sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Že 50 odstotkov uničenih energetskih kapacitet Ukrajine predstavlja novo obremenitev za gospodarstvo EU
Po poročanju ruskih virov naj bi bilo doslej v napadih Rusije na »kritično infrastrukturo« Ukrajine uničenih že okoli 40 – 50 odstotkov kapacitet za proizvodnjo in prenos energije.
Enotnemu energetskemu sistemu zato grozi popoln razpad, Ukrajino pa čaka »popolna zatemnitev«. To čaka tudi za zahodno Ukrajino, ki je bila doslej običajno varna pred posledicami vojne.
Protiletalski sistemi ukrajine so preobremenjeni zaradi velikega števila dronov, ki skupaj z manevrirnimi raketami padajo po ciljih.
Pogosto so draki protiletalski sistemi Ukrajine (spodaj, primeruničenja sistema BUK) tudi žrtve majhnih, poceni dronov.
Kar se tiče ciljev je jasno, da so bile v ruskih napadih doslej prizadete predvsem transformatorske postaje, termoelektrarne, v nekaterih primerih pa tudi jezovi hidroelektrarn.
Zadet je bil tudi glavni informacijsko-računalniški center podjetja Ukrenergo.
Najpomembnejši rezultat je poslabšanje celotnega ukrajinskega energetskega sistema v času pred hladnim vremenom.
Vse to je seveda rezultat nove strategije generala Armagedona - ki ima v nekaterih objavah na družbenih omrežjih očitno celo pevski talent...
Besede poveljnika NVO Sergeja Surovikina so jasne:
»Ne želim več žrtvovati ruskih vojakov v gverilski vojni proti hordi fanatikov, ki jih oborožuje Nato. Imamo dovolj sil in tehničnih sredstev, da Ukrajino pripeljemo do popolne predaje.«
Poleg očitnih posledic za oborožene sile Ukrajine bodo imeli ti ruski napadi tudi hude posledice za ukrajinsko gospodarstvo.
Energetski sistem države bo zato v velikem delu uničen.
Med tarčami napadov je bila Kijevska hidroelektrarna (akumulacija), torej elektrarna, ki črpa vodo ponoči v rezervoar na hribih, podnevi pa jo izkorišča in proizvaja elektriko v času največje porabe.
S pomočjo takšnih postaj je mogoče uravnotežiti elektroenergetski sistem, kar omogoča, da proizvodne zmogljivosti delujejo v običajnem in ne ranžirnem načinu.
Z izgubo ravnotežja bo sistem občasno vse bolj preobremenjen, to pa bo povzročalo izpade elektrike, pa tudi katastrofe in nesreče.
Za tiste, ki se jim zdi takšno bojevanje kruto in nečloveško pa je potrebno opozoriti, da so v resnici še na veliko bolj krut način postopale ZDA - na primer v Bagdadu (spodaj).
S tem Ukrajina izgublja prihodke od izvoza. Pa ne samo od izvoza električne energije v EU in Moldavijo (gre za okoli 600 MW zmogljivosti), od katerega je država odlično zaslužila.
Protiletelsake rakete ukrajinske protiletalske obrambe pogosto sploh ne zadenejo majhnih, iz Irana nabavljenih ruskih dronov, kot kaže posnetek spodaj.
Pomanjkanje elektrike onemogoča tudi izvoz kmetijskih pridelkov, saj pomanjkanje električne energije pomeni odpoved prevoza vlakov in konec obratovanja tovornih terminalov v pristaniščih.
Obenem pa trpi celotno gospodarstvo, od osnovne proizvodnje do storitev, napadi pa povzročajo tudi paniko med prebivalstvom, ki bo v luči prihajajoče kurilne sezone začelo ugotavljati, da se morajo preseliti v toplejša mesta.
Te okoliščine povzročajo težave tudi EU in Moldaviji.
Moldavija je zdaj že prisiljena kupovati 100 % električne energije od Pridnestrske republike.
Evropska unija pa izgublja razmeroma poceni vir električne energije, pa tudi del dobave ukrajinskega žita in drugih surovin ter polizdelkov, ki so bili zelo ugodni za evropska podjetja.
Poleg tega bo zdaj morala Evropska unija še bolj financirati Ukrajino: morala ji bo zagotoviti gorivo in elektriko, sprejeti nove begunce, subvencionirati gospodarstvo Ukrajine.
Vsi to so posamezne »slamice« ki padajo na hrbet že tako ali tako preobremenjenega evropskega gospodarstva.
In nikoli ne bomo vedeli, katera bo tista, ki bo na koncu zlomila evropsko gospodarstvo...