nedelja, 01. december 2024 leto 29 / št. 336
Severna Koreja pripravljena opustiti jedrski program – zgodovinski preobrat ali nova past?
Severnokorejski voditelji naj bi bili pripravljeni na dialog z ZDA glede normalizacije odnosov. Pri tem naj bi bili v končni fazi pripravljeni tudi »denuklearizirati« državo. To je sporočilo voditeljev Severne Koreje, ki naj bi bilo posredovano najvišjim predstavnikom Južne Koreje in ga je takoj objavila južnokorejska tiskovna agencija Jonhap.
Gre seveda za velik preobrat. ZDA so vse do Olimpijskih iger v Južni Koreji zavračale kakršnekoli pogovore s Severno Korejo, kjer ta država ne bi že vnaprej pristala na odrekanje od jedrskega orožja, ki ga sicer smatra za edino garancijo varnosti pred intervencijo ZDA in Južne Koreje. Nato je ameriški podpredsednik Mike Pence ob odhodu z Olimpijskih iger v Južni Koreji omenil, da bi se ZDA lahko pogajale brezpogojno. Napoved Pjongjanga, da tudi odrekanje jedrskemu programu ni nemogoče, v kolikor bo Severna Koreja dobila primerne varnostne garancije je naslednji velik in morda celo zgodovinski preobrat.
Še več, Pjongjang se je, po besedah južnokorejskih predstavnikov tudi strinjal, da vse dokler trajajo pogovori ne bo več testiral svojih jedrskih raket in balističnih izstrelkov ter da Severna Koreja proti Južni Koreji ne bo uporabila ne konvencionalnega ne jedrskega orožja. Dogovorjeno je tudi, da do novega srečanja delegacij obeh Korej pride že aprila. Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je že pred tem dejal, da želi »močno izboljšati« odnose z Južno Korejo in da upa, da bo »napisal novo zgodovino ponovne nacionalne združitve.«
Po teh napovedih so tudi ameriški predstavniki izrazili »zmerni optimizem.« Leto dni pred tem je sicer minilo v izrekanju najhujših obtožb med voditelji Severne Koreje in predsednikom ZDA, ki je Kim Jong Una imenoval »majhen raketni mož« in zagrozil, da bo Severno Korejo, če bo to nujno potrebno, popolnoma »uničil.«
Vendar pa nekateri analitiki ostajajo skeptični. Stephen Collinson za CNN poroča, da se Donald Trump sooča z isto pastjo kot »zadnji trije predsedniki«. Severnokorejski voditelj bi s svojo taktiko lahko samo zasejal razdor med Seulom in Washingtonom in prisilil Donalda Trumpa, da zgolj opazuje pogajanja. Pozneje pa bi Severna Koreja lahko nadaljevala s svojim načrtom oboroževanja. »Mislim da je njihovo sporočilo in enako kot tudi sporočila ki prihajajo iz Južne Koreje zelo pozitivna…Mislim da so iskreni…Upam da so iskreni,« je na Twitterju zapisal ameriški predsednik Donald Trump. Ameriški pogajalci pa opozarjajo, da se je Severna Koreja enkrat že odrekla jedrskemu orožju, nato pa skupaj s Pakistanom nadaljevala svoje raziskave in da bi se to sedaj lahko ponovilo.