REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Franciji bodo zamenjali neprimerni besedi »mama« in »oče« s »starš 1« in »starš 2«

V Franciji bodo zamenjali neprimerni besedi »mama« in »oče« s »starš 1« in »starš 2«

Francija bo zamenjala besedi »mama« in »oče« s »starš 1« in »starš 2«. S kontroverznim amandmajem naj bi zamenjali po oceni predlagateljev neustrezni besedi »oče« in »mati« s spolno bolj nevtralnimi izrazi.

Čeprav je francoski minister Jean-Michel Blanquer nasprotoval amandmaju, je francoski parlament sprejel zakonsko določilo, ki naj bi odpravilo z neustreznimi oznakami »oče« in »mati«, poroča britanski Telegraph.

Namesto tega naj bi po novem v šolah oziroma v šolskih dokumentih starše imenovali spolno nevtralno, kot »starš 1« in »starš 2«.

Zagovorniki spremembe trdijo, da bo preprečila diskriminacijo, usmerjeno zoper starše istega spola.

Zagovorniki spremembe trdijo, da bo preprečila diskriminacijo, usmerjeno zoper starše istega spola. Vendar kritiki spremembe opozarjajo na nove pasti spremembe, predvsem pa, da dehumanizira odnose med starši in otroci, je grdo in odpira vprašanje – kdo bo po novem »starš 1« in kdo bo »drugorazredni« starš z oznako »starš 2.«

Amandma je bil sprejet kot del zakona, katerega namen je izgradnja »šole zaupanja«. Ta šola pa po novem prinaša tudi obvezno šolanje za otroke že od tretjega leta starosti.

»Namen tega amandmaja je, da z zakonom zakorenini različnost družinske različnosti v administrativnih dokumentih, ki jih izdaja šola,« je dejala Valérie Petit, poslanka vladajoče stranke REM sedanjega predsednika Francije Emmanuela Macrona.

Macron - protesti Vir:Pixsell
Protestnik v Parizu ob 14. tednu zoper politiko predsednika Francije Emmanuela Macrona. Vir: Pixsell

Po njeni oceni besede »mati« in »oče« v šolskih dokumentih, kot so na primer prijava k malici ali dovoljenje otrokom, da se udeležijo ekskurzij, ne jemljejo v obzir nedavno sprejetega zakona, ki dovoljuje istospolne poroke in prav tako ne upoštevajo obstoja staršev istega spola.

Predlagani način bi lahko oblikoval 'starševsko hierarhijo.'

»Imamo družine, ki so soočene s tem, da morajo označiti določene izbire na dokumentih, ki so napisane v staromodnih družbenih in družinskih modelih. Za nas je amandma merilo socialne enakosti,« je dejala poslanka.

Spremembo je podprl tudi socialistični poslanec Joaquim Pueyot, ki je reformo pohvalil kot »vprašanje spoštovanja in dostojanstva.«

»Ne morete si predstavljati posledic, kadar otroci ne čutijo, da so obravnavani enako, kot ostali,« je dejal.

Organizacija FCPE, ki je največja zveza francoskih staršev, je spremembo označila kot »dobro stvar«, saj je po njeni oceni v sozvočju z nedavnim zakonom, ki prepoveduje nadlegovanje, »saj so pogosto tarčan nadlegovanj prav otroci, ki se ne skladajo z določenimi kriteriji.«

Gay pride Rotterdam Vir:Pixsell
Utrinek iz lanskega "Gay Pride" festivala v Rotterdamu.  Vir: Pixsell

Vendar pa so spremembi nasprotovali konservativni republikanci in stranke desnice. Konservativni član parlamenta Xavier Breton je dejal: »Ko slišim ljudi, da govorijo o tem staromodnem modelu, bi rad opozoril, da je med sklenjenimi zvezami danes, civilnimi ali cerkvenimi, 95 odstotkov takšnih, kjer gre za zveze moških in žensk.«

Poslanec Fabien Di Filippo pa je obsodil tudi »zastrašujočo ideologijo, ki v imenu brezmejnega egalitarizma promovira referenčne točke, vključno s tistimi, ki se nanašajo na družino.«

Poslanec Eric Ciotti je dejal, da 'zanikanje spolov uničuje ravnotežje naše družbe.'

Ideja o zamenjavi besed »oče« in »mati« s »starš 1« in »starš 2« je bila sicer prvič sprožena že ob zakonu, ki je legaliziral istospolne zveze v Franciji leta 2013, vendar takrat do te spremembe v zakonodaji ni prišlo. Tudi Jean-Michel Blanquer, sedanji minister za izobraževanje, je spremembi nasprotoval, saj to po njegovi oceni ni nekaj, kar bi bilo potrebno urejati z zakonom.

Poslanec Eric Ciotti pa je dejal, da »zanikanje spolov uničuje ravnotežje naše družbe.«

Šokirani so tudi mnogi drugi »tradicionalisti.«

Ludovine de la Rochère, predsednik organizacije Manif Pour Tous, ki nasprotuje istospolnim zakonom, pa spremembo ocenjuje kot »popolnoma dehumanizirajočo«.

Marine Le Pen Vir:Pixsell
Marine Le Pen, voditeljica Nacionalnega zbora, vir: Pixsell

Marine Le Pen, voditeljica Nacionalnega zbora je dejala, da so v taboru francoskega predsednika Emmanuela Macrona glede pogledov na družbo sedaj »maske padle«. Jordan Bardella, vodja evropske liste stranke pa je dejal, da je to poskus, da »ideološko izsiljujejo otroke« in da »totalitarizem ni več daleč.«

Celo v organizaciji AFDH, ki združuje starše istega spola, so ocenili, da je sicer prav, da bodo v šolske formularje odslej vključili tudi njihove, istospolne starše, so pa opozorili, da bi predlagani način lahko oblikoval »starševsko hierarhijo.«

»Kdo je 'starš številka 1' in kdo je 'starš številka 2'?«, se je vprašal predsednik AFDH Alexandre Urwicz

»Kdo je 'starš številka 1' in kdo je 'starš številka 2'?«, se je vprašal predsednik AFDH Alexandre Urwicz in predlagal bolj »vključujočo« opredelitev v smislu podpisa za »očeta, mater in zakonitega zastopnika.«

Jean-Michel Aphatie, urednik radia Europe 1 je ocenil, da je sicer logično, da tudi administrativni formularji sledijo spremembam v družbi, da pa je »spreminjanje staršev v številke zelo administrativno in grdo.«

Amandma lahko sicer zavrne tudi francoski senat, v katerem je večina senatorjev bolj desnosredinskih prepričanj, v tem primeru pa se bo amandma znova vrnil v odločanje v nacionalno skupščino. Zanimiv prispevek na temo določanja ali izbire spola pa je mogoče prebrati tudi tukaj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek