REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razkrit verjeten vzrok nepričakovanega masakra ukrajinskih letal, Pentagon zaskrbljen za usodo »nevidnega« letala F-35

Razkrit verjeten vzrok nepričakovanega masakra ukrajinskih letal, Pentagon zaskrbljen za usodo »nevidnega« letala F-35Mig-31 z R37. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Na družbenih omrežjih se vrstijo opozorila glede ocen ruskega vojaškega strokovnjaka Vladislava Šurigina, ki je razkril, da je Pentagon močno zaskrbljen zaradi nenadne povečane učinkovitosti ruskih letalsko-vesoljskih sil.

Pojasnil je tudi najverjetnejši vzrok nenadne povečane učinkovitosti sestreljevanja ukrajinskih letal.

Samo v dveh tednih so Rusi na ukrajinskem nebu uprizorili pravi masaker.

Ukrajinske zračne sile so izgubile najmanj 10, po nekaterih virih pa celo 24-26 svojih letal.

Od tega samo v petih dnevih 24!

Poleg tega je nenavadno še to, da so bila vsa ukrajinska letala sestreljena daleč od frontne črte in izven radija ruskih sistemov protizračne obrambe, pa tudi zunaj standardnega radija raket ruskih vojaških lovcev.

Tisti ukrajinski piloti, ki so preživeli napade, saj so se uspeli pravočasno katapultirati, so poročali, da do trenutka, ko so bila njihova letala zadeta, od ustreznih opozorilnih sistemov niso prejeli nobenih opozorilnih informacij o napadu.

Američani menijo, da so ruske vesoljske sile pridobile nove rakete, ki so sposobne ne le zadeti tarče na veliki razdalji, ampak tudi po izstrelitvi samostojno zasledovati tarčo, ne da bi jo osvetljevali z radarjem letala, z uporabo radijskega podpisa za vodenje do cilja.

R-37M
Tisti ukrajinski piloti, ki so preživeli napade, saj so se uspeli pravočasno katapultirati, so poročali, da do trenutka, ko so bila njihova letala zadeta, od ustreznih opozorilnih sistemov niso prejeli nobenih opozorilnih informacij o napadu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zdaj Pentagon te informacije skrbno preverja in meni, da so kritično pomembne.

To pomeni, da imajo Rusi orožje, ki bo nevtraliziralo vse pogosto hvaljene prednosti ameriškega novega glavnega lovca F-35.

Kajti, če bo to potrjeno, to pomeni, da imajo Rusi orožje, ki bo nevtraliziralo vse pogosto hvaljene prednosti ameriškega novega glavnega lovca F-35.

Doslej so na Zahodu veliko uničenje ukrajinskih letal pripisovali uporabi sistema S-400 in ruskim letalom, tako imenovanim »letečim radarjem.«

Omenjeno pojasnilo je zato novo in kaže na napredek ruske raketne industrije.

Trditev, da so ruska letala na ukrajinskem nebu izvedla pravi masaker, drži, če so zadnja dnevna poročila ruskega obrambnega ministrstva vsaj blizu realnosti.

Pogosto se izkaže, da je temu res tako, za razliko od zelo napihnjenih podatkov, ki jih vztrajno sporoča ukrajinska vojska.

Tipična stopnja izgube ukrajinskih zračnih sil v prvih treh četrtletjih tega leta je bila od enega do tri letala ali helikopterje na teden.

Od sredine oktobra pa so ruska dnevna poročila po analizi, ki jo je naredil avtor Moon of Alabama zatrdila, da je bil sestreljenih:

17 ukrajinskih lovskih letal Mig-29

2 ukrajinska taktična bombnika SU-24

3 ukrajinska letala SU-25 za bližnjo zračno podporo

1 ukrajinsko trenažno bojno letalo L-39

3 transportni helikopterji MI-8

To je skupno 26 letal ali helikopterjev v samo 9 dneh!

Če je to vsaj blizu resnice, je stopnja izgub za ukrajinsko letalstvo res katastrofalna.

Pri tem je potrebno vedeti, da so oktobra 2022, po desetletja dolgi fazi razvoja, mediji objavili prvo uničenje ukrajinskega letala z rusko raketo zrak-zrak R-37M dolgega dosega. R-37 je bil razvita iz rakete R-33.

Vir: Posnetek zaslona, X

Zaradi združljivosti z letali, ki niso imela sofisticiranega radarja MiG-31, je bilo polaktivno iskalo zamenjano z različico aktivnega iskalca Agat 9B-1388.

Zložljiv rep rakete omogoča tudi uporabo le-teh na letalih, ki niso tako velika kot MiG-31.

Zakrilca na sredini telesa rakete povečajo dvig in s tem povečajo doseg rakete.

Po podatkih poertala Defense Today je doseg odvisen od profila leta in znaša od 80 navtičnih milj (150 km) za neposredni strel do 215 navtičnih milj (398 km) za profil križarjenja.

ZDA nameravajo Ukrajini poslati bojna letala F-16 z raketami zrak-zrak 'dolgega dosega' (100 kilometrov, 60 milj) AIM-120D. Toda očitno so precej slabše od zmogljivosti raket ruskih zračnih sil.

Oznaka R-37M se od takrat uporablja za posodobljeno različico rakete, znano tudi kot RVV-BD (Raketa Vozduh-Vozduh Boljšoj Dalnostj ali raketa zrak-zrak velikega dosega).

Domet R-37M presega 200 km in je sposoben doseči hiperzvočne hitrosti (večje od 5 Machov).

Raketo naj bi dobili posodobljeni prestrezniki MiG-31BM ter večnamenski lovci Su-35S in Su-57.

Ni znano, ali je raketa zrak-zrak dolgega dosega za Su-57, označena kot Izdeliye 810 morda derivat R-37M.

Vzlet letala F-35  Vir: Royal Navy
V Pentagonu je strokovnjake strah, da bi nove ruske rakete lahko same našle pot do letal F-35, kljub njihovi skoraj popolni nevidnosti za radarje... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Raketa lahko napade cilje na višinah 15.000 – 25.000 metrov, vodena pa je polaktivno ali aktivno preko sistema Agat 9B-1388.

To pomeni, da je te rakete mogoče izstreliti iz varnega zračnega prostora, izven dosega ukrajinske zračne obrambe, globoko v Ukrajino.

Ukrajinska letala in helikopterji morajo zato leteti blizu tal, da preživijo.

ZDA nameravajo Ukrajini poslati bojna letala F-16 z raketami zrak-zrak 'dolgega dosega' (100 kilometrov, 60 milj) AIM-120D.

Toda očitno so precej slabše od zmogljivosti raket ruskih zračnih sil.

Zato ne bodo prinesle pričakovane prednosti ukrajinskim pilotom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek