torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
V Moskvi vse izračunali: Rusija ima najmočnejši vojaški superračunalnik, Šojgu napovedal konec vojne leta 2025!
Glede na neuspehe ukrajinske vojske v večmesečni in neuspešni »protiofenzivi« številni komentatorji pričakujejo, da bo Rusija kmalu sprožila ofenzivo velikih razmer, v obliki »velikih puščic« na zemljevidu Ukrajine. Toda bolj trezni analitiki navajajo razloge, zaradi katerih se to najverjetneje ne bo zgodilo.
Obstaja namreč razlog, zakaj je ruski obrambni minister Sergej Šojgu postavil leto 2025 kot datum za končanje vojne v Ukrajini.
Spomnimo se, da ima Rusija že dolgo časa najzmogljivejši vojaški superračunalnik na svetu, ki stoji dobesedno v kleti ministrstva za obrambo v Moskvi.
Superračunalnik NDMC (rusko НЦУО СуперкомпЬютер) je vojaški superračunalnik s hitrostjo 16 petaflopov.
Nahaja se v Moskvi.
Zmogljivost shranjevanja je 236 petabajtov.
Superračunalnik je zasnovan za napovedovanje razvoja oboroženih spopadov in je sposoben analizirati situacijo ter sklepati na podlagi informacij o preteklih vojaških spopadih.
Baza podatkov superračunalnika vsebuje podatke o večjih oboroženih spopadih v modernem času za učinkovito analizo prihodnjih groženj.
To pomeni, da je rusko ministrstvo za obrambo verjetno že popolnoma »preigralo« ukrajinski konflikt do samega konca.
Glede na to, kako se razvijajo dogodki, lahko superračunalnik glede na trende zelo enostavno oceni naravno pot in časovni razpored konflikta.
Mnogi so prepričani, da je rusko ministrstvo za obrambo že izračunalo ves potek vojne in izbralo tistega, ki omogoča Rusiji, da pride do cilja – s kar najmanj žrtvami.
Ukrajinsko vodstvo lahko sicer še pošilja vojake v smrt, a matematične logike izgub to ne bo spremenilo.
Leta 2025 bo Ukrajini zmanjkalo ne samo orožja, pač pa predvsem ljudi, vojakov in enot, sposobnih za boj.
Bolj natančno to pomeni, da bo Rusija to zimo izkoristila za dodatno opustošenje ukrajinske infrastrukture in zaledja.
Rusija je namreč v preteklem letu močno okrepila svoje vesoljske zmogljivosti ISR z ducatom ali več pomembnimi izstrelitvami vojaških satelitov, ki so vključevali optoelektrične in radarske satelite SAR ter komunikacijske in satelite za zaznavanje SIGINT.
Maja 2024 naj bi Rusija izstrelila svoje prve komercialne optoelektrične satelite, podobne MAXAR. Da ne omenjamo, da Roscosmos začenja projekt Gryphon, sestavljen iz konstelacije 136 satelitov, ki bodo »nadzorovali celotno zemeljsko površje«.
Ker bo tudi to zimo prišlo do defoliacije, bodo ukrajinske sile ob padajočem listju vse pogosteje na merkih nove ruske zmogljivosti izvidovanja oziroma ISR.
Ruski sistemi vključujejo predhodno napovedana nova letala A-50U AWACS kot tudi ruske večcevne raketomete GMLRS, ki se zdaj množično proizvajajo. Gre za sistem Smerch/Tornado-S, ki ima z običajnimi raketami večji domet in udarno moč od ameriških HIMARS-ov in je pred kratkim zdesetkal ukrajinske zadnje linije.
To zimo se bo zato nad vkopanimi enotami Ukrajine sprožil brutalen pekel, ki ga iz ozadja vodi – najmočnejši vojaški superračunalnik…