REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Strah pred deportacijami prazni kalifornijska polja in ogroža cene hrane v ZDA

Strah pred deportacijami prazni kalifornijska polja in ogroža cene hrane v ZDA

Zaradi strahu pred deportacijami se je v kmetijskem središču Kalifornije močno zmanjšala udeležba kmetijskih delavcev, zaradi česar so pridelki po ukrepih proti priseljevanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa ostali neobrani, poročajo lokalni mediji.

V Bakersfieldu v okrožju Kern v Kaliforniji so prebivalci poročali o opazovanju agentov ameriške mejne patrulje v neoznačenih avtomobilih Chevrolet Suburbans, ki naj bi bili namenjeni delavcem na terenu.

Sara Fuentes, vodja lokalne bencinske črpalke, je za kalifornijsko neprofitno novičarsko spletno stran CalMatters povedala, da so agenti v civilu pridržali posameznike pred njeno trgovino in ustavili le tiste, "ki so bili videti, kot da delajo na polju".

Fuentesova je dodala, da tipičnega jutranjega navala kmetijskih delavcev, ki so kupovali zajtrk, tistega dne ni bilo - kar kaže na to, da jih je strah odvrnil od dela.

Natančne posledice so očitne v okrožju Kern, eni najbolj produktivnih kmetijskih regij v državi.

V zadnjih dveh tednih so pridelovalci zaznali močan upad udeležbe delovne sile, kar pripisujejo poostrenim ukrepom proti priseljevanju.

Peter Belluomini, pridelovalec citrusov in nekdanji predsednik Kern County Farm Bureau, je poročal, da se je njegova običajna ekipa za spravilo pridelka s 30 delavcev zmanjšala na samo pet, pri čemer je dejal, da se mnogi "skrivajo doma" iz strahu.

Ag Alertu je v izjavi za tednik zveze California Farm Bureau Federation dejal, da njegova kmetija ni mogla pospraviti pričakovane količine citrusov, ker je prišlo tako malo delavcev.

"To je pretreslo celotno skupnost. Ljudje ne hodijo v službo in otroci ne hodijo v šolo."

Casey Creamer, predsednik trgovinskega združenja pridelovalcev citrusov California Citrus Mutual, se je pridružil tem pomislekom. "Smo sredi obiranja agrumov," je Creamer povedal za CalMatters.

"To je pretreslo celotno skupnost. Ljudje ne hodijo v službo in otroci ne hodijo v šolo." Creamer je opozoril, da se 75 odstotkov delovne sile v tem kritičnem obdobju žetve ni zglasilo na poljih.

Te motnje so razkrile odvisnost kalifornijskega kmetijstva od priseljenske delovne sile.

Osrednja dolina, ki proizvede približno četrtino nacionalne hrane, je močno odvisna od kmetijskih delavcev, od katerih mnogi nimajo zakonitega dovoljenja za delo v Združenih državah.

V raziskavi ameriškega ministrstva za delo iz leta 2022 je bilo ugotovljeno, da je 42 odstotkov kmetijskih delavcev po vsej državi nedokumentiranih, kalifornijski urad za kmetijstvo pa je ocenil, da je približno polovica kalifornijske kmetijske delovne sile brez dokumentov.

Možne gospodarske posledice pomanjkanja delovne sile in deportacij so velike.

Migranti v vrsti na kontrolni točki Chaparral v mehiški Tijuani 20. januarja 2025. Nekaj minut po nastopu mandata ameriškega predsednika Donalda Trumpa je ameriška carinska in mejna služba (CBP) sporočila, da je preklicala vse načrtovane termine za obravnavo priseljevanja. (Foto: Joebeth Terriquez/Xinhua)

Richard S. Gearhart, izredni profesor ekonomije na kalifornijski državni univerzi Bakersfield, je izgubo znatnega dela kmetijske delovne sile opisal kot "popolno gospodarsko opustošenje" in opozoril na "dogodek na ravni recesije, če to postane nova dolgoročna norma."

Podobne skrbi imajo tudi kmetje v okrožju Monterey na kalifornijski obali, ki vključuje znamenito dolino Salinas - pogosto imenovano "solatna skleda sveta".

Norm Groot, izvršni direktor urada kmetov okrožja Monterey, je za NBC News povedal, da regija potrebuje približno 55.000 delavcev migrantov za sezono žetve, ki se začne konec aprila.

Opozoril je, da bi lahko celo grožnja deportacije mnoge odvrnila od prihoda na delo, zaradi česar bi lahko solata, jagode, brokoli in drugi pridelki propadli na poljih.

Študija ocenjuje, da bi deportacija velikega dela teh delavcev lahko povečala cene hrane za 10 odstotkov in povzročila "verjeten zlom" ameriškega kmetijskega sistema.

Zamude so se povečale, odkar je ministrstvo za domovinsko varnost napovedalo, da bo razveljavilo Obamove smernice, ki so omejile izvrševanje priseljevanja na občutljivih območjih, kot so bolnišnice, verski objekti in šole.

Kmetijski strokovnjaki so opozorili, da bi lahko obstoječe pomanjkanje delovne sile na kmetijah v kombinaciji z morebitno 25-odstotno carino na mehiški in kanadski uvoz, ki jo je zagrozila Trumpova vlada, povišalo cene hrane po vsej državi.

Po podatkih iz poročila Harvard Business School iz leta 2022 je Mehika dobavila 51 odstotkov uvoza svežega sadja in 69 odstotkov uvoza sveže zelenjave v ZDA, Kanada pa 2 odstotka uvoza svežega sadja in 20 odstotkov uvoza sveže zelenjave.

"V času, ko se številne lokalne kmetije že soočajo s pomanjkanjem delovne sile, takšne motnje negativno vplivajo na lokalno kmetijsko proizvodnjo," je v izjavi za družbene medije dejala predsednica Kern County Farm Bureau Jenny Holtermann.

Posledice obsežnih deportacij bi se lahko razširile daleč prek meja Kalifornije.

Po podatkih analize organizacije Investigate Midwest državne univerze Iowa predstavljajo delavci brez dokumentov približno 16 odstotkov vseh zaposlenih v verigi preskrbe s hrano po vsej državi, vključno z 41 odstotki kmetijskih delavcev.

Študija ocenjuje, da bi deportacija velikega dela teh delavcev lahko povečala cene hrane za 10 odstotkov in povzročila "verjeten zlom" ameriškega kmetijskega sistema.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek