REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tanki iz 19. stoletja: Kaj se zgodi, ko gospodarsko in pravo vojno vodijo ginekologinja, politologinja in otroški pisatelj

Tanki iz 19. stoletja: Kaj se zgodi, ko gospodarsko in pravo vojno vodijo ginekologinja, politologinja in otroški pisateljDva zelenca: Habeck in Baerbockova, predstavnika nemških Zelenih. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Da rezultati ekonomske in tudi ameriške posredniške vojne, v katero je zapletena Evropska unija v Ukrajini niso najboljši je že jasno, skorajda vsem.

Bolj zanimivo je vprašanje, zakaj je tako?

Delni odgovor na to kaže tudi izobrazba evropskih voditeljev, ki se danes spopadajo z Vladimirjem Putinom, nekdanjim tajnim agentom KGB.

Najpomembnejši so prav tisti, ki prihajajo iz »jedrne« države EU – Nemčije.

Precej pomanjkljivo izobrazbo je na primer po naključju razkrila tudi Annalena Baerbock, nemška zunanja ministrica, ki je v nedavnem pogovoru dejala: »Pazljivo moramo analizirati različne metode vodenja te vojne. Ker to ni vojna samo s tanki, kot je bilo v 19. stoletju.«

»To je hibridna vojna!,« je ocenila nemška zunanja ministrica iz vrst Zelenih.

Da v 19. stoletju nismo poznali še prav nobenih tankov, ki so se prvič pojavili šele ob koncu prve svetovne vojne je tej političarki seveda »ušlo.«

Prvi britanski tank - iz 20. stoletja
Prvi britanski tank - iz 20. stoletja, s konca prve svetovne vojne... Vir: Zajem zaslona, Wikipedia
Pazljivo moramo analizirati različne metode vodenja te vojne. Ker to ni vojna samo s tanki, kot je bilo v XIX. stoletju.

Tako je, kadar javne zadeve in celo vojne vodijo politiki, ki o tem področju človeškega delovanja – nimajo pojma.

Na ruskih Telegram kanalih se posmehujejo, da EU vodijo propadla nemška ginekologinja Ursula von der Leyen, Annalena Baerbock (nemška zunanja ministrica), ki je »propadla gimnastičarka s ponarejeno diplomo« in da gospodarske zadeve v Nemčiji vodi minister Robert Habeck, ki je filolog, filozof in otroški pisatelj.

Poglejmo torej – ali zavajajo?

Habeck je maturiral leta 1989 na šoli Heinrich Heine v Heikendorfu v okrožju Plön.

Po civilnem služenju vojaškega roka v nekdanjem hamburškem Društvu spastikov (danes Zveza staršev Življenje s prizadetostjo, Hamburg) se je v poletnem semestru leta 1991 lotil magistrskega študija filozofije, nemščine in filologije na Univerzi Alberta-Ludwiga v Freiburgu v Breisgauu in po vmesnem izpitu študiral v zimskem semestru 1992/93 na Univerzi v Roskildeju na Danskem.

Kaj ve o gospodarstvu? Robert Habeck, filolog, filozof in otroški pisatelj. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Habeck je leta 1996 magistriral na univerzi v Hamburgu z dizertacijo o pesmih Casimirja Ulricha Boehlendorffa (1775-1825), ki jo je leto kasneje objavil v knjižni obliki.  

Leta 1996 je magistriral na Univerzi v Hamburgu.

Od leta 1996 do 1998 je pripravljal doktorat na Univerzi v Hamburgu in leta 2000 prejel doktorat iz filozofije z disertacijo o literarni estetiki..

»Majhni junaki, velike pustolovščine« - kapitalno delo nemškega gospodarskega ministra, ki ga je dobro podkovalo za gospodarsko vojno z Rusijo. Vir: Zajem zaslona

Annalena Baerbock je bila kot najstnica res tekmovalna telovadka na trampolinu, sodelovala je tudi na nemškem prvenstvu in trikrat osvojila bron.

Od leta 2000 do 2004 je študirala politologijo in javno pravo na Univerzi v Hamburgu. Od leta 2000 do 2003 je delala tudi kot novinarka za Hannoversche Allgemeine Zeitung.

Opravljala je prakso pri Norddeutscher Rundfunk, Deutsche Presseagentur in Svetu Evrope.

Leta 2005 je bila tudi pripravnica na Britanskem inštitutu za mednarodno in primerjalno pravo.

Začela je tudi z disertacijo o naravnih nesrečah in humanitarni pomoči na Svobodni univerzi v Berlinu, a je ni dokončala.

Predsednica Evropske komisije Von der Leynova pa se je rodila leta 1958 v Ixellesu v Bruslju v Belgiji, kjer je živela do svojega trinajstega leta.

Njen oče Ernst Albrecht je bil od ustanovitve Evropske komisije leta 1958 eden prvih evropskih javnih uslužbencev, najprej v kabinetu evropskega komisarja za konkurenco Hansa von der Groebena v Hallsteinovi komisiji, nato pa med letoma 1967 in 1970 kot generalni direktor Generalnega direktorata za konkurenco. Leynova je v Bruslju obiskovala Evropsko šolo.

Leta 1977 je začela študirati ekonomijo na univerzi v Göttingenu. Na vrhuncu strahu pred komunističnim terorizmom v Zahodni Nemčiji je leta 1978 pobegnila v London, saj so njeni družini sporočili, da jo namerava ugrabiti Rdeča armada (RAF), ker je hči uglednega politika.

Več kot leto dni se je skrivala v Londonu, kjer je z zaščito Scotland Yarda živela pod imenom Rose Ladson.

V Londonu se je vpisala na London School of Economics.

Leta 1980 se je preusmerila na študij medicine in se vpisala na medicinsko šolo v Hannovru. Leta 1987 je v Hannovru diplomirala na medicinski šoli in se nato specializirala za zdravje žensk ter delovala na oddelku za ginekologijo.

Skratka, res je – ginekologinja, politologinja in filolog se ukvarjajo – z vojno in ekonomijo. In celo z vojno ekonomijo. Le kaj bi lahko šlo narobe?

Med letoma 1988 in 1992 je delala kot asistentka na Ženski kliniki Hannoverske medicinske šole.

Po doktorskem študiju je leta 1991 doktorirala. Po rojstvu dvojčkov je bila gospodinja v Stanfordu v Kaliforniji, njen mož pa je bil član fakultete na Univerzi Stanford.

Med letoma 1998 in 2002 je predavala na Oddelku za epidemiologijo, socialno medicino in raziskave zdravstvenega sistema na medicinski fakulteti v Hannovru. Leta 2001 je magistrirala iz javnega zdravstva.

In sedaj je v preiskavi zaradi korupcije.

Podpisovala je namreč milijardne pogodbe s Pfizerjem, ki poslovno sodeluje s podjetjem, kjer dela njen soprog.

Pogodbe naj bi odobravala kar s kratkmi sporočili in pismi, ki pa jih parlamentarcem noče pokazati...

Skratka, res je – ginekologinja, politologinja in filolog se na evropskem parketu ukvarjajo – z vojno in ekonomijo.

In celo z vojno ekonomijo. V imenu Evropske unije. Evropejcev.

Le kaj bi lahko šlo narobe?

Reakcija Vladimirja Putina (zgoraj) tako na njihove strokovne ukrepe kot na poteze Volodimirja Zelenskega (video posnetek njegovih zgodnjih del, spodaj) je zato verjetno pričakovana.

In razumljiva...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek