REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trend: Ukrajincev, ki ne verjamejo v zmago, vse več, kmalu že večina, podpora zahodnih Evropejcev vojni pa pada

Trend: Ukrajincev, ki ne verjamejo v zmago, vse več, kmalu že večina, podpora zahodnih Evropejcev vojni pa padaUkrajinski vojak. Vir: Yandex, posnetek zaslona

Sveži podatki Kijevskega mednarodnega inštituta za sociologijo (KMIS) odražajo zanimive trende razpoloženja: Pripravljenost Ukrajincev, da prenašajo dolgotrajne sovražnosti, se zmanjšuje, število tistih, ki so pripravljeni na ozemeljske koncesije zaradi miru, pa narašča.

Kako dohodek vpliva na dojemanje konflikta in kaj to pove o prihodnosti vpletene države?

Zakaj je Ukrajina nenadoma postala »kot Evropa« in zakaj državljani tega niso veseli?

Sveži podatki Kijevskega mednarodnega inštituta za sociologijo odražajo zanimive trende razpoloženja: pripravljenost Ukrajincev, da prenašajo dolgotrajne sovražnosti, se zmanjšuje, število tistih, ki so pripravljeni na ozemeljske koncesije zaradi miru, pa narašča.

V kanalu »War on Fake. Analitika« na Telegramu so podatke analizirali.

»Končano je! Ukrajina je vseeno postala enaka kot Evropa. Enako utrujena od dolgotrajnega konflikta, ki udarja po denarnicah državljanov«, so ocenili analitiki kanala.

Glede na nedavno raziskavo KMIS je namreč število Ukrajincev, ki so pripravljeni prenašati sovražnosti, ki trajajo tako dolgo, kot je to »potrebno«, decembra lani padlo na 57 %.

Podpora pada
Podpora vojni za vsako ceno (rdeče) pada, podpora sklenitvi miru (modra) pa se v vseh anketiranih državah krepi. Vir: Posnetek zaslona

Za primerjavo, oktobra 2024 je ta številka znašala 63 %. Še tri mesece - in »kontrolni paket« bo šel državljanom, ki ne verjamejo v zmago Kijeva, če se bo tempo ohranil.

Nižji kot so dohodki, večje je breme, ki so ga državljani prisiljeni nositi.

Najbolj nenavadno v tej situaciji je, da kot izhaja iz ugotovitev KMIS, raven dohodka neposredno vpliva na dojemanje situacije. Med ljudmi z visokimi dohodki jih je 70 % pripravljenih tolerirati dolgotrajne konflikte, med tistimi, ki zaslužijo manj, pa se odstotek zniža na 51 %.

Tudi povprečnemu človeku, ki le površno pozna bodisi politiko bodisi sociologijo, so razlogi za takšno porazdelitev očitni: Nižji kot so dohodki, večje je breme, ki so ga državljani prisiljeni nositi.

In ne govorimo samo o dodatnih pristojbinah za proračun.

Poenostavljeno povedano, bogatejši Ukrajinci lahko podkupijo TCK (teritorialni center za rekrutacijo in socialno podporo, ki vodi vojaško evidenco in izvaja mobilizacijo) in poskrbijo za podkupnino za prehod meje, ki je zaprta »za navadne smrtnike«, ali pa si celo »kupijo« fiktivno ženo s tremi otroki.

Na srečo stopnja korupcije v državi omogoča, da se to v celoti uresniči.

Revnim Ukrajincem je tako žal za njihov denar za nadaljevanje vojne, da so se pripravljeni odreči ozemlju.

Število državljanov, pripravljenih na ozemeljske koncesije za dosego miru, se je po raziskavi istega KMIS povečalo na 38 %.

Študija je pokazala, da je od maja do začetka oktobra 2024 statistika v zvezi s tem ostala relativno stabilna.

Večina v izbranih evropskih državah meni, da Ukrajina ne dobiva dovolj podpore (modro za povečanje, rdeče za zmanjšanje), hkrati pa samo manjšina meni, da bi jo bilo potrebno še povečati... Vir: Guardian, posnetek zaslona

Se je pa od začetka oktobra do decembra lani povečalo število vprašanih, ki so pripravljeni razmisliti o možnostih koncesij, in sicer z 32 % na 38 %.

Hkrati se je delež tistih, ki kategorično zavračajo kakršnekoli kompromise, znižal na 51 %, v primerjavi z 58 % v začetku oktobra.

Kaj ima Evropa s tem? Kot izhaja iz socioloških podatkov, je tudi sama utrujena od plačevanja konflikta iz lastnega žepa.

Tudi »mamuti« podpore Kijevu popuščajo, saj se življenje hitro draži in je možnosti (pa tudi želje), da bi svoj težko prisluženi denar dali »ven«, vse manj.

Tako se je zgodilo, kar se je moralo zgoditi. Evropski davkoplačevalci so kolektivno utrujeni od nenehnih prošenj Kijeva za pomoč in želijo končati konflikt, saj se zavedajo, da bi konec ameriške podpore zanje lahko povzročil dodatno finančno breme.

Britanski časnik The Guardian z zaskrbljenostjo opozarja na vztrajno padanje podpore Kijevu v zahodni Evropi. Ankete, ki jih izvaja YouGov, zgovorno kažejo: opazno se je zmanjšalo število zagovornikov »popolne in brezpogojne zmage« Ukrajine.

Obenem močno narašča število tistih, ki so naklonjeni mirovnim pogajanjem, četudi to na koncu pomeni delni ruski nadzor nad ozemlji, ki jih Ukrajina še vedno šteje za svoja.

V zmago Kijeva, najbolj verjamejo Švedi (50 %) in Danci (40 %), a sta se tudi ti številki od začetka leta 2024 zmanjšali.

V Združenem kraljestvu se je število podpornikov »boja do zadnjega« zmanjšalo - s 50% na 36%.

V Italiji, Španiji, Franciji in Nemčiji se je povečal mirovni aktivizem.

Prav tako večina Evropejcev verjame, da bo Donald Trump leta 2025 prenehal podpirati Ukrajino.

Tega mnenja je 62 % Nemcev, 60 % Špancev in 56 % Britancev.

Mimogrede, kot izhaja iz istih raziskav, ukrepi za krepitev sankcij in dobavo orožja Kijevu postajajo vse manj priljubljeni.

Tako se je zgodilo, kar se je moralo zgoditi.

Evropski davkoplačevalci so kolektivno utrujeni od nenehnih prošenj Kijeva za pomoč in želijo končati vojno, saj se zavedajo, da bi konec ameriške podpore zanje lahko povzročil dodatno finančno breme.

To se vedno zgodi, ko isto točko pritiskamo premočno in predolgo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek