REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V napačnem trenutku: ameriška amfibijska oklepna vozila se lahko po tragični nesreči prevažajo – le še po kopnem!?

V napačnem trenutku: ameriška amfibijska oklepna vozila se lahko po tragični nesreči prevažajo – le še po kopnem!?Amfibija v morju. Vir: Twitter

Ameriški marinci so zmeraj v prvih vrstah ameriške vojske.

In naj gre za z rekami in jezeri prepredeno evropsko bojišče, ali otokov polno vzhodnoazijsko, so eno od njihovih najpomembnejših sredstev, vsaj doslej, bila – amfibijska vozila (AAV).

Gre za »dvoživke«, ki se običajno z gosenicami ali kolesi prevažajo po kopnem, hkrati pa lahko plavajo in preplavajo reke, jezera, morja… Obenem lahko prevažajo tudi vojake.

Amfibija na norveškem jezeru
Amfibijsko vozilo na norveškem jezeru. Vir: Twitter

Toda sedaj je poveljstvo ameriških marincev odločilo, da se bodo vsa amfibijska vozila, ki jih imajo, v prihodnje uporabljala le na kopnem, v vodo pa bodo lahko zapeljala le v - izrednih razmerah.

Poveljstvo ameriških marincev je odločilo, da se bodo vsa amfibijska vozila, ki jih imajo, v prihodnje uporabljala le na kopnem, v vodo pa bodo lahko zapeljala le v izrednih razmerah... Do prepovedi prihaja več kot leto dni po tem, ko je ena amfibija potonila med vadbo, pri čemer je umrlo devet vojakov.

Pri tem pa sploh ne gre za kakšno manjše število vozil…

V izdaji The Military Balance iz leta 2016, ki ga izdaja Mednarodni inštitut za strateške študije (IISS), se navaja, da naj bi ZDA imele 1311 takšnih vozil.

Do prepovedi sicer prihaja več kot leto dni po tem, ko je eno amfibijsko vozilo potonilo med vadbo, pri čemer je umrlo osem marincev in mornar ameriške mornarice.

Ta nesreča je bila pripisana številnim napakam pri vzdrževanju, usposabljanju in vodenju.

Poveljstvo marincev si sicer prizadeva za zamenjavo svojih zastarelih »AAV« z novimi amfibijskimi bojnimi vozili na kolesih 8x8 z oznako ACV, vendar bo to trajalo še precej časa.

Istočasno pa so marinci prenehali uporabljati tudi tanke M1 Abrams, saj želijo v prihodnje biti še bolj »gibljivi.«

Leta 2018 so marinci objavili, da so za svoje novo vozilo izbrali različico lahkega oklepnega vozila na kolesih SuperAV 8x8, ki ga izdelujejo BAE Systems iz Združenega kraljestva ter Iveco iz Italije.

ACV je manjši, počasnejši na vodi in ima manjšo zmogljivost za prevoz vojakov kot AAV, vendar je hitrejši na kopnem, lažje pa naj bi bilo tudi upravljanje in vzdrževanje vozila.

Po podatkih poveljstva marincev se sicer danes »76 odstotkov nalog«, ki jih imajo, odvija na kopnem, zato prepoved »plavanja« morda ne bo imela hujših posledic.

Amfibija v snegu
Amfibija v snegu. Vir: Twitter

Toda zelo verjetno je, da se bo sposobnost izvajanja nalog na vodi ob pomanjkanju vežbanja s strani marincev in zaradi počasnega dotoka novih vozil v naslednjih letih še zmanjševala, ne pa povečevala.

Kar pa ni dobra popotnica za nove naloge, predvsem v jugovzhodni Aziji, kamor vsi ameriški predsedniki v zadnjem času (od Baracka Obame naprej) pošiljajo glavnino ameriških ekspedicijskih sil.

Prav tako pa je, mimogrede, zanimivo, da Slovenska vojska ob pogostih navedbah o veliki vlogi, ki da jo lahko odigra vojska tudi za civiliste, ni nabavila prav nobeno od podobnih vozil.

V ZDA jih ne bodo pošiljali več v tekočine zaradi dotrajalosti, v Sloveniji pa zato, ker jih ni, saj Slovenska vojska kupuje to, kar ji ukaže NATO, ne pa to, kar bi morda potrebovali doma...

Slovenski Boxerji bodo enako kot so Patrije - neplovni.

In bi v vodi plavali kot - kamen.

So pa takšna vozila lahko res koristna v primeru hujših naravnih nesreč, poplav, snežnih neviht in podobno.

Takrat lahko rešujejo ljudi ali dovažajo zaloge tudi tja, kamor običajna vozila ne morejo. 

V ZDA jih v tekočine tako ne bodo pošiljali več zaradi dotrajalosti, v Sloveniji pa zato, ker jih ni, saj Slovenska vojska kupuje to, kar ji ukaže NATO, ne pa to, kar bi morda res potrebovali doma...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek