REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vojak Wagnerja: Morilci so na fronti uporabnejši od mamilašev

Vojak Wagnerja: Morilci so na fronti uporabnejši od mamilaševVojak Wagnerja. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Zanimive informacije o tem, kako so se nekdanji zaporniki, ki so se znašli na fronti obnesli v realnih pogojih vojne prinaša ruski vojaški bloger Kiril Federov, ki je intervjuval nekdanjega Wagnerjevega borca.

Ta je pripovedoval o tem, kako je nekoč od poveljnika dobil nalogo, da v boj povede borce, ki so bili – nekdanji zaporniki. Ni vedel, kaj naj si o tem misli, stika s temi ljudmi ga je bilo v začetku celo strah.

Trditev, da so morilci cenjeni zaradi svojih »naravnih ubijalskih sposobnosti« in da so se zelo slabo izkazali odvisniki od drog je bila po njegovem pričevanju potrjena v praksi.

V vojni potrebuješ pozornost, sposobnost poslušanja, biti moraš ves čas pripravljen. Morilci so se zato izkazali za bolj uporabne od zasvojencev z mamili...

Predpostavljeni so pri iskanju borcev za Wagner praviloma iskali le tiste obsojene po 105. in 111. členu ruskega kazenskega zakonika: umor in povzročitev hude telesne poškodbe, ki se je končala s smrtjo.

Tisti, ki so jemali droge in bili obsojeni po 228. členu ruskega KZ so po pričevanju borca Wagnerja na fronti umrli zelo hitro.

Oseba, ki je bila zasvojena –, ki se je obnašala, kot da bi lebdela v oblakih, vedno nezadovoljna, v »notranjem uporu« - je v vojni hitro končala svojo pot.

V vojni potrebuješ namreč pozornost, sposobnost poslušanja, biti moraš ves čas pripravljen.

Tisti, ki so bili obsojeni zaradi umorov ob tem niso imeli zavor, imeli pa so že izkušnje, bili so pripravljeni ubijati, zato so nadrejeni vedeli, da njihova roka ne bo omahnila.

Kmalu je ugotovil, da so tudi najhujši morilci lahko zelo dobri borci.

Povedal jim je, kakšne so njihove odgovornosti. »Vi potrebujete svobodo, jaz pa moram opraviti nalogo!« jim je dejal.

Ugotovil je, da se da z njimi zelo enostavno komunicirati in pogajati.

Naj se to sliši še tako grozljivo se je ob tem treba spomniti, da tudi Ukrajina novači iz zaporov.

Omenjeni poveljnik kljub temu pravi, da je stopnja preživetja na ruskih položajih 70 odstotkov in pade na 10 odstotkov za tiste, ki zapustijo svoje položaje.

V Rusiji se je praksa Wagnerja glede rekrutacije zapornikov končala že februarja lani, ker se je v vojsko pričelo vsak mesec javljati dovolj veliko število prostovoljcev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek