sobota, 05. april 2025 leto 30 / št. 095
Z jedrskimi bombami nad Iran? Trump premaknil bombnike z »jedrskimi zmogljivostmi« bliže svoji tarči

Donaldu Trumpu se očitno zelo mudi izvleči ZDA iz ukrajinske vojne tudi zato, ker je vse bliže – naslednji ameriški vojni.
It's pretty crazy that the prospect of imminent war with Iran is being openly and explicitly telegraphed, and the political/media class seems to be just shrugging its shoulders pic.twitter.com/zjxvVZfzml
— Michael Tracey (@mtracey) April 2, 2025
Njegova zaklinjanja, da si kot predsednik želi le »miru« so se razkrila kot lažna že zaradi njegove tihe privolitve v nadaljevanje izraelskega genocida nad Palestinci.
Z grožnjami, ki jih izreka Iranu pa se ZDA hitro premikajo še proti eni katastrofalni in v tem primeru morda celo jedrski vojni - z Iranom.
Nedavna poročila in satelitski posnetki kažejo, da se v strateškem oporišču Diego Garcia v Indijskem oceanu znatno povečujejo vojaška sredstva ZDA.
Pentagon je poslal sedem nevidnih bombnikov B-2 Spirit (ki lahko nosijo jedrski tovor), številna transportna letala C-17, deset tankerjev za oskrbo z gorivom KC-135, podmornico za balistične rakete razreda Ohio in dve skupini letalonosilk na mesta, kjer jih je mogoče uporabiti v preventivnem napadu na Iran.
Kopičenje brez primere sovpada z nedavnimi grožnjami predsednika Donalda Trumpa glede iranskega programa bogatenja jedrskega urana. V petek je Trump v Beli hiši Iranu izrekel še eno zlovešče opozorilo.
Dejal je: »Iran je zelo visoko na mojem seznamu stvari, ki jih moram spremljati. ... O tem se bomo morali pogovoriti, sicer se bodo Iranu zgodile zelo slabe stvari.... Moja velika želja je, da se z Iranom dogovorimo, vendar če se ne bomo dogovorili, se bodo Iranu zgodile slabe, zelo slabe stvari.«
Povečanje števila opozoril skupaj z napotitvijo bombnikov B-2 je povzročilo razburjenje med analitiki, od katerih mnogi zdaj menijo, da Trump načrtuje napad na iranske jedrske objekte z jedrskimi bombami »low yield« ali tako imenovane protibunkerske, »bunker buster« jedrske bombe, ki so namenjene prodiranju in uničevanju podzemnih, utrjenih objektov.

Če bi do tega ukrepa prišlo, bi bil Iran prisiljen izvesti obsežne povračilne napade na ameriška in izraelska oporišča, pomorska sredstva, kritično infrastrukturo in naftne objekte na Bližnjem vzhodu.
In če bi ti napadi povzročili znatno škodo na ameriških ali izraelskih ciljih, bi lahko prišlo do hitre eskalacije v jedrsko vojno.
To razkriva odlomek iz intervjuja z nekdanjim inšpektorjem za orožje Scottom Ritterjem:
»...sedem bombnikov B-2 je bilo napotenih iz letalskega oporišča Whitman v ZDA v Diego Garcia. Gre za napotitev brez primere. Vključujejo 10 tankerjev KC-31, ki so potrebni za napad na tarčo, kot je Iran. To je nekaj, kar bi moralo ljudi zbuditi, saj obstaja resnična možnost konflikta....
Dejstvo je, da obstajajo bombniki B-2, da obstajajo podmornice razreda Ohio, da je vsakemu od teh oborožitvenih sistemov priloženo jedrsko orožje; jedrsko orožje, ki je bilo izdelano izključno z namenom napada na cilje, kot so ti, ki obstajajo v Iranu. ...
Preprosto navajam dejstvo, da ima Trumpova administracija jedrsko doktrino, povezano z načrtom uporabe jedrskega orožja, ki v konfliktu proti Iranu predvideva uporabo jedrskega orožja, in ne moremo se pretvarjati, da to ne obstaja.«
Pri tem Trumpova administracija očitno načrtuje vojno proti državi, ki ne ogroža nacionalne varnosti ZDA, niti ne ogroža interesov ZDA v regiji.
Edini zločin Irana je, da zaseda kos nepremičnine v regiji, kjer je Izrael odločen, da bo prevladujoča sila.
»To pomeni, da mora izraelski priljubljeni pitbul, Združene države Amerike, znatno zmanjšati iransko vojaško zmogljivost. V ta namen so bogati sionisti med zadnjimi predsedniškimi volitvami napolnili blagajne Trumpove kampanje, saj so vedeli, da bo Trumpova velika priljubljenost koristna pri uresničevanju izraelske agende. Primarni cilj te agende je bil vedno uničenje iranske vojaške zmogljivosti, da bi se Izrael lahko pojavil kot regionalni hegemon brez odpora. Trump zgolj igra vlogo, za katero je bil izbran,« ocenjuje Ron Unz.
Scott Ritter opozarja: »Ko je bil Trump nazadnje predsednik (2016), je prenovil pregled jedrske politike in smernice za uporabo jedrskega orožja. In smernice za jedrsko uporabo so vojni načrt. Vojni načrt je bil na novo napisan, da bi lahko sprožil jedrske napade na Iran. Zato smo danes pripravljeni na napade na Iran, načrt je bil pripravljen... orožje imamo, cilje smo določili...«
Na vprašanje - kaj je bilo »na novo napisano« Scott Ritter opozarja: »Potrebujete določene tipe orožja.... Sedaj imamo novo jedrsko bombo z majhnim eksplozivnim polnjenjem, ki bo razbila bunker, prodrla v objekt in ga uničila z minimalnimi posledicami za okolje (na podmornicah Trident v regiji imamo podobne jedrske bombe, ki jih lahko uporabimo za napad na Iran). Pripravljeni smo iti v vojno proti Iranu. To odločitev smo že sprejeli; načrt obstaja…Udarili bomo in uničeni bodo... Nikoli ne bodo vedeli, kaj jih je doletelo, in nikoli si ne bodo opomogli.. Ameriški načrt ne bo ubil na desetine milijonov Irancev, bo pa ubil na desetine tisoče Irancev, uničil jedrsko infrastrukturo in Iran za vedno vrnil nazaj. Alternativa za Iran je, da se pogaja o svojem jedrskem programu,« ocenjuje Scott Ritter.
Zato je Ritter tako zaskrbljen.
Resno je prepričan, da namerava Trump preventivno napasti iranske jedrske lokacije, kar bi sprožilo domine, ki bi sprožile jedrsko vojno.
Toda kot opozarja tudi Ron Unz, bi to lahko sprožilo takšen odziv sveta, da bi ZDA zelo hitro izgubile primat v svetu.
Pri tem je potrebno opozoriti, da je Rusija že »zaveznica« Irana, ki lahko pričakuje pomoč Rusije.
To ne pomeni, da bi se Rusija neposredno vpletla v vojno, toda z orožjem, obveščevalnimi podatki in logistiko bi zagotovo pomagala Iranu.
Prav zato je Donald Trump, ki želi oddaljiti Rusijo od Irana in Kitajske, v tem trenutku (ob občasnih izbruhih z grožnjami, kot je to običajno) tako uvideven do Rusije.
Iran je ob tem napovedal, da bo v primeru neposrednih sovražnosti z ZDA ali Izraelom razvil jedrsko orožje tudi sam.
Če bi se Iran odzval tako, da bi v odgovor na ameriške napade sam napadel tarče ZDA po vsej regiji in istočasno svoje novo jedrsko orožje usmeril proti tarčam v regiji in zoper Izrael, potem je povsem mogoče, da bi v takšni vojni izgubila Izrael in ZDA in ne veliko večji Iran, kot ocenjuje Scott Ritter.
Vse to pa bomo – žal - morda izvedeli že čez nekaj mesecev…
It's amazing that Americans are convinced that Iran is the problem. A country a world away, surrounded by AMERICAN bases is said to be a "threat to America."
— Noctis Draven (@DravenNoctis) April 4, 2025
It seems obvious to most of us how insane this is but for many Americans they truly believe the lies that Iran must be… pic.twitter.com/5jdpkscpmG
Pri tem je potrebno vzeti, v obzir tudi to, na kar opozarja upokojeni polkovnik ameriške vojske Lawrence Wilkerson, eden od visokih častnikov ZDA, ki so vodili »Puščavski vihar«, ameriško intervencijo proti Iraku leta 1991.
»Vojna z Iranom bi bila po številu žrtev in stroških 10 do 15-krat hujša od vojne v Iraku... In izgubili bi. Nedvomno bi izgubili...« opozarja Wilkerson, nekdanji vodja kabineta ameriškega državnega sekretarja Colina Powella.
Upanje seveda umre zadnje. In še vedno obstaja upanje, da bo Trump ravnal tako, kot je pogosto že v preteklosti, da bo torej zgolj grozil, nato pa poskusil doseči dogovor.
Spomnimo se, da je tako ravnal tudi do Severne Koreje v prvem mandatu, ko je bil njegov svetovalec John Bolton tisti, ki je s pretiranimi zahtevami verjetno uničil dogovor Trumpa s Kim Jon Unom.
According to Maariv, Iran has prepared more than 1,000 hypersonic ballistic missiles to attack Israel's infrastructure in the event of a possible attack. pic.twitter.com/WcIZEvEy5l
— Sprinter Observer (@SprinterObserve) April 3, 2025
Toda v primeru Irana so vložki veliko večji.
In če Iran ne bo podpisal novega dogovora z njim – in nič ne kaže na to – in se Trump odloči, da bo ravnal tako, kot od njega zahtevata Benjamin Netanjahu in izraelski lobi, potem bodo pravkar uvedene ameriške carine večini držav sveta otroška šala v primerjavi s peklom, ki nas vse čaka – predvsem pa Iran, Izrael in ZDA…