REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Severna Koreja sprožila sto kilotonskega "uničevalca mest"

Severna Koreja sprožila sto kilotonskega Glava balistične rakete

Preizkus jedrskega naboja v Severni Koreji, točno opoldne po lokalnem času, je povzročil potres z magnitudo 6,4 Rihterjeve lestvice. Sledil je še en potres s stopnjo 4,1 - ko so se najverjetneje zrušili tuneli, ki so vodili do testnega mesta pod planino. Jedrski poskus se je zgodil na testnem področju pod planino Punggye-ri. Najverjetneje je prišlo do eksplozije vodikovega, verjetno tudi dovolj majhnega naboja, da ga je mogoče pritrditi na konico medcelinske rakete. S tem, že šestim jedrskim poskusom, je Severna Koreja znova nevarno dvignila napetosti v regiji, ki so v zadnjem času že tako ali tako na zgodovinskem vrhuncu. Prva je zaradi poskusa protestirala japonska vlada. "Potem, ko je preučila poročila meteorološke agencije in druge informacije, vlada potrjuje, da je Severna Koreja izvedla jedrski poskus," je novinarjem sporočil japonski zunanji minister Taro Kono ter ostro protestiral zaradi "nesprejemljivega ravnanja" Severne Koreje. Tudi Kitajska je sporočila, da "odločno obsoja" jedrski poskus in se pri tem pridružila podobnim obsodbam Južne Koreje in Japonske. Doslej je osem držav v svetu že izvajalo jedrske poskuse, vendar so vse ostale s poskusi prenehale že pred več kot desetletjem.

Najmočnejši jedrski naboj doslej

Japonska je nedavno doživela tudi "prelet" severnokorejske balistične rakete, ki se je nad celinskim delom Japonske, predno je padla v morje, zadržala okoli dve minuti. Japonska se tedaj ni odločila za poskus sestrelitve te preizkusne rakete, ker ni bilo veliko možnosti, da bi severnokorejsko raketo uspeli zadeti - propagandna škoda v primeru neuspešnega poskusa sestrelitve pa bi bila velika. Že to kaže, s kakšno nevarnostjo se sedaj srečujejo severnokorejske sosede. Severna Koreja je pokazala tudi slike hidrogenske bombe v konici rakete, za katero severnokorejski mediji trdijo, da lahko že doseže celinski del ZDA.

Vodikova bojna glava severnokorejske medcelinske rakete

Tudi če bi propaganda Severne Koreje pretiravala pri oceni uspešnosti zadnjih poskusov, pa je znanstvenih dokazov, ki kažejo, da sta jedrski in raketni program Severne Koreje napredovala hitreje, kot je bilo pričakovano, več kot dovolj. Znanstveniki se strinjajo, da nobena država doslej ni tako hitro izdelala zmogljive raketne motorje kot Severna Koreja. Zahodni mediji so za prodajo raketne tehnologije Severni Koreji nedavno obtožili celo Rusijo in Ukrajino, vendar brez neposrednih dokazov. Prav tako ni dvoma, da je bil zadnji jedrski naboj zagotovo močnejši od predzadnjega, njegova moč pa je bila približno osemkratnik bombe, ki je razdejala Hirošimo.

Prav zaradi groženj, ki jih je Severni Koreji že izrekel ameriški predsednik (o "besu", ki naj bi ga ta država občutila; da bo "zelo obžalovala" svoje poteze; da Severna Koreja ne sme več "groziti" ZDA; da je ameriško orožje "namerjeno in napolnjeno" v smeri Severne Koreje,...) in groženj Pjonjanga, da bodo izstrelili rakete v bližino ameriškega vojaškega oporišča v Guamu, je položaj na Korejskem polotoku skrajno napet. Ob tem so se pojavili tudi članki o posebnih načrtih južnokorejske vojske o "obglavljanju" severnokorejskega režima. K umirjanju razmer pa prav tako niso prispevale besede ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je v pogovoru z enim od senatorjev dejal, da bodo v primeru vojne s Severno Korejo umrli "desettisoči tam spodaj" in ne v ZDA.

Jedrski naboj, ki ga je Severna Koreja preizkusila danes, je bil ob tem tako močan, da ga je strokovnjak za širjenje jedrskega orožja Vipin Narang iz ameriškega inštituta MIT imenoval "uničevalec mest". " Gre za moč okoli sto kiloton TNT. S to "bojno glavo lahko sedaj, celo z relativno nenatančno balistično tehnologijo uničijo velike dele mest," je dejal Narang.

Po poročanju severnokorejske agencije KCNA so vsi deli jedrske bombe "narejeni doma", kar kaže na to, da lahko Severna Koreja sama proizvede vse sestavine tega orožja. Gre tudi za jedrsko detonacijo v dveh fazah, kjer fisija oziroma razcep atomov prvega naboja sproži zlivanje vodikovih jeder v plašču naboja in s tem veliko močnejšo eksplozijo.

Nerealistična ameriška zunanja politika je zato za svet enako ali še bolj nevarna kot severnokorejski jedrski program.

Japonska je v zrak takoj poslala tudi letala, da bi izmerili stopnjo radiacije v zraku. Severnokorejski mediji pa so sporočili, da je bil test izveden zato, da bi se ugotovila "natančnost in kredibilnost" njihove "vodikove bombe kot uničevalnega naboja interkontinentalnih raket." Severna Koreja je prve balistične rakete sicer testirala julija letos.

Kakšna bo sedaj reakcija ZDA je težko predvideti. Analitiki pa ocenjujejo, da je ameriški predsednik naredil napako, ko je doslej že velikokrat uporabil zelo neposredne grožnje in je Severni Koreji postavil "rdeče linije", za katere je bilo jasno, da jih bo ta država takoj prestopila, ZDA pa nato ne bodo imele pravega odgovora. ZDA zato razen vojaške intervencije proti Severni Koreji - ki pa bi bila katastrofa za ves svet - tako nimajo veliko realističnih možnosti za odgovor na novo severnokorejsko potezo. Prav to pa položaj še dodatno zapleta.

Realističen načrt: konec manevrov v zameno za ustavitev raketnega programa

Zanimivo je, da je ruski predsednik Vladimir Putin neposredno pred jedrskim poskusom v petek posvaril svet, da se Severna Koreja in ZDA nahajata pred "konfliktom velikih razmer" ter ocenil, da je bila velika napaka prav to, da so ZDA poskušale izvajati pritisk na Severno Korejo glede popolne zaustavitve jedrskega programa. V članku Vladimirja Putina, ki je objavljen na spletni strani ruskega predsednika, je zapisano, da bi bilo potrebno namesto tega izbrati pogajanja s Severno Korejo.

Kim Jong Un in Donald Trump na naslovnicah svetovnih medijev

"Bistveno je, da se vsi problemi regije razrešijo v neposrednem dialogu vseh strani, brez kakršnihkoli predpogojev. Provokacije, pritiski ter sovražna in napadalna retorika vodijo v slepo ulico," je opozoril Vladimir Putin. To je bila jasna kritika tako ZDA kot tudi severnokorejskega vodstva. Še posebej zato, ker so ZDA za začetek pogajanj s Severno Korejo postavile "predpogoj" - da se namreč Severna Koreja že vnaprej odreče svojemu jedrskemu in raketnemu programu in zamrzne vse s tem povezane dejavnosti, da bi se pogajanja sploh lahko začela. Kar pa je seveda lahko samo končni cilj pogajanj, ne pa prvi pogoj, da se pogajanja sploh lahko začnejo. Nerealistična ameriška zunanja politika je zato za svet enako ali še bolj nevarna kot severnokorejski jedrski program.

Vladimir Putin je tudi ocenil, da je po ruskem prepričanju "ocena, da je mogoče ustaviti severnokorejski jedrski program izključno s pritiskom na Pjongjang napačna in brezplodna." Ruski in kitajski predlog reševanja krize predvideva, da bi Severna Koreja lahko prenehala razvajati svoj raketni program v zameno za to, da ZDA in Južna Koreja prenehata izvajati manevre velikih razmer v bližini severnokorejskih meja, kar bi lahko bistveno zmanjšalo napetosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek