petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Talibani prepovedali predvajanje glasbe v avtomobilih
Upanja, da so talibani bistveno spremenili svoje poglede na svet in postali »bolj umirjeni«, v kar so bili prepričani tudi nekateri znani slovenski »poznavalci« islamskih držav, je vse manj.
Talibani so namreč po prihodu na oblast v Afganistanu uvedli številne omejitve.
Z zadnjo so prepovedali predvajanje glasbe v avtomobilih.
Afganistanski vozniki so dobili pisna priporočila, naj ne predvajajo glasbe v svojih avtomobilih.
In da naj jemljejo ženske kot potnice le, če nosijo hidžab.
Talibansko »ministrstvo za širjenje vrlin in preprečevanje grehov«, ki je zadolženo za izvajanje islamskega prava v državi, je v soboto potrdilo nove omejitve lokalnemu kabulskemu časopisu.
طالبانو په موټرو کې د موسیقۍ په غږولو بندیز لګولی.
— KABUL NEWS (@kabulnewstv) December 25, 2021
د اسلامي امارت د امربالمعروف وزارت ویاند کابل نیوز ته ومنله، چې ټولو موټرچلوونکو ته یې په لیکلې بڼه سپارښتنه کړې، څو موټرو کې د موسیقۍ له غږولو ډډه وکړي او له حجاب پرته ښځې پورته نه کړي. pic.twitter.com/syBrKOcIdG
Talibani so uvedli številne omejitve v vsakdanjem življenju, odkar so v nekaj tednih konec avgusta prevzeli državo in pred petimi meseci zavzeli Kabul.
Po dveh desetletjih ameriške okupacije so tako znova vladarji Afganistana.
Talibani so konec novembra objavili, da ženske ne bodo več smele igrati v televizijskih dramah, hkrati pa od novinark in voditeljic zahtevajo, da nosijo naglavne rute.
Žalostno je, da komentator na nacionalki skoraj poveličuje režim, ki lastne ljudi na ulici kolje, strelja in obeša, oblači ženske v zaprte žaklje, zapira med štiri stene in jim prepoveduje izobraževanje. Primerjanje z punk-rockerji in Laibach-i pa je perverzija prve klase.
— sas (@drvoDR) August 20, 2021
Med večinoma omejevalnimi ukrepi izstopa le odlok iz začetka tega meseca, ki je v Afganistanu prepovedal prisilne poroke in hkrati navaja, da se žensk ne sme obravnavati kot »lastnino«.
To naj bi pomenilo, da jih ni mogoče poročati »brez privolitve ženske.«
Iz mednarodne skupnosti medtem obravnavo žensk v Afganistanu še vedno kritizirajo, organizacije za zaščito človekovih pravic pa navajajo številne primere hudih kršitev človekovih pravic, predvsem pa kršitve pravic žensk in manjšin.