petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Zahodni tanki imajo isto »tovarniško napako«, ki je odločilno prispevala tudi k padcu nacistične Nemčije!
Podatki o izjemno visoki produkcij ruskih tankov, ki jih je razkril nemški inštitut IfW, o čemer smo že poročali, so razkrili nekatere resne pomanjkljivosti v proizvodnji orožja, predvsem pa proizvodnji težkega orožja med članicami zveze NATO.
Tega pa so se že pred časom zavedli tudi v Veliki Britaniji.
Upokojeni britanski polkovnik in vojni zgodovinar sta na primer že letos junija glasno opozarjala, da ima britanska proizvodnja tankov veliko težavo, ki je zelo podobna tisti, ki so jo imeli nemci v drugi svetovni vojni.
Posvarila sta namreč pred zanašanjem na napredno orožje, ki je predrago za množično proizvodnjo, kar je bila velika napaka nacistične Nemčije.
Njihova glavna skrb je program tankov Challenger 3, v okviru katerega naj bi proizvedli le 148 vozil.
Upokojeni polkovnik britanske vojske in zgodovinar druge svetovne vojne pozivata oblasti Združenega kraljestva, naj ponovno umerijo proizvodnjo orožja, češ da je Britanija preveč osredotočena na izgradnjo izjemno kvalitetne vojaške tehnologije, ki pa je ne more povečati.
To je bil isti problem, ki je nacistično Nemčijo delno spravil na kolena , sta zapisala Hamish de Bretton-Gordon in James Holland v komentarju, ki ga je objavil The Telegraph.
»Zdi se, da smo obsojeni na ponovitev napake, ki jo je nacistična Nemčija naredila v drugi svetovni vojni - zanašanje na sofisticirano orožje, ki je predrago za množično proizvodnjo in ne bo nikoli prineslo odločilnih rezultatov na bojišču,« sta zapisala strokovnjaka.
Holland je zgodovinar druge svetovne vojne, de Bretton-Gordon pa je v svoji 23-letni vojaški karieri vodil več poveljstev, vključno z Natovim bataljonom za hitro odzivanje JRKB in Združenim združenim kemičnim, biološkim, radiološkim in jedrskim polkom Združenega kraljestva.
Preden se je upokojil, je bil de Bretton-Gordon pomočnik direktorja v obveščevalnih službah.
Eden od glavnih pomislekov obeh je program Challenger 3, katerega namen je Združenemu kraljestvu dobaviti najnovejši, najboljši tank v svojem razredu, opremljen z zmogljivo gladkocevno puško kalibra 120 mm.
Toda Združeno kraljestvo jih načrtuje, da jih bo naredilo le 148 , kar je število, za katero sta de Bretton-Gordon in Holland dejala, da je veliko premajhno, da bi zadostilo obrambnim potrebam države.
Spomnila sta, kako je bila nacistična Nemčija obsedena s kakovostjo svojih tankov, vendar jih ni mogla proizvesti v takem obsegu, kot so to storili njihovi nasprotniki.
Some footage showing one of the Challenger tanks lost in Ukraine. Catastrophic damage to the turret which appears to have been thrown from the hull.
— ConeOfArc (@ConeOfArc) October 18, 2024
A grim reminder that no tank is unkillable regardless of who made it pic.twitter.com/KeFCRRrhv5
Hitlerjev industrijski kompleks je na primer izdelal največ 8500 vozil Panzer IV, svojega najpogostejšega tanka tistega časa, kasneje v vojni pa je izdelal manj kot 500 dragih tankov King Tiger.
Ob tem pa so ZDA izdelale več kot 50.000 tankov Sherman, Sovjetska zveza pa je izdelala do 84.000 tankov T-34.
Skupno je nacistična Nemčija med vojno proizvedla nekaj manj kot 50.000 tankov, medtem ko so jih ZDA proizedle več kot 100.000.
Sovjetska zveza pa je izdelala skoraj 120.000 tankov.
Že samo število je vplivalo na drugo svetovno vojno in de Bretton-Gordon in Holland sta zatrdila, da bo tako tudi tokrat
»Stari pregovor 'množičnost je pomembna' je v današnji bitki za Donbas tako pomemben kot za bitke pri Kursku, nekaj kilometrov vzhodneje leta 1943,« sta zapisala.
