REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Franciji po smrti plastičnega kirurga Macronove soproge Brigitte, našli mrtvega še enega Macronovega kritika

V Franciji po smrti plastičnega kirurga Macronove soproge Brigitte, našli mrtvega še enega Macronovega kritikaOlivier Marleix. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Visokega francoskega člana parlamenta, znanega po ostri kritiki predsednika Francije Emmanuela Macrona, so našli mrtvega na njegovem domu.

Po mnenju oblasti je šlo za samomor.

Olivierja Marleixa, 54-letnega poslanca konservativne stranke Les Republicains in dolgoletnega člana nacionalne skupščine, so po navedbah lokalnega tožilstva v ponedeljek popoldne našli obešenega v zgornji sobi njegove rezidence v Anetu v Eure-et-Loir.

Truplo Olivierja Marleixa, francoskega konservativnega zakonodajalca, so našli na njegovem domu. Menda je storil samomor. Le nekaj dni pred tem naj bi v podobnih okoliščinah umrl tudi plastični kirurg Macronove soproge Brigitte...

»V tej fazi lahko izključimo vpletenost tretje osebe, zato je najverjetnejši vzrok samomor,« je za AFP povedal državni tožilec Frederic Chevallier.

Obdukcija naj bi bila predvidena za 9. julij.

Marleix, dolgoletni poslanec in nekdanji vodja poslanske skupine Les Republicains, je imel osrednjo vlogo v preiskavah francoske industrijske politike.

Macrona je večkrat obtožil, da je leta 2014 koruptivno narekoval prodajo energetskega dela francoskega podjetja Alstom - ključnega dobavitelja turbin za jedrske elektrarne - ameriškemu velikanu General Electric.

Marleix je trdil, da je Macron - takrat namestnik generalnega sekretarja v Elizejski palači - preglasoval svojega takratnega nadrejenega, ministra za gospodarstvo Arnauda Montebourga, in kasneje sporno prodajo odobril brez ustreznega nadzora.

Marleix je v takratnem pismu tožilcu obsodil nekaj, kar je opisal kot »korupcijski pakt«, in trdil, da so se posamezniki, ki so imeli finančne deleže v poslih z Alstomom, Alcatelom, Technipom in STX, kasneje pojavili kot donatorji ali organizatorji Macronove predsedniške kampanje leta 2017.

Čeprav je sodstvo obtožbe zavrnilo, je Marleix o tem še naprej javno govoril.

Alstom je bil ključen dobavitelj tudi ob izgradnji TEŠ 6... Vir: Telegram, posnetek zaslona

Zahteval je tudi preiskavo, ali je ameriško podjetje BlackRock - v katerem je delal sedanji nemški kancler Friedrich Merz - neupravičeno profitiralo s pomočjo francoske pokojninske reforme.

Sin nekdanjega ministra Alaina Marleixa je bil glasen nasprotnik kakršnega koli zavezništva z desničarsko stranko Nacionalni shod (RN), čeprav je leta 2024 v drugem krogu proti kandidatu RN komajda obdržal svoj sedež.

Ta »samomor« Olivierja Marleixa pa se je zgodil po še eni nedavni odmevni smrti, ki je v Franciji razburkala ugibanja javnosti.

29. junija so 58-letnega plastičnega kirurga, povezanega z Macronovo ženo Brigitte, našli mrtvega, potem ko je padel z okna v Parizu.

Zdravniki so izjavili, da naj bi François Fevre, ki naj bi obljubil, da bo razkril podrobnosti o domnevnih operacijah francoske prve dame, povezanih s spolom Brigitte, storil samomor.

Macrona je večkrat obtožil, da je leta 2014 koruptivno narekoval prodajo energetskega dela francoskega podjetja Alstom - ključnega dobavitelja turbin za jedrske elektrarne - ameriškemu velikanu General Electric.

Njegova sestra temu oporeka in domneva, da je bila njegova smrt morda povezana z intervjujem, ki naj bi ga dal v kratkem.

Zakonca Macron sta se nenehno soočala s špekulacijami o Brigittinem spolu - te trditve sta večkrat zanikala in tudi proti novinarjem, ki so na podlagi preiskav razkrivali, da je bila Brigitte v mladosti moški - sprožila pravne postopke.

Na novico o Marleixovi smrti so se hitro odzvali vsi politični predstavniki.

Emmanuel Macron ga je v izjavi označil za »izkušenega politika« in dejal, da spoštuje njune razlike, saj izhajajo iz »skupne ljubezni« do države.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek