ponedeljek, 10. februar 2025 leto 30 / št. 041
Zakaj »Kompas konkurenčnosti« EU ponuja priložnosti za Kitajsko in Evropo
![Zakaj »Kompas konkurenčnosti« EU ponuja priložnosti za Kitajsko in Evropo](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/tianjinxinhua.jpg?itok=G3BKQXHA)
Evropska komisija je 29. januarja predstavila svoj ambiciozni program za odpravo upadanja konkurenčnosti EU v primerjavi z drugimi velikimi gospodarstvi, kot sta ZDA in Kitajska.
Program z naslovom »Kompas konkurenčnosti za EU« opisuje krovno strategijo Komisije za povečanje gospodarske konkurenčnosti EU v zakonodajnem obdobju 2024-2029.
Poseben poudarek daje inovacijam, zelenemu prehodu in strateški avtonomiji. Pobude, ki so navedene v programu, bodo podrobneje opisane, ko se bodo bližali datumi njihovega izvajanja, dodatne podrobnosti pa se pričakujejo v prihodnjem delovnem programu Komisije za leto 2025.
Izvajanje programa v prihodnjih petih letih bo kitajskim podjetjem odprlo pomembne priložnosti.
Na primer, zagovarjani ukrepi za odpravo preostalih trgovinskih ovir na enotnem trgu, katerih cilj je olajšati čezmejno trgovino znotraj EU in zmanjšati stroške energije, bi lahko koristili kitajskim podjetjem, ki delujejo v Evropi, in podjetjem EU s kitajskimi naložbami.
V tem okviru namerava Evropska komisija tudi pospešiti postopke določanja standardov.
Druga pobuda je napovedana strategija EU za zagon in razširitev, katere cilj je izboljšati odnose med univerzami in podjetji ter ustvariti boljše možnosti za komercializacijo patentov.
SKUPNI INTERESI: INOVACIJE IN TEHNOLOGIJA
Prizadevanja EU za premostitev vztrajne vrzeli v rasti produktivnosti so plodna podlaga za sodelovanje s Kitajsko, vodilno svetovno državo na najsodobnejših področjih, kot so umetna inteligenca, 5G in internet stvari.
Skupne pobude na teh področjih bi lahko obema stranema omogočile, da izkoristita svoje dopolnjujoče se prednosti: Kitajska je odlična pri hitri komercializaciji novih tehnologij, Evropa pa zagotavlja visoko reguliran in etično usmerjen pristop k inovacijam.
Predlagana evropska strategija za podatkovno unijo ponuja obetavne priložnosti za strateška partnerstva s kitajskimi podjetji, saj so visokokakovostni in obsežni podatki ključnega pomena za razvoj umetne inteligence - področje, na katerem kitajska podjetja ustvarjajo obsežne in dragocene zbirke podatkov.
Vodilni v panogi, kot sta Tencent in BYD, s strokovnim znanjem na področju gradnje kompleksnih tehnoloških ekosistemov, bi lahko prispevali svoje znanje in naložbe.
V zameno bi se Kitajska lahko učila iz evropskega strokovnega znanja in izkušenj na področju varnosti podatkov in etične ureditve ter tako povečala svetovno verodostojnost svojih tehnoloških izdelkov.
ZELENI PREHOD, MOST ZA SODELOVANJE
Kompas za konkurenčnost EU predvideva, da bo Evropa postala središče, kjer se bodo zasnovale, proizvajale in dajale na trg prihodnje zelene tehnologije, trajnostne storitve in čisti izdelki ter bo postala prva celina, ki bo dosegla podnebno nevtralnost.
EU ostaja zavezana doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2050. V zvezi s tem izzivom je sodelovanje na področju obnovljivih virov energije, kot so sončna energija, zeleni vodik in tehnologije za shranjevanje energije, edinstvena priložnost za Evropo in Kitajsko. Kot vodilna svetovna proizvajalka solarnih panelov in baterij lahko Kitajska sodeluje z evropskimi podjetji, da bi pospešila uvajanje teh tehnologij v EU.
Poleg tega naj bi prihodnji Zakon o krožnem gospodarstvu zagotovil priložnosti za skupna podjetja na področju ravnanja z odpadki in naprednih tehnologij recikliranja, torej na področjih, kjer je Kitajska že veliko vlagala. Izmenjava najboljših praks in tehnologij bi lahko spodbudila svetovna prizadevanja za trajnost, hkrati pa okrepila dvostranske vezi.
PARTNERSTVO ZA GLOBALNE IZZIVE
Globalnih izzivov, kot so podnebne spremembe, geopolitična nestabilnost in digitalna preobrazba, ni mogoče reševati ločeno. Ker se tega zavedamo, je v Kompasu za konkurenčnost EU poudarjen pomen globalnih partnerstev, ki jih je EU vzpostavila, in izpostavljena njihova bistvena vloga pri uspehu programa.
Kitajska in EU si delita globalno odgovornost za oblikovanje trajnostne prihodnosti. S sodelovanjem pri oblikovanju mednarodnih norm za digitalno trgovino, regulacijo umetne inteligence in trajnostne standarde bi lahko obe državi postali vodilni v bolj pravičnem in vključujočem gospodarskem redu.
Kompas za konkurenčnost EU je torej treba razumeti ne le kot načrt za oživitev evropskega gospodarstva, temveč tudi kot povabilo k poglobitvi globalnih partnerstev.
Za kitajska podjetja predstavlja priložnost za širitev sodelovanja z evropskimi univerzami, ustanavljanje skupnih podjetij in izvajanje naložb na zelenih površinah na podlagi skupnih interesov in vzajemnih koristi.
Kitajska in evropska podjetja lahko z izkoriščanjem svojih prednosti in premagovanjem vzajemne skepse zgradijo most do bolj trajnostne, inovativne in uspešne prihodnosti.
Bliža se 50. obletnica diplomatskih odnosov med EU in Kitajsko, zato je pravi trenutek za krepitev globljega in bolj dinamičnega partnerstva v prihodnjih desetletjih.
Politiki, podjetja in akademske ustanove morajo sodelovati, da bi izkoristili skupne prednosti ter zagotovili dolgoročni napredek in obojestransko korist.
Ko obe največji gospodarstvi združita moči pri reševanju globalnih izzivov, lahko spodbudimo transformativne spremembe in navdihnemo model sodelovanja, ki koristi ne le našim družbam, temveč celotnemu svetu.
Luigi Gambardella
Opomba uredništva: Luigi Gambardella je predsednik ChinaEU, neprofitnega mednarodnega združenja za spodbujanje javno-zasebnih partnerstev, poslovnega sodelovanja in skupnih naložb evropskih in kitajskih podjetij na področju digitalizacije in visoke tehnologije.
Stališča, izražena v tem članku, so stališča avtorja in ne odražajo nujno stališč tiskovne agencije Xinhua.