Trenutni glavni bojni tank Združenega kraljestva je Challenger 2 z ocenjenim inventarjem 227 vozil. Toda poročilo vlade Združenega kraljestva iz marca 2023 pravi, da je bilo v 30-dnevnem roku za operacije na voljo le približno 157 tankov.
Medtem ko bi lahko zahodni tanki, kot sta Challenger 2 in Leopard 2, zmagali proti svojim nasprotnikom v »spopadih ena na ena«, pa ti tanki »niso naredili dovolj razlike v Ukrajini«, ker Kijev ni imel dovolj tankov, da bi se prebil skozi ruske vrste.
»En leopard ni kos tropu hijen,« sta opozorila.
Napredna tehnologija lahko še vedno obrne tok bitke, vendar mora biti to storjeno tako, da se sovražnik ne more zoperstaviti grožnji.
Oba sta oblasti Združenega kraljestva pozvala, naj se »zbudijo«, in zapisala:
»Kdor koli bo v prihodnje vodil državo, potrebuje nujno revizijo obrambe. Dve masivni letalonosilki in 150 tankov ne odvračajo takih, kot sta Rusija ali Kitajska. In okoli teh držav moramo oblikovati naše odvračanje, ne pa nekega namišljenega sovražnika, ki ustreza rivalstvu z eno samo službo. Deset milijard funtov, porabljenih za tanke in ne za lealonosilke, bi nam na primer dalo konvencionalno odvračanje, ki ga trenutno tako primanjkuje.«
De Bretton-Gordon je bil nekoč tudi poveljnik 1. kraljevega tankovskega polka.
Zahodni strokovnjaki ob vrsti točnih ugotovitev svoji publiki seveda radi nasujejo tudi nekaj propagandnih puhlic.
Junija lani je de Bretton-Gordon v svojem komentarju o vojni v Ukrajini pohvalil kakovost britanskih oklepnikov.
Another British Challenger 2 tank was destroyed by Russian forces.
— Chay Bowes (@BowesChay) November 13, 2024
While British Prine Minister Kier Starmer reduces payments for Pensioners winter fuel
Another £4,217,000 worth of British donated scrap burns in Ukraine.
Priorities. pic.twitter.com/ThcSSrLu10
Dejal je, da bojna doktrina Kijeva »omogoča učinkovito uporabo tankov«, ki jih je dobavilo Združeno kraljestvo, »proti ruskim vpoklicanim silam z nizko moralo.«
Kdo so v resnici vojaki z nizko moralo pa kažejo posnetki s fronte. Tudi podatki o desetkrat večjem številu ukrajinskih ujetnikov v primerjavi z ujetimi Rusi pove veliko.
»Kot nekdanji poveljnik tanka vem, da je Challenger 2 močno boljši od tega, kar je ostalo od ruskega oklepa,« je zapisal de Bretton-Gordon.
Toda pri tem je vzel v obzir samo prednosti britanskih tankov, kot so oklep ali top, zanemaril pa je to, kar so zanemarjali tudi nemški poveljniki v drugi svetovni vojni – večjo gibljivost, hitrost in nižjo silhueto ruskih tankov.
Medtem ko de Bretton-Gordon še naprej hvali zmogljivosti britanskih tankov, sta se optimizem in poročanje zahodnih medijev glede Ukrajine spremenila, ko je Rusija svoje gospodarstvo preoblikovala za podporo vojni.
Moskva je hitro razširila svoj obrambni proizvodni kompleks in sedaj izdeluje že skoraj 1600 tankov letno.
Ukrajina si medtem obupno prizadeva zapolniti svoje vrste z več vojaštva.
A hkrati Zelenski ne želi spustiti meje za vpoklic v vojsko na 18 let, kar že vodi v besedne dvoboje ukrajinskega vodstva in njegovih zahodnih podpornikov.
Vsi skupaj pa imajo še vedno en resen problem – ruskih tankov, ki prihajajo s tekočih trakov kot »tople žemljice«, brez večje količine ne bodo uspeli premagati zgolj z »kvaliteto« svojih tankov.
Tako je bilo v drug svetovni vojni in zgodovinsko lekcijo, ki si jo niso zapomnili zahodnjaki sedaj ponavljajo.
Res je točen pregovor, da se pameten uči na tujih napakah, neumnež pa na svojih…