sobota, 15. februar 2025 leto 30 / št. 046
Registracija avgusta: Ruski laboratorij napoveduje revolucionarno cepivo proti raku mRNA do konca leta
![Registracija avgusta: Ruski laboratorij napoveduje revolucionarno cepivo proti raku mRNA do konca leta](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/gamaleya.jpg?itok=nUecmgrf)
Prelomno rusko personalizirano cepivo proti raku, ki ga je razvil ruski raziskovalni inštitut Gamaleja, bi lahko dobilo regulativno odobritev že to poletje, kar bi bolnikom omogočilo začetek zdravljenja septembra, je za RIA Novosti povedal direktor inštituta Aleksander Gintsburg.
»Glede na načrt, ki smo ga predložili ministrstvu za zdravje, čeprav še ni dokončno odobren, bomo dovoljenje verjetno prejeli konec avgusta, tako da bomo ljudi lahko začeli zdraviti septembra,« je novinarski agenciji povedal Gintsburg.
Russia may start cancer vaccine treatments by September
— AI Day Trading (@ai_daytrading) January 27, 2025
Russia's cancer vaccine will be approved in August, Alexander Gintsburg of the Gamaleya Center told Sputnik.
The personalized vaccine, aided by AI, targets melanoma and post-treatment patients, created within a week… pic.twitter.com/2E91IS1Fcn
Raziskovalni inštitut Gamaleja za epidemiologijo in mikrobiologijo je pred tem razvil Sputnik V, prvo registrirano cepivo proti covidu-19 na svetu.
Kljub temu da je bilo prvo, ga Evropska unija nikoli ni odobrila za uporabo, so ga pa uvažale in uporabljale nekatere džave, na primer Slovaška.
Leta 2022 je center uporabil tehnologijo mRNA, ki je osnova za druga cepiva proti covidu, za razvoj nove vrste zdravila proti raku.
V intervjuju za RT prejšnji mesec je vodja Gamaleja pojasnil, da je novo zdravilo terapevtsko cepivo, namenjeno dajanju tistim, pri katerih je rak že diagnosticiran.
Zaradi njega bolnikov imunski sistem začne uničevati maligne celice.
Cepljenje omogoči citotoksičnim limfocitom ali belim krvničkam, ki se pojavijo v telesu cepljene osebe, da prepoznajo tuje beljakovine (antigene) na površini tumorskih celic. Citotoksični limfociti nato poiščejo tuje, metastazirajoče celice in jih uničijo po vsem telesu.
V izjavi za RIA Novosti je Gintsburg opozoril, da medtem ko v Rusiji trenutno razvijajo več zdravil proti raku, bo cepivo Gamaleja prilagojeno vsakemu pacientu in razvito s pomočjo umetne inteligence.
Gintsburg je pojasnil, da bo umetna inteligenca uporabljena za analizo parametrov tumorja in izdajo »načrta« za zdravilo, ki ga bodo nato strokovnjaki uporabili za izdelavo prilagojenega cepiva v približno enem tednu.
Čeprav je cepivo namenjeno bolnikom z diagnozo primarnega melanoma, ga je mogoče dati tudi ljudem, ki so prestali določene faze zdravljenja, je dejal Gintsburg.
Gintsburg je navedel, da se je cepivo dobro obneslo pri zdravljenju miši na živalskem modelu melanoma in da je bilo zdravljenje opravljeno že pri sedmih ljudeh.
Russia may start cancer vaccine treatments by September
— Starship Alves (@StarshipAlves) January 27, 2025
Russia's cancer vaccine will be approved in August, Alexander Gintsburg of the Gamaleya Center told Sputnik.
The personalized vaccine, aided by AI, targets melanoma and post-treatment patients, created within a week… pic.twitter.com/F7tqEHk9ZN
Center Gamaleja trenutno razvija tudi modele za zdravljenje drugih onkoloških bolezni, vključno z rakom trebušne slinavke, ledvic in nedrobnoceličnim pljučnim rakom, ki je po Gintsburgovih besedah najpogosteje diagnosticiran rak z najvišjo stopnjo umrljivosti in je notorično težko ozdravljiv.
Rusko ministrstvo za zdravje je leta 2023 poročalo o 4 milijonih bolnikov z rakom v državi.
Andrej Kaprin, direktor Nacionalnega medicinskega raziskovalnega centra za radiologijo pri ministrstvu za zdravje, je ocenil, da je v Rusiji letno diagnosticiranih približno 625.000 novih primerov raka, do leta 2030 pa naj bi se pojavnost še povečala.