sobota, 21. december 2024 leto 29 / št. 356
Raziskujemo in pojasnjujemo! Nacionalistični terorizem
Objavljamo naslednji članek v sklopu serije o terorizmu, ki se bo nanašal na eno izmed najpogostejših vrst terorizma – nacionalistični terorizem.
V želji po državi
20. stoletje je bilo na podlagi številnih manjših vojn in dveh svetovnih vojn priča spremembam na državnem nivoju, ko so razpadli veliki imperiji in se pričele oblikovati samostojne, nacionalne države. Toda nekateri narodi še vedno niso dosegli tega, da bi postali nacija oz. se je del naroda znašel na področju druge države. Posledično so se na podlagi želje po osamosvojitvi oz. združitvi z matično državo oblikovale nacionalistična gibanja, ki so v določenih primerih postala teroristične skupine.
Pri tem teh terorističnih skupinah je značilno, da so njihova dejanja tesno povezana z narodno-osvobodilnim gibanje, zaradi česar je definiranje njih odvisno od povezave z njimi (lastna stran jih obravnava kot narodno-osvobodilno vojsko, nasprotna za teroriste). Hkrati z osnovnim ciljem vzpostavitvi države se nacionalistični terorizem velikokrat prepleta z verskim terorizmom, saj je vera ponavadi ena izmed ključnih ločnic med nasprotujočimi silami (npr. v Severni Irski med katoličani in protestanti).
Severna Irska
Ena najbolj znanih nacionalističnih terorističnih skupin je (bila) Irska republikanska armada (Irish Republican Army; IRA). Sprva je IRA bila narodno-osvobodilno gibanje, ki se je proti britanski oblasti borila med irsko osamosvojitveno vojno (1919-1921). Toda s podpisom anglo-irskega sporazuma, ki je vzpostavil irsko neodvisnost (a brez Severne Irske, ki je ostala pod Združenim kraljestvom), je znotraj IRE prišlo do razkola, med tistimi, ki so podpirali sporazum in tistimi, ki so mu nasprotovali.
Posledično je med francijami prišlo do irske državljanske vojne (1922-1923), s čimer se je IRA borila proti irski oblasti. Po porazu je IRA preusmerila svojo glavno dejavnosti proti britanski zasedbi Severne Irske. Najpomembnejše teroristične akcije so se zgodile v letih po drugi svetovni vojni, ko so v vrste IRE vstopili irski veterani.
Toda povojni čas je med IRO vnesel tudi razkol, na podlagi različnih ideologij, tako da je do prvega razkola prišlo leta 1959, ko se je IRA razdelila na dva dela: Uradno IRO (Official IRA; OIRA), ki je zagovarjala republikanski socializem ter Okvirno IRO (Provisional IRA; PIRA), ki je nadaljevala s klasično irsko republikansko idejo. PIRA, ki je bila aktivna med leti 1969 in 2005, je bila največja in najpomembnejša irska republikanska teroristična skupina, delujoč na Severnem Irskem.
Leta 1974 se je od OIRE odcepil bolj levičarski del, ki se je poimenoval kot Irska narodno-osvobodilna armada (Irish National Liberation Army, INLA); slednja je delovala vse do leta 2009, ko je razglasila konec oboroženega delovanja.
Tudi od PIRE so se odcepile skupine. Leta 1994 se je odcepila Nadaljevalna IRA (Continuity IRA; CIRA) in nato še leta 1997 Prava IRA (Real IRA; RIRA), ki je postala najbolj aktivna izmed manjših skupin. V 21. stoletju je RIRA pričela vse bolj delovati tudi proti organiziranemu kriminalu in preprodajalcem drog.
Istočasno z irskimi republikanskimi skupinami so nastale tudi pro-britanske, lojalistične teroristične skupine, ki so se posluževale istih metod kot irske (atentati, streljanja, bombni napadi, ugrabitve, itd.). Najpomembnejši organizaciji sta bili Ulsterska prostovoljska sila (Ulster Volunteer Force, UFV), ki je delovala med leti 1966 in 2007 ter Ulsterska obrambna zveza (Ulster Defence Association, UDA); slednja je bila ustanovljena leta 1971 in je prav tako leta 2007 nehala z oboroženim bojem. Obe skupini sta delovali proti irskim republikancem, pri čemer sta imeli v določeni meri tudi prikrito podporo s strani britanskih varnostno-obveščevalnih sil.
Irgun
Med leti 1931 in 1948 je bila v Palestini aktivna judovska teroristična organizacija Irgun (kratica za »Nacionalna vojaška organizacija v deželi Izraela«), ki se je borila za vzpostavitev izraelske države, pri čemer se je posluževala tudi terorističnih napadov. Slednji so bili usmerjeni tako proti Britancem (kot v primeru bombnega napada na hotel King David julija 1946) kot proti muslimanom (v pokolu prebivalcev vasi Deir Jasin je umrlo okoli 600 ljudi).
Irgun je sodeloval v izraelski osamosvojitveni vojni leta 1948 in po uspešni vojni je bil Irgun vključen v Izraelske obrambne sile.
Tamilski tigri
Ena izmed pomembnih terorističnih organizacij, ki je bila aktivna v drugi polovici 20. in začetku 21. stoletja, so bili Osvobodilni tigri Tamilskega Eelama (LTTE). Slednji so želeli na severovzhodu Šrilanke vzpostaviti samostojno tamilsko državo, kar jim je dejansko uspelo. Leta 2002 je LTTE prenehala zahtevati lastno državo in je želela le regionalno avtonomijo, toda mirovna pogajanja so prenehala leta 2005, zaradi česar je naslednje leto ponovno izbruhnila vojna. Leta 2009 je šrilanški vojski uspelo dokončno uničiti tamilsko »državo« in LTTE.
LTTE je bila pomembna zaradi sposobnosti zasedbe in vodenja večjega ozemlja, pri čemer so vzpostavili tako vlado, sodni sistem, policijo, organizacijo za človekove pravice, banko, radijsko in televizijsko postajo, ... Prav tako se je preoblikovala v smislu klasičnih oboroženih sil, pri čemer je vzpostavila tako kopenske, pomorske in letalske sile. Dalje je bila znana, da je uporabljala samomorilske napadalce kot enega primerne oblike njihovega delovanja.
Kurdistanska delavska stranka
Kurdistanska delavska stranka (PKK) je ena izmed nacionalističnih terorističnih skupin, ki so še vedno dejavne. PKK tako od leta 1978 želi z oboroženim odporom proti turški državi zagotovili enake pravice za Kurde, pri čemer je najpomembnejša pravica do samoopredelitve (glede lastne države).
PPK oz. njeno oboroženo krilo je bilo znano tudi po enakopravnosti spolov, tako da so se poleg moških borile tudi ženske. Z izbruhom vojne v neposredni okolici (Irak in Sirija), kjer živijo večje kurske manjšine, je PPK pričela podpirati Kurde v teh dveh državah, še posebej po letu 2013.
Naslednjič bomo nadaljevali z verskim terorizmom, najbolj razvito obliko terorizma zadnjih desetletij.