južnokorejske delegacije in predsednika Moona,« in da bo Trump »sprejel povabilo na srečanje z Kim Jong Unom na mestu in v času, ki bo še določen.« Prav tako pa je dodala, da morajo »medtem sankcije in maksimalni pritisk ostati v veljavi.« Predsednik ZDA je že pred tem dejal, da bo delegacija Južne Koreje v četrtek zvečer sporočila »veliko novico.«
Vojaške alternative so slabše
Donald Trump bi tako lahko bil prvi predsednik ZDA, ki se bo srečal s kakšnim severnokorejskim voditeljem in nekateri menijo, da je to lahko zelo »dobro.« Nekateri drugi na primer novinar Tom Nichols menijo, da bo to slabo za ZDA, ker bo severnokorejski režim dobil »foto priložnost« in »propagandno darilo«, nato pa bodo v Severni Koreji zanikali vse dogovore, obdržali jedrsko orožje, medtem pridobili čas za razvoj novih balističnih raket in na koncu za propad dogovorov znova obtožili ZDA.
Toda – kaj so alternative ? Še februarja leta 2016, ko sta na predsedniških debatah republikancev v ZDA Jeb Bush in John Kasich predlagala “spremembo režima«, je bil Donald Trump prepričan, da bo problem za ZDA »rešila Kitajska.« Senator John McCain je predlagal da Severna Koreja strada in “izumre«, demokrat Tim Kaine pa je predlagal vojaško akcijo, kajti »predsednik nas mora zaščititi pred neposredno nevarnostjo.« Če je Kim Jong Un res pripravljen, da se odreče jedrskemu orožju za takšne varnostne garancije, ki bi njemu in njegovemu delu države in družini omogočile preživetje, morda v združeni Koreji – potem je nekaj mesecev »naivnosti« in upanja na uspeh pogajanj dejansko majhna cena za cilj, ki bi svet odrešil nočne more morebitne jedrske ali celo tretje svetovne vojne.