REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Udarec za Putina: V ameriške roke naj bi v Libiji »padel« napreden ruski vojaški sistem

Udarec za Putina: V ameriške roke naj bi v Libiji »padel« napreden ruski vojaški sistemS-350 in Krashuka-4

V poplavi precej slabih novic za ameriške strateške interese naj bi Združene države Amerike v zadnjem času vendarle uplenile precej pomembno zmago.

Kot poročajo nekateri dobro obveščeni viri, naj bi v ameriške roke padel napreden ruski sistem S-350E ali pa sistem elektronskega bojevanja Krašuka 4.

Viri namreč za ameriške medije niso želeli razkriti točno identiteto orožja.

Če gre za rakete, gre za izboljšano verzijo sistema S-300.

Rusija sicer na veliko prodaja še boljše sisteme S-400, ki jih je zadnja kupila Turčija in se zaradi tega celo zapletla v diplomatski spopad z ZDA ter ostala brez sodelovanja v ameriškem projektu »nevidnih« letal F-35.

Toda za ZDA bi bilo zelo pomembno, če bi njihovi strokovnjaki lahko proučili napreden, ruski sistem S-350E.

S350Vityaz Vir:Wikipedia
S-350 Vityaz.  Vir: Wikipedia

Sistem S-350E Vityaz 50R6 so v Siriji preizkušali lani.

Domet raket je največ 120 kilometrov, uporablja pa enake rakete kot večji sistem S-400.

Gre torej za malo pomanjšano, moderno in cenejšo različico sistema S-400, ki je za mnoge države predrag.

Domet raket je največ 120 kilometrov, uporablja pa enake rakete kot večji sistem S-400.

Istočasno lahko spremlja 16 tarč in proti 12-tim vodi tudi svoje rakete.

Do prevzema orožja naj bi prišlo v od vojne razdejani Libiji, poroča Washington Examiner, ki je sicer precej blizu ameriškim republikancem in Donaldu Trumpu.

Oba sistema, ki ju omenjajo, sta orožji višjega razreda, ki jih Rusija in zavezniki uporabljajo tudi v operacijah proti članicam zveze NATO.

Vojaški sistem naj bi dobili iz področja »pod nadzorom skupine Wagner

Gre za podjetje, preko katerega ruski vojaški plačanci ob sodelovanju ruske tajne službe GRU delujejo v drugih državah, predvsem v Libiji.

Putin kraja FSB

V Libiji je situacija napeta, saj s strani OZN priznano vlado v Tripoliju podpirajo predvsem Turčija in Katar, sile generala Khalife Haftarja pa Francija, Italija, Grčija, Egipt in tudi Rusija.

Rusija, ki je postala zaveznik Turčije celo v Siriji, je na tej frontni liniji - nasprotnica Turčije.

Turški droni so v zadnjih operacijah uspešno pomagali uradno priznani libijski vojski in uničili celo ruske protiletalske sisteme Pancir.

S350Vityaz Vir:Wikipedia
S-350 Vityaz. Vir: Wikipedia

V boje se vključujejo tudi turška letala, toda sedaj je Rusija poslala LNA, armadi generala Haftarja, pomoč v letalih MiG-29, ki naj bi že preko Sirije prispela v Libijo.

Ruska doktrina temelji na hitri zasedbi ozemlja, ki se nato »pokrije« z delovanjem protiletalskih in podobnih sistemov, kar lahko nato »deli« članice zveze NATO in jim onemogoča delovanje.

Vsaj osem naj bi jih že bilo pripravljenih za operacije proti vladi v Tripoliju.

Angažiranje svoje vojske v Libiji napoveduje celo Egipt, tako da situacija postaja precej nevarna.

Zadaj so strateški interesi - Ankara si želi s pomočjo sebi naklonjene vlade v Tripoliju doseči boljšo razmejitev v Sredozemlju in nadzor nad plinom in drugimi viri, hkrati želi podpreti bolj islamistično vlado, Rusija in druge države pa si želijo nadzor nad do islamistov bolj zadržane vlade.

Kdo bo zmagal, še ni jasno.

Zato, ker so še pravočasno in pred večjimi spopadi pridobile rusko orožje, naj bi bile ameriške sile zelo vesele in naj bi »proslavljale pomembno zmago.«

Ruski protizračni sistemi in naprave za elektronsko bojevanje naj bi bili menda »kronski dragulji« ruske vojske in naj bi na določenih področjih, kot priznavajo ameriški strokovnjaki, »prekašali ameriške.«

Ob tem ruska doktrina temelji na hitri zasedbi ozemlja, ki se nato »pokrije« z delovanjem protiletalskih in podobnih sistemov, kar lahko nato »deli« članice zveze NATO in jim onemogoča delovanje.

Krashuka-4 Vir: MO Rusija
Krashuka-4. Vir: MO Rusija

Na ta način je z namestitvijo sistema S-400 v Siriji Moskva onemogočila obsežnejšo intervencijo ZDA v tej državi.

V Washingtonu so prepričani, da bi s proučitvijo ruskih sistemov lahko »spodkopali Putinovo strategijo« in onemogočili instalacijo teh sistemov ob libijski obali, kar naj bi bil prav cilj ruskega predsednika.

S tem bi namreč bilo v veliki meri paralizirano južno in vzhodno krilo zveze NATO.

Uspešen »prenos« enega od naprednih sistemov v roke ZDA pa bi to strategijo sedaj zelo »zapletel«, se veselijo Američani.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek