REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Turška lira na novem dnu

Turška lira na novem dnuTurška Lira

Turška lira se je danes spustila na novo rekordno nizko vrednost, potem ko izredni ukrepi tamkajšnje centralne banke niso pomirili trgov. Valuta je pod močnim pritiskom zaradi terorističnih napadov in politične nestabilnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Samo od začetka tega leta je lira v primerjavi z ameriškim dolarjem izgubila več kot 10 odstotkov vrednosti, v zadnjih treh mesecih je izgubila četrtino. Vlagatelje vznemirjajo predvsem načrti predsednika Recepa Tayyipa Erdogana o uvedbi predsedniškega sistema, o katerih razpravlja parlament.

Danes je lira zdrsnila vse do vrednosti 3,90 lire za dolar. V primerjavi z evrom je prvič v zgodovini prebila mejo štirih lir za evro; en evro je tako kupil 4,09 lire.

Ekonomisti opozarjajo, da se pritisk še nadaljuje, saj finančne trge skrbita varnost in politična stabilnost države. Turška centralna banka je sicer v torek sprostila pravila na deviznem trgu in zagotovila finančno injekcijo v višini 1,5 milijarde dolarjev, a trg očitno potrebuje še več.

"Kar se tiče smeri, te ukrepe vidimo kot podporo valuti. Kar se tiče obsega, pa je zgodba drugačna. Ocenjujemo, da bo vpliv na valuto omejen," so zapisali ekonomisti turške banke Finansbank.

Vodilni turiški politični predstavniki medtem ostajajo neomajni. "Menjalni tečaj ni pomembnejši od tekočega računa, primanjkljaja, zaposlenosti, rasti ali inflacije," je dejal gospodarski minister Nihat Zeybekci.

Visoki Erdoganov svetovalec Cemil Ertem pa je odgovornost za dogajanje pripisal akterjem iz tujine. "Poteka operacija za hitro devalvacijo turške lire. To ni teorija zarote. Je zelo jasna realnost," je menil.

Opazovalci sicer opozarjajo, da je domet centralne banke v trenutni situaciji zelo omejen, saj dogajanje narekujejo predvsem politični dejavniki. Kako nizko se lahko lira še spusti, pa je po njihovem mnenju težko oceniti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek