petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Visoki uradnik Cie: psihopat iz Rijada nadzoruje celotno državo, Bela hiša jim pomaga, da prikrijejo umor novinarja
Nekdanji pripadnik ameriške Centralne obveščevalne agencije (Cia) in obveščevalni analitik trdi, da administracija aktualnega predsednika ZDA Donalda Trumpa pomaga savudskemu režimu, da prikrije umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija.
Robert (Bob) Baer je za CNN je dejal, da se ZDA namerno slabo odzivajo na umor novinarja, ki je živel in delal v Ameriki.
"Vedno smo mižali na vse, kar se dogaja v Savdski Arabiji," je poudaril Bob Baer.
Hašodži je izginil 2. oktobra, ko je vstopil v savdski konzulat v Carigradu, kamor je šel urejat nujno potrebne dokumente, da bi se lahko poročil s svojo turško izvoljenko Hatice Cengiz.
Po skoraj dveh tednih zanikanj, je Rijad naposled priznal, da je bil Hašodži umorjen med (domnevnim) pretepom znotraj konzulata. Turčija v nasprotju s tem pa zagotavlja, da je bil izrazito krut umor novinarja naklepen ter zahteva izročitev odgovornih. Rijad to zavrača in je namesto tega sporočil, da je odpustil pet visokih uradnikov, priprl 18 ljudi, ki so vpleteni v Hašodžijev umor in naposled obtožil pet osumljencev, ki jih namerava obsoditi na smrt doma.
Trupla tragično umorjenega novinarja še dober mesec po njegovi smrti niso odkrili, nazadnje je Yasin Aktay, svetovalec turškega predsednika Erdogana obudil pred časom že izraženo domnevo, da so ga morilci raztopili v kislini.
Preiskovalci verjamejo, da so nato novinarjeve utekočinjene posmrtne ostanke odlili v odtok.
Zvočni posnetki v lasti turških oblasti, ki jih je Ankara že posredovala Savdski Arabiji in tudi ZDA, Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji pa kažejo, da je eden od morilcev po telefonu sporočil svojemu nadrejenemu, da "pove svojemu šefu, da je bila naloga opravljena", kar še dodatno nakazuje, da je umor odpadniškega savdskega novinarja, ki je bil oster kritik oblasti v Rijadu - ukazal nekdo iz samega vrha savdskega režima.
Dejstvo je, da vsi do sedaj zbrani dokazi nakazujejo, da je bil naročnik krutega umora ravno prestolonaslednik Mohamed bin Salman. Hašodži je postal trn v peti savdskega kronskega princa zaradi svojih kritičnih prispevkov za Washington Post.
"Način vodenja Savdske Arabije razkriva, da je Mohamed bin Salman avtokrat. Dejstvo je, da bin Salman nadzoruje varnostne službe in dobesedno celotno državo", poudarja Bob Baer.
Čeprav so turški in ameriški uradniki, vključno z ameriškim državnim sekretarjem za nacionalno varnost Johnom Boltonom, izjavili, da avdio posnetki niso pripeljali do sklepa, da je bil princ Mohamed vpleten v umor, Baer opozarja, da je zelo malo verjetno, da bi imel kdorkoli drug v savdskem kraljestvu avtoriteto in sploh pogum, da mimo tiranskega princa bin Salmana izda ukaz za takšno operacijo.
Bolton se je sicer izgovarjal, da osebno ni poslušal po princa Mohameda obremenjujoč zvočni posnetek grozljivih zadnjih sedem minut Hašodžijevega življenja.
Toda Baer dvomi, da bi se kdorkoli od uradnikov savdskega dvora upal delati za hrbtom prestolonaslednika Mohameda.
"Kaj takega se ni nikoli zgodilo. Možnosti, da je Mohamed bin Salman ukazal umoriti Hašodžija so skoraj 100 odstotne", je sklenil nekdanji visoki uradnik Cie, očitno trdno prepričan v krivdo savdskega kronskega princa.
Vse kaže, da je Trumpova administracija negotova, kako se odzvati na umor Hašodžija; medtem ko so nekateri visoki uradniki Washingtona napovedovali morebitne sankcije proti vodilnim predstavnikom Rijada, so nato izostala konkretna dejanja, najbrž zaradi globokih gospodarskih vezi med ZDA, natančneje Trumpovo družino in bin Salmanom.
"V tem trenutku Bela hiša ne vidi izhoda. Savdska Arabija je vulkan, in če poskušamo izriniti kronskega princa z oblasti v trenutku, ko tam nimamo nobenega drugega svojega človeka, je tako početje zelo nepredvidljivo", je obrazložil Baer omahovanje Bele hiše v smeri ostrejše akcije proti bin Salmanu in njegovemu očetu, ostarelem kralju Salmanu.
"Ni dvoma, da imamo zdaj v Rijadu psihopata, ki nadzoruje državo. Noben savdski princ v zgodovini ni počel ničesar podobnega. Menim, da se Bela hiša boji, da bo Savdska Arabija popokala po šivih, izbruhnila kot vulkan... Kaj bomo storili potem?", je sklenil Bob Baer.
Princ Mohamed bin Salman vlada s trdo roko od časa, ko je imenovan za prestolonaslednika. Lansko leto je po njegovem ukazu v državi sprožena obsežna "čistka" v kateri je bilo aretirano in odpuščeno veliko število vplivnežev, vključno z njegovimi najožjimi sorodniki, člani savdske kraljevske družine. Hkrati je utišal glas tistih, ki se niso strinjali z njim in njegovim tiranskim načinom vladanja, ter si je tako trdno zasidral položaj najmočnejše osebe v državi.
Le malo zatem, ko je o ugotovitvah, ki izhajajo iz do sedaj zbranih dokazov o likvidaciji Hašodžija javno spregovoril Bob Baer, je ameriška Cia potrdila, da stoji za prepričanjem, da je umor novinarja naročil savdski prestolonaslednik.
Washington Post, Fox News in drugi ameriški in svetovni mediji poročajo, da je Cia prišla do sklepa, da je umor novinarja v prostorih savdskega konzulata v Carigradu naročil savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman.
Cia je o svoji ugotovitvi, ki je v nasprotju z zanikanji savdskih oblasti, obvestila tudi druge organe ameriške vlade, vključno s kongresom. S tem pa so zelo otežili prizadevanja predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki se na vse kriplje prizadeva ohrani dobre odnose s Savdsko Arabijo in predvsem s Salmanovim dvorom, s katerim ga vežejo tudi zasebne poslovne naveze.
Savdsko veleposlaništvo v Washingtonu se je odzvalo na navedbe Cie in jih zavrnilo kot napačne ter poudarilo, da se slišijo različne teorije in špekulacije.
Cia je do sklepa o tem, kaj se je dejansko zgodilo v savdskem konzulatu v Carigradu, prišla med drugim na podlagi telefonskega pogovora med Hašodžijem in bratom prestolonaslednika, princem Halidom bin Salmanom, ki je veleposlanik kraljevine v ZDA. Prav princ Halid je Hašodžija napotil, da naj kar gre po papirje v carigrajski konzulat, ker da se mu ne bo nič zgodilo.
Princ Halid sicer zavrača informacijo o telefonskem pogovoru z novinarjem Hašodžijem in poziva ameriško vlado, naj objavi vse informacije, ki jih ima v zvezi s tem, torej posnetke prisluškovanja njegovemu telefonu.
Toda ameriški mediji poudarjajo, da je Cia analizirala tudi telefonski pogovor, ki ga je kmalu po umoru iz konzulata opravil Mohamedu bin Salmanu zvest varnostni uradnik Maher Abdulaziz Mutreb s pomočnikom prestolonaslednika Saudom al Kahtanijem.
Prav Maher Abdulaziz Mutreb, ki so ga v preteklosti pogosto opazili ob strani princa Mohameda bin Salmana, tudi na potovanjih po svetu, je al Kahtanija takoj po likvidaciji Hašodžija obvestil, da je bila "operacija uspešno izpeljana".