REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SDS: »Vlada za pomoč Slovencem v Venezueli do sedaj še ni naredila niti enega odločnega koraka«

SDS: »Vlada za pomoč Slovencem v Venezueli do sedaj še ni naredila niti enega odločnega koraka«

Za komentar o razmerah v Venezueli v luči slovenske skupnosti smo se obrnili na izvoljene predstavnike slovenskega naroda, ki delujejo v slovenskem državnem zboru. V nadaljevanju objavljamo odgovore največje opozicijske stranke, Slovenske demokratske stranke (SDS).

Kako ocenjujete trenutne razmere v Venezueli?

Razmere v Venezueli so rezultat katastrofalne ekonomske politike, prekomernega zadolževanja, zatiranja zasebnega sektorja, nacionalizacije in korupcije. Stanje je iz dneva v dan bolj nevzdržno, ljudje živijo v človeka nevrednih pogojih, prihodnost je negotova.

V tem prepoznavamo socializem, kot smo ga nekoč tudi sami izkusili v okviru Jugoslavije.

V državi primanjkuje hrane, zdravil, otroci so množično podhranjeni. Čeprav ljudje imajo denar, ne morejo kupiti osnovnih potrebščin, hrane, zdravil, ker jih v Venezueli enostavno ni. V tem prepoznavamo socializem, kot smo ga nekoč tudi sami izkusili v okviru Jugoslavije.

Pričakovali bi, da bi vlada za Slovence, ki so se v Venezueli znašli v tem kritičnem položaju, vložila vsaj toliko napora, kot ga je namenila za sto tisoče migrantov, ki so prečkali Slovenijo ali so v Sloveniji ostali.

Ali menite, da Slovenija/MZZ naredi dovolj za pomoč Slovencev v tej državi, tako v smislu repatriacije, evakuacije kot pridobivanja slovenskega državljanstva?

V Slovenski demokratski stranki menimo, da slovenska vlada za pomoč Slovencem v Venezueli do sedaj še ni naredila niti enega odločnega koraka. Pričakovali bi, da bi vlada za Slovence, ki so se v Venezueli znašli v tem kritičnem položaju, vložila vsaj toliko napora, kot ga je namenila za sto tisoče migrantov, ki so prečkali Slovenijo ali so v Sloveniji ostali. Tudi sicer se vlada Mira Cerarja praktično ne ukvarja s Slovenci, ki živijo drugod po svetu in predstavljajo za Slovenijo veliko bogastvo, med njimi mnogo izjemno uspešnih znanstvenikov in podjetnikov. Potrebujemo konkretne ukrepe, s katerimi bi te ljudi poskušali privabiti nazaj v domovino. Posebej pa izpostavljamo, da je potrebno ljudem, ki so slovenskega porekla in imajo stike s Slovenijo, v primeru političnih, gospodarskih in drugih kriz v državah po svetu omogočiti čim lažjo vrnitev.

Kje vidite največje probleme na tem področju?

Največ težav predstavljajo prezahtevna birokratizacija, dolgotrajni postopki in pomanjkanje politične volje.

V Slovenski demokratski stranki smo pobudniki ideje, da Slovenci v zamejstvu in po svetu po vzoru drugih evropskih držav dobijo svojega predstavnika v državnem zboru.

Ali podpirate idejo, da bi Slovenci iz zamejstva oz. tujine dobili predstavnika/e v slovenskem državnem zboru?

V Slovenski demokratski stranki smo pobudniki ideje, da Slovenci v zamejstvu in po svetu po vzoru drugih evropskih držav dobijo svojega predstavnika v državnem zboru. Koliko naj bi teh predstavnikov bilo, je stvar razprave, zagotovo pa vsaj po en predstavnik manjšine in en predstavnik diaspore.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Povezane novice

Delite članek