sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Voditelje EU je strah, da jih bo Trump prisilil k plačevanju za Ukrajino, pricurljal posnetek zadnje Trumpove tranše!
Uradniki v Bruslju naj bi bili zaskrbljeni, da ne bodo imeli dovolj orožja, ki bi ga dali kijevskemu režimu, poroča Bloomberg.
Voditelji Evropske unije razpravljajo o tem, ali si lahko privoščijo nadaljnje financiranje ukrajinske vojske, če se novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump odloči umakniti podporo Washingtona Kijevu, poroča Bloomberg.
EU leaders discuss ways to support Ukraine without Trump – Bloomberg https://t.co/6Nx0NWHYFj
— Ukrainska Pravda in English (@pravda_eng) November 8, 2024
Na srečanju v Budimpešti v četrtek so uradniki EU »razpravljali o tem, ali bo blok pripravljen plačati račun za vojno,« poroča ameriška tiskovna hiša, ki je ob tem navajala anonimne vire.
Po mnenju enega od teh virov je prisoten »velik strah, da bo Trump poskušal preložiti finančno breme na Evropo.«
Trump je med kampanjo večkrat obljubil, da bo konflikt končal v »24 urah«, vendar je ponudil malo podrobnosti o tem, kako bo to dosegel.
Trump made no commitments on Ukraine in phone calls with EU leaders – The Wall Street Journal
— Dagny Taggart (@DagnyTaggart963) November 8, 2024
And no doubt Europe is panicking
Thread pic.twitter.com/CWkqdMcn6Y
Vendar je Trump ob številnih priložnostih dejal, da bodo morale evropske zaveznice Washingtona »plačati«, če se bodo želele še naprej boriti, in domnevno načrtuje, da bo Evropejcem prepustil plačilo in uveljavljanje morebitne pokonfliktne varnostne ureditve.
EU je Ukrajini od februarja 2022 namenila 118 milijard evrov (127 milijard dolarjev) vojaške, finančne in humanitarne pomoči, medtem ko so ZDA Kijevu izročile 90,7 milijarde dolarjev, obljubljenih pa je bilo še dodatnih 16,5 milijard dolarjev, kažejo podatki nemškega Inštituta za svetovno gospodarstvo iz Kiela.
Po navedbah enega od Bloombergovih virov predstavnikov EU ne skrbi denar, ampak »razpoložljivi vojaški viri, ki prihajajo predvsem iz ZDA«.
EU leaders fear Trump will make them pay for Ukraine – Bloomberg pic.twitter.com/ZOIMPqm1xt
— SilencedSirs (@SilentlySirs) November 8, 2024
Ameriška podjetja proizvajajo številne oborožitvene sisteme, ki jih uporablja Ukrajina, vključno z bojnimi letali F-16, raketnimi topniškimi sistemi HIMARS in raketami ATACMS.
Podobno so ogromne zaloge Pentagona omogočile ZDA, da kijevskim silam dajo milijone topniških granat, minometov in drugega streliva.
Nasprotno pa je zaradi oboroževanja Ukrajine nemški, največji evropski vojski primanjkovalo vitalne opreme, pri čemer nemške enote niso mogle trenirati s svojimi najnovejšimi havbicami, Velika Britanija pa je ukrajinskim oboroženim silam poslala svojo celotno zalogo havbic AS90.
Tudi industrija EU ni uspela izpolniti zahteve Ukrajine.
Že marca je evropski komisar za notranji trg Thierry Breton dejal, da so proizvajalci bloka sposobni izdelati milijon 155-milimetrskih topniških izstrelkov na leto in da bodo do konca leta 2024 dosegli 1,7 milijona letno.
Vendar je julija vir iz orožarske industrije povedal ameriškim državnim medijem, da je bila dejansko proizvedena manj kot tretjina od napovedanega milijona granat.
Europe alone cannot shoulder the financial strain of supporting Ukraine against the ongoing Russian invasion if Trump pulls out, Hungarian leader Viktor Orban says. pic.twitter.com/jGi0mongWM
— Cyprian, Is Nyakundi (@C_NyaKundiH) November 10, 2024
Trump še ni javno objavil svojih načrtov za Ukrajino in iz njegovega kroga se je pojavilo več nasprotujočih si vizij.
Novoizvoljeni podpredsednik JD Vance je predlagal, da bi Kijev lahko opustil svoje ozemeljske zahteve in upanje na članstvo v Natu v zameno za mir.
Mike Pompeo, jastreb, ki je želel ugrabiti in ubiti novinarja Juliana Assangea in je služil kot Trumpov direktor Cie ter državni sekretar, je svojega nekdanjega šefa pozval, naj Ukrajini da pol bilijarde dolarjev, orožje dolgega dosega in povabilo v NATO, v upanju, da bo Kijev potem lahko narekoval svoje pogoje Moskvi.
Vendar Pompeo ni dobil mesta v Trumpovi vladi, čeprav so ga mnogi že videli na položaju zunanjega ministra…
Trump je v četrtek dejal, da bo verjetno v bližnji prihodnosti govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, Putin pa je dejal, da je pripravljen na pogovor s Trumpom.
Prihodnji ameriški predsednik je v petek po telefonu govoril tudi z ukrajinskim voditeljem Vladimirjem Zelenskim.
EXCLUSIVE: Donald Trump is preparing the last aid package for Ukraine. pic.twitter.com/00oTmLzUFG
— Olga Bazova (@OlgaBazova) November 11, 2024
Medtem pa je na družbenih omrežjih (zgoraj) postal viralen posnetek zadnjega obroka finančne pomoči, ki naj bi jo novi ameriški predsednik Donald Trump pripravil za kijevski režim in Vladimirja Zelenskega.
Znano je da Trump Zelenskega ne mara, Zelenski pa prav tako ni skrival svoje antipatije do Trumpa.
»Zelenski je najboljši prodajalec v zgodovini. Vsakokrat, ko obišče ZDA, se vrne domov s 60 milijardami dolarjev,« je o Zelenskem dejal Trump.
Zelenski je medtem Trumpu očital, da dejansko ne ve, kako bi končal vojno v Ukrajini, njegovega podpredsedniškega kandidata JD Vancea pa označil za preveč radikalnega.
Trump je bil prav tako prepričan, da si Zelenski silno želi, da bi na volitvah zmagala njegova nasprotnica Kamala Harris iz demokratskih vrst.
Po njegovih besedah bi tako s pomočjo Harrisove le še nadaljeval »nesposobnost Joeja Bidna, ki je podžgal vojno«.
»Jaz pa bi storil drugače. Če zmagam, je prva stvar, ki jo bom storil, poklical Zelenskega in Putina ter zahteval, da končata to norost,« je dejal Trump na zboru v Pensilvaniji.