četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
SDS: »Vlada za pomoč Slovencem v Venezueli do sedaj še ni naredila niti enega odločnega koraka«
Za komentar o razmerah v Venezueli v luči slovenske skupnosti smo se obrnili na izvoljene predstavnike slovenskega naroda, ki delujejo v slovenskem državnem zboru. V nadaljevanju objavljamo odgovore največje opozicijske stranke, Slovenske demokratske stranke (SDS).
Kako ocenjujete trenutne razmere v Venezueli?
Razmere v Venezueli so rezultat katastrofalne ekonomske politike, prekomernega zadolževanja, zatiranja zasebnega sektorja, nacionalizacije in korupcije. Stanje je iz dneva v dan bolj nevzdržno, ljudje živijo v človeka nevrednih pogojih, prihodnost je negotova.
V državi primanjkuje hrane, zdravil, otroci so množično podhranjeni. Čeprav ljudje imajo denar, ne morejo kupiti osnovnih potrebščin, hrane, zdravil, ker jih v Venezueli enostavno ni. V tem prepoznavamo socializem, kot smo ga nekoč tudi sami izkusili v okviru Jugoslavije.
Ali menite, da Slovenija/MZZ naredi dovolj za pomoč Slovencev v tej državi, tako v smislu repatriacije, evakuacije kot pridobivanja slovenskega državljanstva?
V Slovenski demokratski stranki menimo, da slovenska vlada za pomoč Slovencem v Venezueli do sedaj še ni naredila niti enega odločnega koraka. Pričakovali bi, da bi vlada za Slovence, ki so se v Venezueli znašli v tem kritičnem položaju, vložila vsaj toliko napora, kot ga je namenila za sto tisoče migrantov, ki so prečkali Slovenijo ali so v Sloveniji ostali. Tudi sicer se vlada Mira Cerarja praktično ne ukvarja s Slovenci, ki živijo drugod po svetu in predstavljajo za Slovenijo veliko bogastvo, med njimi mnogo izjemno uspešnih znanstvenikov in podjetnikov. Potrebujemo konkretne ukrepe, s katerimi bi te ljudi poskušali privabiti nazaj v domovino. Posebej pa izpostavljamo, da je potrebno ljudem, ki so slovenskega porekla in imajo stike s Slovenijo, v primeru političnih, gospodarskih in drugih kriz v državah po svetu omogočiti čim lažjo vrnitev.
Kje vidite največje probleme na tem področju?
Največ težav predstavljajo prezahtevna birokratizacija, dolgotrajni postopki in pomanjkanje politične volje.
Ali podpirate idejo, da bi Slovenci iz zamejstva oz. tujine dobili predstavnika/e v slovenskem državnem zboru?
V Slovenski demokratski stranki smo pobudniki ideje, da Slovenci v zamejstvu in po svetu po vzoru drugih evropskih držav dobijo svojega predstavnika v državnem zboru. Koliko naj bi teh predstavnikov bilo, je stvar razprave, zagotovo pa vsaj po en predstavnik manjšine in en predstavnik diaspore.