REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija iranske »leteče mopede« nadgradila z navigacijskim modulom GLONASS in jih spremenila v zelo natančno orožje

Rusija iranske »leteče mopede« nadgradila z navigacijskim modulom GLONASS in jih spremenila v zelo natančno orožjeShahed-129

V zadnjih nekaj dneh so ruske oborožene sile napadale ukrajinsko energetsko infrastrukturo z zelo uspešnimi tujimi droni.

Rusija sicer trdi, da so njihovi, toda tudi če so izdelani po licenci, gre dejansko za iranske drone Shahed-129 in Shahed-136, ki jih je Teheran dostavil Moskvi.

Vendar pa ti droni niso preproste kopije iranskih.

Rusija je namreč, kot odkrivajo poznavalci, v iranske drone Shahed-129 oziroma poznejše Shahed-136 vgradila navigacijski modul GLONASS.

Po navedbah ruskih virov, predvsem iz ruskega vojaško-industrijskega kompleksa, kot trdi Military Monitoring, so navigacijski moduli GLONASS že vgrajeni v obe različici iranskih brezpilotnih letal Shahed.

Takšna trditev je v močnem nasprotju s prvotnimi izjavami Moskve, da Rusija ne uporablja iranskih oborožitvenih sistemov.

Shahed-136 poganja en sam batni motor MD-550. V Ukrajini se jih je zato oprijel vzdevek »leteče kosilnice« in »leteči mopedi.«

Isti viri trdijo, da je razlog za integracijo navigacijskega sistema izboljšanje učinkovitosti dronov s povečanjem njihovega dosega.

Sprva so brezpilotna letala uporabljali v dejanskih bojnih razmerah v Ukrajini.

Nato se je pokazala pomanjkljivost - izviren inercialni sistem letalnika Shahed-136 je imel omejen radij delovanja 550 km z možnim dosegom najmanj 2500 km.

Trenutno Shahed-136 uporabljata dve državi: Iran in Rusija, pa tudi gibanje Houthi v Jemnu.

Ta dron izdeluje iranska HESA. Po nepotrjenih informacijah je cenovni razpon ene enote med 20.000 in 50.000 $.

Shahed-136 poganja en sam batni motor MD-550. V Ukrajini se jih je zato oprijel vzdevek »leteče kosilnice« in »leteči mopedi.«

Največja hitrost leta je v območju 185 – 190 km/h.

Dron se izstreli s pomočjo rakete, nato pa ga poganja naprej navaden motor. Bojna glava v dronu tehta okoli 40 kg. Dron tehta 200 kg in ima razpon kril 2,5 m.

Islamska republika trdi, da je Shahed-136 sposoben senzorskega vodenja, pri čemer kot izbirno funkcijo uporablja iskalnik sevanja.

Vendar te zmogljivosti ta dron še ni dokazal v praksi.

Zato pa so toliko bolj pomembne nadgradnje s satelitskim vodenjem.

Ruskim inženirjem se je namreč posrečilo zamenjati sistem za vodenje tako, da odslej uporablja signale ruskega satelitskega sistema GLONASS, ki je podoben ameriškemu GPS-u.

Iranski dron je namreč doslej uporabljal preprost čip za navigacijo odprtih, civilnih navigacijskih sistemov, ki se lahko kupi tudi preko spletnega prodajalca Amazon.com.

Z uporabo zaščitenih frekvenc, ki omogočajo veliko bolj natančno vodenje, so zadetki tega drona s pomočjo ruskega sistema GLONASS zato lahko zelo natančni.

Ne gre za to, da bi Rusiji zmanjkalo orožja ali kaj podobnega, kot nakladajo zahodni mediji, pač pa za logičen korak ob iskanju najboljših in najbolj ekonomičnih načinov uničevanja ciljev ukronacistične vojske v Ukrajini.

Kljub pomanjkanju možganov se je Geran-2 (rusko ime za iranski dron) zato izkazal za uničujoč dodatek k ruskemu arzenalu.

Kot je rekel prozahodni ruski vojaški komentator Viktor Suvorov, »neumno orožje, ki deluje, ni neumno orožje.«

Za razliko od turških Bayeaktarjev so iranski droni tudi 100-krat cenejši. In ob tem naj bi Rusija iz Irana kupila še večje drone in balistične rakete.

Rusija sicer te izdeluje tudi sama, toda v nekaterih »tržnih nišah« je Iran preprosto iznašel bolj učinkovite in cenejše rešitve in Rusiji očitno tega ni težko priznati ter kupiti to, kar njihova vojska potrebuje.

Zato ne gre za to, da bi Rusiji zmanjkalo orožja ali kaj podobnega, kot nakladajo zahodni mediji, pač pa za logičen korak ob iskanju najboljših in najbolj ekonomičnih načinov uničevanja ciljev ukronacistične vojske v nekdanji Ukrajini.

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek