REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trumpova bližnjevzhodna revolucija: kritiziral ameriške vojne in prevrate, bo morda celo priznal Palestino?

Trumpova bližnjevzhodna revolucija: kritiziral ameriške vojne in prevrate, bo morda celo priznal Palestino?Trump in zaveznica - Savdska Arabija. Vir: www.gazeta.ru

Ameriški predsednik Donald Trump je v Savdski Arabiji začel svojo turnejo po Bližnjem vzhodu.

Na prvi dan je s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom podpisal 142 milijard dolarjev vreden orožarski dogovor.

Po navedbah Bele hiše gre za »največji orožarski posel v zgodovini«.

Vreden je skoraj 142 milijard dolarjev, v skladu z dogovorom pa bodo ZDA Savdski Arabiji dobavile »vrhunsko bojno opremo in pogodbe z več kot dvanajstimi ameriškimi orožarskimi podjetji«.

Obe strani naj bi se izognili vprašanju normalizacije odnosov med Savdsko Arabijo in Izraelom, toda v zadnje, času je slišati vse več ocen, da bi Trump lahko celo priznal Palestino kot državo – kar je poteza, ki ji bo izraelski lobi v ZDA zagotovo nasprotoval.

Trumpa na poti spremljajo ministra za obrambo in zunanje zadeve, Pete Hegseth in Marco Rubio, ter ministra za energijo in trgovino, Chris Wright in Howard Lutnick. V delegaciji je tudi več vplivnih podjetnikov, tudi milijarder Elon Musk.

Trumpov bližnjevzhodni odposlanec Steve Witkoff je prejšnji teden dejal, da pričakuje skorajšnji napredek glede razširitve t. i. Abrahamovih sporazumov.

Savdijska vojska
Savdska vojska  Vir: X

Gre za sporazume iz časa prvega Trumpovega mandata, s katerimi so Združeni arabski emirati, Bahrajn, Sudan in Maroko priznali Izrael in z njim vzpostavili odnose.

Vendar novih priznanj verjetno ne bo, ča ne bo – priznanja Palestine.

Da se pripravlja res nekaj velikega na Bližnjem vzhodu pa kažejo ovacije, s katerimi je bil sprejet Donald Trump, ki se je pred arabskimi voditelji javno odrekel intervencionizmu.

Hvalil je prisotne državnike zaradi uspehov njihovih držav in hkrati kritiziral prejšnje administracije ZDA, ki so v regiji izvajale intervencije.

To kažejo deli njegovega govora, ki so ga številni mednarodni in tudi slovenski mediji povsem prezrli.

V Savdski Arabiji je namreč Trump večkrat zavrnil intervencionizem in načrte za spremembe režimov.

Na koncu so tako imenovani graditelji narodov uničili veliko več narodov, kot so jih zgradili, intervencionisti pa so posegali v zapletene družbe, ki jih sami niso razumeli.

Med govorom na saudsko-ameriškem investicijskem forumu je hvalil svojega gostitelja in se hvalil s svojimi »dosežki«, nato pa je po dvajsetih minutah prešel na kritiko prejšnjega(?) ravnanja ZDA v zvezi s »spremembami režimov«.

Takole je dejal Trump:

»Pred našimi očmi nova generacija voditeljev presega stare konflikte utrujenih delitev iz preteklosti in oblikuje prihodnost, v kateri Bližnji vzhod ne bo zaznamovan s kaosom, ampak s trgovino, v kateri bo izvažal tehnologijo, ne terorizem, in v kateri bodo ljudje različnih narodov, religij in veroizpovedi skupaj gradili mesta, ne pa se med seboj bombardirali do uničenja. Tega ne želimo.«

(Aplavz)

»Za širši svet je ključnega pomena, da se zaveda, da ta velika preobrazba ni posledica posredovanja Zahoda ali ljudi, ki prihajajo v čudovitih letalih in vam pridigajo, kako naj živite in upravljate svoje zadeve. Ne, bleščeče čudeže Rijada in Abu Dhabija niso ustvarili tako imenovani graditelji narodov, neokonzervativci ali liberalne neprofitne organizacije, kot so tisti, ki so porabili bilijone in bilijone dolarjev, da bi razvili Kabul, Bagdad in številna druga mesta. Namesto tega so rojstvo sodobnega Bližnjega vzhoda omogočili sami prebivalci tega območja, ljudje, ki so tukaj, ljudje, ki so tukaj živeli vse svoje življenje, razvijali svoje suverene države, uresničevali svoje edinstvene vizije in na svoj način kovali svojo usodo. Resnično je neverjetno, kar ste storili.

Na koncu so tako imenovani graditelji narodov uničili veliko več narodov, kot so jih zgradili, intervencionisti pa so posegali v zapletene družbe, ki jih sami niso razumeli. Povedali so vam, kako naj to storite, sami pa niso imeli pojma, kako to storiti. Mir, blaginja in napredek na koncu niso prišli iz radikalnega zavračanja vaše dediščine, ampak iz sprejemanja vaših nacionalnih tradicij in iste dediščine, ki jo tako ljubite.«

(Aplavz)

»In to je nekaj, kar ste lahko storili samo vi. Dosegli ste sodobni čudež na arabski način. To je dober način.«

(Aplavz)

Trump je nato nadaljeval z omembo drugih držav Bližnjega vzhoda (razen večinoma Izraela). Ostre kritike je namenil Bidnu in Iranu, s katerim bi rad sklenil (nov) sporazum.

Nato se je vrnil k temi intervencije:

»Kot predsednik Združenih držav Amerike bom vedno dajal prednost miru in partnerstvu, kadar bo to mogoče doseči. Vedno. Tako bo vedno. Le norci bi mislili drugače. V zadnjih letih je preveč ameriških predsednikov prevevalo prepričanje, da je naša naloga, da gledamo v duše tujih voditeljev in jim z ameriško politiko sodimo za njihove grehe. Zelo radi so uporabljali našo močno vojsko…

Verjamem, da je soditi Božja naloga, moja naloga pa je braniti Ameriko in spodbujati temeljne interese stabilnosti, blaginje in miru. To je tisto, kar resnično želim početi,« je dejal Trump.

Kot je ocenil komentator na MoA je preostanek govora tipično »trumpovski«, kar pomeni, da je v njem veliko »hvalisanja, samohvale in hinavščine.«

Sredi Savdske Arabije je na primer obtožil posilstev Hamas, potem pa se rokoval z nekdanjim vodjem Al Kaide v Siriji, ki je danes voditelj Sirije in objektivno odgovoren za številne ugrabitve in posilstva sirskih ženain deklet.

Toda deli, ki so izpostavljeni so novi.

Skupaj s prejšnjimi izjavami Marca Rubia kažejo na politiko, ki se zelo razlikuje od politike vseh drugih predsednikov v zadnjem času.

Konec januarja je državni sekretar Marco Rubio podal izjave, ki so se močno razlikovale od desetletij veljavne politike ZDA.

Izrekel se je proti »unipolarnosti« – domnevni vodilni vlogi ZDA v svetovni politiki – ter priznal in podprl večpolaren svet.

Postavil je meje posredovanju ZDA, pri čemer je priznal legitimne interese drugih:

»Svet je vedno deloval tako, da Kitajci delajo tisto, kar je v najboljšem interesu Kitajske, Rusi delajo tisto, kar je v najboljšem interesu Rusije, Čilenci delajo tisto, kar je v najboljšem interesu Čila, ZDA pa morajo delati tisto, kar je v najboljšem interesu ZDA. Kjer se naši interesi ujemajo, tam obstajajo partnerstva in zavezništva; kjer se naši interesi ne ujemajo, tam je naloga diplomacije preprečevati konflikte, hkrati pa še naprej uveljavljati naše nacionalne interese in razumeti, da bodo oni uveljavljali svoje. In to se je izgubilo,« je takrat dejal Rubio.

Ob prvem mandatu je Trump uspel bin Salmanu, de facto voditelju Savdske Arabije prodati za desetkrat manj ameriškega orožja... Vir:X

Rubio želi ponovno uvesti ta koncept:

»Mislim, da se je to izgubilo ob koncu hladne vojne, ker smo bili edina svetovna sila in smo zato prevzeli odgovornost, da v mnogih primerih postanemo nekakšna svetovna vlada, ki poskuša rešiti vsak problem. V svetu se dogajajo strašne stvari. Res je. Potem pa so tu še strašne stvari, ki neposredno vplivajo na naše nacionalne interese, in te moramo ponovno postaviti v ospredje. Torej ni normalno, da ima svet samo eno silo. To ni bilo vedno tako – to je bila anomalija. Bilo je posledica konca hladne vojne, vendar bi se na koncu vrnili v stanje, ko bi imeli večpolaren svet, več velesil v različnih delih sveta. S tem se zdaj soočamo s Kitajsko in do neke mere z Rusijo, poleg tega pa moramo ravnati še z državami izobčenci, kot sta Iran in Severna Koreja,« je dejal Rubio.

Gre za presenetljive izjave še posebej zato, ker jih je izrekel nekdo, ki je bil prej povezan z neokonservativnim gibanjem.

Zunanjepolitične izjave Trumpove administracije zato še naprej presenečajo.

Če Trump in Rubio mislita resno bomo videli že kmalu.

Če bodo ZDA priznale Palestino, z Iranom pa sklenile sporazum, ki bo Iranu dopustil bogatenje urana, čeprav pod strožjim nadzorom, nekakšen sporazum »JCPOA 2« potem bo resnično obrnil novo stran zgodovine.

To bo dejansko skoraj revolucionarna sprememba, ki bi regiji lahko prinesla mir.

Če se bo odločil za podporo izraelskemu genocidu in za vojaško intervencijo proti Iranu, pa bodo zgornje besede ostale le prazna retorika, ZDA pa bodo pod vplivom izraelskega lobija naredile morda največjo napako v svoji zgodovini.

Samo upamo lahko da se bo na tem križišču interesov Trump odločil prav…

Medtem pa se predvsem v Rusiji iz Trumpa tudi norčujejo...

Pogovor Trumpa z novinarjem, ki ga je vprašal, kaj si misli o sirskem "predsedniku" in voditelju Ahmedu al Šari je namreč glavna urednica RT komentirala tako:

Donald Trump o sirskem voditelju Al-Šara: "'Odličen, mlad, privlačen, trd fant, zelo močna preteklost.'"

Kaj sledi?

"Osama, lepa brada. Dober organizator. Odličen z letali."

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek