REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ulovi in ubij: Znanstveniki izdelali filter, ki je skoraj 100-odstotno zanesljiv proti koronavirusu

Ulovi in ubij: Znanstveniki izdelali filter, ki je skoraj 100-odstotno zanesljiv proti koronavirusuHepa filtri - v boju proti koronavirusu

Odpiranje gospodarstev bo vse bolj odvisno od tega, kako uspešni bomo pri filtriranju zraka v zaprtih prostorih, opozarjajo znanstveniki.

V poplavi slabih novic o koronavirusu prihaja iz sveta tokrat ena dobra: znanstveniki so izdelali filter, ki lahko zadrži in ubije viruse, ki širijo Covid-19.

Nova iznajdba bi lahko v prihodnosti znatno omejila možnosti virusa, da se širi v zaprtih prostorih.

Prav to je namreč eden od večjih izzivov pri prenašanju okužb s tem virusom.

Študija, ki je objavljena v ameriškem časniku za materiale (Materials Today Physics) kaže, da lahko novi filter ujame in takoj nevtralizira kar 98,8 odstotkov virusov, ki prenašajo Covid-19.

Študija, ki je objavljena v ameriškem časniku za materiale (Materials Today Physics) kaže, da lahko novi filter ujame in takoj nevtralizira kar 98,8 odstotkov virusov, ki prenašajo Covid-19.

Viruse filter ubije že pri enem samem prehodu skozi filter.

Filter ubije tudi do 99,8 odstotkov spor smrtonosne bakterije Bacillus anthracis, ki sproža zastrupitev z antraksom, najmočnejšim strupom.

Pri tem omenjeni filtri ne bi smeli biti dragi za proizvodnjo. Narejeni so namreč iz komercialno dostopne »nikljeve pene«, ki se nato zagreje nad 70 stopinj Celzija.

Pena se elektronsko zagreje in izkorišča dejstvo, da virusi SARS-CoV-2 ne preživijo na temperaturah, višjih od 70 stopinj Celzija.

»Ta filter bi lahko bil uporaben na letališčih in letalih, v uradih, šolah in na križarkah, povsod, kjer je potrebno ustaviti širjenje virusa v družbi,« je prepričan Zhifeng Ren, direktor teksaškega centra za superprevodnost Univerze Houston, ki je sodeloval s podjetjem Medistar sodeloval pri izdelavi novega filtra.

Filtre bi tudi lahko izdelovali v različnih dimenzijah, od najmanjših, ki bi zrak prefiltrirali znotraj določenega urada, do večjih, ki bi filtrirali trgovske centre in podobne dvorane, ker sedanje klimatske naprave predstavljajo resen problem pri preprečevanju širjenja okužb.

Da lahko virus v zraku preživi tudi nekaj ur in se širi po zraku je namreč vse večji problem, na katerega je nedavno WHO opozorilo tudi 239 znanstvenikov.

Da je odpiranje gospodarstev po svetu odvisno prav od čistega zraka v zaprtih prostorih, pa opozarja tudi NY Post.

Če namreč delate v zaprtem prostoru, vas lahko okuži tudi nekdo, ki je deset metrov od vas in v tem primeru varnostna razdalja dveh metrov in pranje rok ne pomagata kaj veliko.

Zrak v letalih se zato zamenja vsake tri minute, zato je že danes malo verjetno, da bi se lahko okužili v letalu.

»Da bi premagali Covid-19 moramo postati okoljevarstveniki zaprtih prostorov in našo pozornost od kvalitete zraka zunaj preusmeriti v kvaliteto zraka znotraj prostorov,« opozarjajo v časniku.

Tudi najnovejše raziskave ameriške akademije znanosti kažejo, da so prenosi virusa po zraku v nasprotju s tem, kar se je mislilo v začetku pandemije, »zelo virulentni« in predstavljajo celo »dominanten« način okužb.

Primer iz Kitajske, ki je bil dobro raziskan, je na primer pokazal, da je en sam okuženi v restavraciji zaradi kapljic, ki jih je emitiral med običajnim pogovarjanjem prav s pomočjo klimatske naprave - okužil še goste za dvema drugima mizama.

Ob tem so v restavracijah ljudje brez mask in zato še bolj izpostavljeni okužbam.

Guverner New Yorka Andrew Cuomo je zato restavracijam že naložil, da si pred ponovnim odpiranjem instalirajo »HEPA filtre«.

Dejstvo namreč je, da tudi ti filtri lahko »ujamejo« kronaviruse in podobno majhne delčke.

Vendar lastniki lokalov odgovarjajo, da ti filtri ali ne bodo delovali s sedanjo opremo, ali pa bi predelava stala preveč.

Takšne filtre že imajo letala, ti filtri pa reciklirajo 30 odstotkov zraka, 70 odstotkov pa ga izpihnejo izven letala.

Zrak v letalih se zato zamenja vsake tri minute, zato je že danes malo verjetno, da bi se lahko okužili v letalu.

Toda takšno učinkovito filtriranje ne obstaja v drugih prostorih. In tukaj bi novi filtri lahko pokazali svojo moč.

»Zdrave zgradbe bi morale biti naša prva linija obrambe,« opozarja Joseph Gardner Allen iz Harvardske šole za javno zdravje.

In mnogi opozarjajo, da potrebujemo nov dogovor, ne samo za čistejše okolje, pač pa tudi za »zeleno notranjost.«

Če se koronavirus prenaša po zraku – potem se je potrebno čim prej spopasti tudi s tem problemom.

To bo seveda zahtevalo velika finančna sredstva, toda lahko bi predstavljalo »drobiž glede na sredstva, potrebna za dolgotrajno nezaposlenost.«

Takšne rešitve bi omogočile tudi odpiranje šol.

Priznati je potrebno, da je bila naša dosedanja strategija boja proti koronavirusu napačna.

Če se koronavirus prenaša po zraku – potem se je potrebno čim prej spopasti tudi s tem problemom.

In zagotoviti čist zrak.

Čim prej, tem bolje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek